رئیس جمهور ونزوئلا ضمن هشدار در باره احتمال حمله نظامی کلمبیا، به نیروهای ارتش کشورش دستور داده است تا به حال آماده باش درآیند.

به گزارش جماران به نقل از یورونیوز، «نیکلاس مادورو» رئیس جمهور ونزوئلا ضمن هشدار در باره احتمال حمله نظامی کلمبیا، به نیروهای ارتش کشورش دستور داده است تا به حال آماده باش درآیند.

رئیس جمهور ونزوئلا همچنین همزمان با مسلح شدن دوباره یک گروه چریکی در کشور همسایه از انجام مانوورهای نظامی در مرز کشورش با کلمبیا خبر داده است.

گروه چریکی سابق فعال در کلمبیا موسوم به «فارک» روز پنجشنبه در پیامی ویدیویی اعلام کرد که برای ادامه مبارزات خود باردیگر سلاح در دست می گیرد. مقامات کلمبیایی معتقدند که این ویدیو در ونزوئلا تهیه و ضبط شده است؛ این گمانه زنی احتمال بالا گرفتن تنش نظامی میان دو کشور و امکان گسترش فعالیت چریک های فارک در خاک ونزوئلا را تقویت کرده است.

مادوور روز سه شنبه با اشاره به بحران جاری میان کشورش و کلمبیا در یک پیام تلویزیونی چنین هشدار داد: «به فرماندهی عملیات راهبردی نیروهای مسلح و کلیه واحد های نظامی در مرز اعلام آماده باش می کنم و می خواهم که مهیای مقابله با تهدید های ناشی از حمله احتمالی کلمبیا به ونزوئلا باشند.»

رئیس جمهوری ونزوئلا همچنین اعلام کرد در ادامه مانوورهای نظامی سالانه کشورش، تمرین های نظامی جدیدی طی دهم تا بیست و نهم سپتامبر در برخی مناطق هم مرز با کلمبیا برگزار می شود.

به رغم تشدید حملات لفظی میان مقامات دو کشور اظهارات تازه رئیس جمهوری ونزوئلا برگرفته از تنش های جاری و معمول میان کاراکاس و بوگوتا طی ده سال گذشته است که گاهی اوقات با جابجایی نیروهای نظامی برای نشان دادن اقتدار و یا کسب امتیاز های سیاسی همراه بوده است.

هشدار و آماده باش مادورو به نیروهای نظامی کشورش در حالی مطرح شده که مقامات کلمبیایی تا کنون به دفعات هرگونه قصد و اراده برای حمله به ونروئلا را تکذیب و رد کرده اند. وزارت امور خارجه کلمبیا نیز از هرگونه اظهار نظر و اعلام موضع در باره سخنان رئیس جمهوری ونزوئلا خودداری کرده است.

در این میان واشنگتن که پیشتر با فشارهای سیاسی و وضع تحریم های سنگین اقتصادی تلاش کرده است تا زمینه سرنگونی مادورو و حکومتش را فراهم کند در این تنش نیز با کلمبیا همراه شده است.

ایالات متحده آمریکا اعلام کرده است که ونزوئلا به پایگاه و محلی امن برای شبه نظامییان و گروه های مسلح کلمبیایی تبدیل شده است. «خوان گوایدو» رهبر نوظهور مخالفان ونزوئلا نیز با تایید این گمانه زنی، خواهان استفاده از تصاویر ماهواره ای برای مکان یابی گروه های چریکی نفوذ کرده به خاک کشورش شده است.

گوایدو که در تلاش مستمر پیشین و همراه با حمایت جامعه بین المللی برای سرنگونی مادورو ناکام ماند در ادامه تاکید کرده است که با دستگاه اطلاعاتی کلمبیا برای شناسایی و مکان یابی گروه های چریکی فعال کشور همسایه در خاک ونزوئلا همکاری خواهد کرد.

«ایوان دوکهم رئیس جمهوری کلمبیا وعده داده تا با تمام قدرت به مقابله با شورشیان مسلح گروه چریکی فارک برخیزد. این درحالی ست که «عدم پاینبدی دوکه به توافق صلح سال ۲۰۱۶» مهمترین دلیل رهبران فارک برای به دست گرفتن دوباره سلاح و مبارزه با دولت مرکزی عنوان شده است.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.