نادیا مراد در جریان این دیدار در حالی که ماجرای چگونگی کشته شدن مادر و شش تن برادرانش و نیز ناپدید شده سه هزار ایزدی در عراق را برای رئیس جمهور آمریکا شرح می داد ناگهان با این پرسش از سوی دونالد ترامپ مواجه شد که : «آن وقت به شما جایزه صلح نوبل دادند؟ جالب است. آنها به چه دلیل این جایزه را به شما دادند؟»

به گزارش جماران به نقل از یورونیوز، نادیا مراد، برنده جایزه صلح نوبل در سال ۲۰۱۸ که برای دفاع از آرمان ها و شرح مبارزاتش در حمایت از زنان قربانی خشونت های جنسی به کاخ سفید رفته بود از بی اطلاعی کامل «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا در این خصوص شگفت زده شد.

این دختر ایزدی که در طول اشغال بخش هایی از اراضی عراق توسط عناصر گروه تروریستی داعش به اسارت گرفته و قربانی خشونت‌های جنسی شده بود پس از شرح داستان بردگی و مبارزاتش که در نهایت به دریافت جایزه صلح نوبل منجر انجامید، متوجه شد که رئیس جمهوری آمریکا نه تنها او را نمی شناسد بلکه از آنچه بر سر وی و اقلیت ایزدی ها آمده نیز بی اطلاع است.

نادیا مراد یکی از هزاران زن و دختر ایزدی است که توسط گروه تروریستی داعش در عراق ربوده و به عنوان برده جنسی فروخته شده بودند. او سال ۲۰۱۴ در روستای زادگاهش در حومه شهر «سنجار» اسیر نیروهای داعش شد و به عنوان برده جنسی به فروش رسید اما بعد از سه ماه بردگی توانست از دست آن‌ها فرار کند.

خانم مراد روز چهارشنبه به همراه جمعی از افرادی که قربانی آزار و شکنجه مذهبی شده اند پس از نشستی در وزارت خارجه آمریکا به دفتر دونالد ترامپ در کاخ سفید رفتند تا با رئیس جمهوری آمریکا ملاقات کنند.

نادیا مراد در جریان این دیدار در حالی که ماجرای چگونگی کشته شدن مادر و شش تن برادرانش و نیز ناپدید شده سه هزار ایزدی در عراق را برای رئیس جمهور آمریکا  شرح می داد ناگهان با این پرسش از سوی دونالد ترامپ مواجه شد که : «آن وقت به شما جایزه صلح نوبل دادند؟ جالب است. آنها به چه دلیل این جایزه را به شما دادند؟»

خانم مراد که به همراه «دنیس موک‌وگه» یک پزشک اهل کنگو به طور مشترک این جایزه را دریافت کرده پس از وقفه ای کوتاه باردیگر مجبور به تکرار داستان زندگی و شرح مبارزاتش برای رئیس جمهور آمریکا شد.

وی درادامه تاکید کرد که بعد از آن همه ماجرا که بر وی گذشت هرکز تسلیم نشده و به مبارزه با آزار جنسی زنان و حمایت از قربانیان خشونت های جنسی در طول جنگ ها و مناقشات ادامه داده است. نادیا مراد همچنین با شرح این نکته که هزاران زن و زن ایزدی از سوی تروریست های داعش مورد تجاوز و آزار جنسی قرار گرفته اند از رئیس جمهور آمریکا خواست از اقلیت ایزیدی در عراق را تحت حمایت قرار دهد.

در حالی که این دختر ایزدی از رئیس جمهوری آمریکا خواست که دولت عراق و کردها را برای فراهم کردن زمینه لازم جهت بازگشت ایزدی ها به خانه خود تحت فشار قرار دهد به نظر می آمد که  ترامپ هنوز مطلب را به خوبی نگرفته است زیرا در پاسخ گفت: «اما داعش که از منطقه رفته و حالا کردها آنجا هستند...»

رئیس جمهوری آمریکا پیشتر نیز در دیدار با یک نماینده اقلیت مسلمان «روهینگیا» که در میانمار تحت سرکوب های شدید قرار گرفته و سازمان ملل متحد نیز آنها را قربانیان «نسل کشی» قلمداد کرده بود همین سطح از ناآگاهی را نسبت به این بحران از خود بروز داده بود.

نادیا مراد سال ۲۰۱۶ نیز به همراه «لامیه حاجی بشار» موفق شده بود جایزه حقوق بشری «ساخاروف» را از اتحادیه اروپا دریافت کند. جایزه ساخاروف به این دلیل به نادیا مراد داده شد که وی در رساندن صدای ایزیدی‌ها به گوش جهانیان و آنچه بر این اقلیت قومی گذشته است بسیار موثر عمل کرده بود.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.