منبع: خبرگزاری آلمان

به گزارش جماران،از دیوار برلین تا دیوار ترامپ در جنوب آمریکا؛ ده ها دیوار در جهان در میان کشورها و داخل شهرها ساخته شده است.در پنجاه و هشتمین سالروز ساخت دیوار برلین در آلمان گزارشی از برخی دیوارها ارائه می شود:

 

دیوار آمریکا و مکزیک

«دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا قصد دارد در طول مرزهای کشورش با مکزیک دیوار ایجاد بکند تا جلوی مهاجرت غیرقانونی به آمریکا را بگیرد. اگر چه دیوار حائل میان دو کشور یک امر واقع است ولی نه در طول مرزهای میان دو کشور. مکزیک مشارکت در تأمین هزینه ساخت دیوار را رد کرد این در حالی است که ترامپ تهدید کرد که بر کالاهای وارداتی از مکزیک برای تأمین بودجه دیوار تعرفه اعمال می کند.

1

 

دیوار مرزی ترکیه و سوریه

در سال 2015 ارتش ترکیه ساخت دیواری به ارتفاع سه متر در منطقه «ریحانلی» در استان «هاتای» در مقابل شهر«اطمه» سوریه را آغاز کرد.

ترکیه این دیوار را برای جلوگیری از ورود پناهندگان سوریه به ترکیه ساخت.

2

 

دیوارهای فلسطین اشغالی

رژیم صهیونیستی چهار دیوار را ساخته است که شهرها و شهرک هایش را در مناطق اشغالی از کرانه باختری جدا می کند. یک دیوار نیز در بلندهای جولان اشغالی ساخته است.این رژیم یک دیوار با اردن از شهر «ایلات» در ساحل دریای سرخ تا صحرای نقب و دیواری برقی نیز با مصر ساخته است.

18976585_303

 

دیوار برلین

دیوار اسطوره ای که ساخت آن در سال 1961 آغاز شد اروپا و آلمان و جهان را طی جنگ سرد تا زمان فروپاشی اش در سال 1989 به دو نیم کرد.فروپاشی دیوار سمبلی برای وحدت دوباره آلمان شد.

4

 

دیوار شهر کالیه برای جلوگیری از ورود مهاجران

به دلیل مهاجرت و پناهندگی در اروپا، دیوارها  بار دیگر شروع به بالا رفتن داخل کشورهای اروپایی کرده است.دیواری در شهر «کالیه» در طول بزرگراه برای جلوگیری از عبور پناهندگان و مهاجران به سمت انگلیس با سوار شدن به کامیون هایی که از فرانسه به انگلیس می روند ساخته شده است. مهاجرت غیر قانونی یکی از دلایلی است که باعث شد انگلیسی ها رای به خروج از انحادیه اروپا دهند.

5

 

دیوار شبه جزیره کره

دیواری در شبه جزیره کره، کره جنوبی سرمایه داری را از کره شمالی کمونیست جدا می کند. پس از پایان جنگ کره در سال 1953 دو طرف بر سر عقب نشینی به مسافت دو کیلومتر از مرزهای دو کشور موافقت کردند. پس از آن دیواری به طول 248 کیلومتر میان دو کشور ساخته شد.

6

 

دیوار ملیله

دیواری از سیم های خاردار شهر«ملیله»اسپانیا» را از مراکش جدا می کند. هزاران مهاجر آفریقایی هر سال از آن عبور می کنند تا از اروپا پناهندگی بگیرند. این شهر واقع در آفریقا نقطه عبور هزاران مهاجر غیرقانونی و پناهنده برای رسیدن به بهشت اروپا است.

18243259_303

 

دیوار ننگ

آمریکای جنوبی هم سهمی از دیوارها دارد. «دیوار ننگ» یا همانطور که ساکنان پایتخت پرو آن را «دیوار برلین در پرو» می نامند در لیما پایتخت این کشور ساخته شده است. این دویوار منطقه فقیر نشین «سورسو» را از منطقه اعیان نشین «سن خوان میراوولرس» جدا می کند.

19313865_303

دیوارهای بغداد که ناپدید شدند

در پی شدت گرفتن خشونت های طایفه ای در سال 2006 در عراق و به طور خاص در بغداد، دولت این کشور دیوارهایی برای جدا کردن مناطق شیعه نشین از مناطق  سنی نشین ساخت اما این دیوارها در پی مخالفت ساکنان بغداد با جدایی مناطق مختلف از هم به تدریج از بین رفت.

9

 

دیوار خط صلح 

در خود اروپا دیوارها برای جدایی طایفه های دینی از یکدیگر ساخته شد. «خط صلح» مناطق کاتولیک نشین را از مناطق پروتستان نشین در  شهر بلفاست پایتخت ایرلند شمالی طی جنگ دینی میان دو طرف جدا کرد. این دیوار در سال 1969 ساخته شد.

10

 

منبع: خبرگزاری آلمان

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.