اخبار مرتبط

در شهر لاپاز پایتخت بولیوی هواداران رئیس جمهور سابق این کشور با پلیس ضد شورش درگیر شدند. معترضان در حال حرکت به سمت کاخ ریاست جمهوری بولیوی بودند اما پلیس با شلیک گاز اشک آور آن‌ها را متفرق کرد.

 

به گزارش جماران به نقل از یورونیوز، درحالی که شمار کشته شده‌های ناآرامی‌های اخیر در بولیوی به ۱۰ نفر افزایش یافته است، «جنینه آنی‌یس» رئیس جمهور موقت این کشور با اعلام نام ۱۱ وزیر، انتصاب‌ها در دولت خود را آغاز کرد.

این وکیل ۵۲ ساله که برای بسیاری ناشناخته است، یکی از منتقدان رئیس جمهور سابق محسوب می‌شد. او روز سه‌شنبه با سوگند به انجیل مراسم تحلیف را انجام داد و ریاست دولت را در دست گرفت.

علاوه بر تشکیل دولت، اولویت دیگر رئیس دولت موقت، انتخاب یک نهاد جدید انتخاباتی برای برگزاری انتخابات جدید است. جنینه آنی‌یس همزمان با تصدی این مقام ۲۲ ژانویه را به‌عنوان تاریخ انتخابات ریاست جمهور تعیین کرد. قبل از بحران در بولیوی، قرار بود در این تاریخ رئیس جدید دولت قدرت را در دست بگیرد.

ایالات متحده آمریکا با حمایت از جنینه آنی‌یس، ریاست جمهوری وی را به رسمیت شناخت.

در نخستین روزی که جنینه انی‌یس قدرت را دست گرفت، درگیری بین هواداران اوو مورالس و نیروهای امنیتی شدت گرفت. به گفته یک پزشک در روستای «پایاکانی» در شرق کشور که فاصله زیادی با شهر سانتاکروز ندارد، یک مرد ۲۰ ساله با اصابت گلوله به سرش کشته شد.

از سوی دیگر، در شهر لاپاز پایتخت بولیوی نیز هواداران رئیس جمهور سابق این کشور با پلیس ضد شورش درگیر شدند. معترضان در حال حرکت به سمت کاخ ریاست جمهوری بولیوی بودند اما پلیس با شلیک گاز اشک آور آن‌ها را متفرق کرد.

طبق نوشته رسانه‌های محلی، برخی از معترضان از تخته‌های چوبی و ورق‌های فلزی به‌عنوان سلاح استفاده می‌کردند.

طبق گزارش‌ها، معترضان در شهرهای دیگر بولیوی نیز تجمع کردند. این تجمع‌ها در حالی برگزار شد که برخی از نمایندگان حامی اوو مورالس در پی به چالش کشیدن مشروعیت خانم آنی‌یس به‌عنوان رئیس جمهوری موقت بودند.

همزمان با حضور معترضان در خیابان‌ها، اوو مورالس، به مقام‌های دولتی هشدار داد که دست خود را به خون مردم آلوده نکنند.

رئیس جمهوری سابق بولیوی، هزاران کیلومتر دورتر از بولیوی در شهر مکزیکوسیتی مکزیک در یک نشست خبری تأکید کرد که ناآرامی‌های فعلی بخشی از یک مبارزه ضد استعماری و ضد امپریالیستی است که بومی‌های بولیوی سالیان سال برای آن جنگیده اند.

مورالس همچنین در این نشست اعلام کرد که اگر مردم از او بخواهند، به بولیوی برمی‌گردد.

طبق آخرین گزارش دادستانی بولیوی در روز چهارشنبه، در خشونت‌های پس از انتخابات در این کشور تاکنون ۱۰ نفر کشته شده‌اند.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.