چین می‌ خواهد خود را به عنوان یک صادرکننده تکنولوژی نظامی ارزان و مدرن عرضه کند، ولی روسیه و آمریکا هم بیکار ننشسته‌ اند.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، خبرگزاری آلمان گزارش داد رهبری چین فرماندهان ارتش‌ های کشورهای آفریقایی را به پکن دعوت کرده است. هدف از این دیدار گفت‌ و گوهایی برای رسیدن به صلح عنوان شده، اما کارشناسان می‌ گویند چین اهدافی فراتر از این، از جمله فروش تسلیحات را دنبال می‌ کند.

سربازان چینی برای اولین بار در سال 2011 به آفریقای شمالی اعزام شدند. آن‌ زمان دولت چین یک ناو جنگی را راهی بندر لیبی کرده بود تا بر خروج 35 هزار نفر از اتباع این کشور از لیبی که درگیر جنگ داخلی شده بود، نظارت کنند. امروز، یعنی 8 سال بعد، حضور نیروهای نظامی چین در بخش‌ هایی از قاره آفریقا به امری عادی بدل شده است.

کلاه آبی‌ های چینی در میان دیگر نیروهای سازمان ملل در سودان و مالی خدمت می‌ کنند. آنها همچنین در جیبوتی - نقطه‌ ای مهم و استراتژیک در خلیج عدن - حضور دارند. چین سال 2017 اولین پایگاه نظامی خود در خارج از این کشور را در جیبوتی مستقر کرد و حالا می‌ خواهد همکاری‌ های نظامی خود را با سایر کشورهای آفریقایی گسترش دهد.

به همین دلیل نیز وزارت دفاع چین از روسا و فرماندهان ارشد ارتش‌ کشورهای آفریقایی دعوت کرده است از 14 ژوئیه به مدت یک هفته در اجلاسی در پکن شرکت کنند. سال گذشته چنین نشست مشابهی برگزار شده بود. رسانه‌ های چین تبلیغ می‌ کنند که این نشست‌ ها فقط یک هدف دارند: دستیابی به صلح.

اما «لینا بن عبدالله» کارشناس مسائل سیاسی معتقد است که چین به دنبال حضور گسترده‌ تر به منظور گسترش منافع اقتصادی خود در آفریقا است. به همین دلیل نیز این کشور تلاش خود را بر همکاری بیشتر‌ با اتحادیه آفریقا گذاشته است. از جمله این فعالیت‌ ها آموزش نیروهای پلیس و ارتش در کشورهای آفریقایی است.

عبدالله می‌ گوید تاسیس پایگاه نظامی در جیبوتی نقشی کانونی برای چین ایفا می‌ کند. خلیج عدن نه تنها از نظر نظامی بلکه به لحاظ اقتصادی نیز برای «شی جینپینگ» رئیس جمهور چین از اهمیت زیادی برخوردار است؛ به‌ویژه برای جاده ابریشم که یک پروژه بزرگ اقتصادی چین محسوب می‌ شود. یک خط آهن جیبوتی را به «آدیس آبابا» پایتخت اتیوپی وصل می‌ کند. ساخت این راه‌ آهن با منابع چینی و توسط مهندسان چینی اجرا شده است. چین قصد دارد شبکه راه‌ آهن ساخت خود را به تمام منطقه شرق قاره آفریقا گسترش دهد و کشورهای آن را به هم متصل کند.

یک موضوع دیگر نشست امسال در پکن فروش تسلیحات است. چین در سال‌ های اخیر به یکی از صادرکنندگان مهم سلاح به کشورهای آفریقایی تبدیل شده است. «کوبوس وان اشتادن» از همکاران انستیتوی بین‌ المللی مسائل آفریقا می‌ گوید روسیه همچنان اولین صادر کننده سلاح به آفریقاست اما چین درست پشت سر روسیه قرار دارد.

لینا بن عبدالله نیز تایید می‌کند که چین می‌ خواهد خود را به عنوان یک صادرکننده  تکنولوژی نظامی ارزان و مدرن عرضه کند، ولی او می‌ افزاید که روسیه و آمریکا هم بیکار ننشسته‌ اند و اهداف اقتصادی و استراتژیک خود را در آفریقا دنبال می‌ کنند.

به نظر او رقابت این سه قدرت، هم تهدیدی است برای قاره آفریقا و هم یک فرصت. عبدالله می‌ گوید اگر رهبران کشورهای آفریقایی با درایت باشند، تلاش خواهند کرد ضمن حفظ استقلال خود، از این رقابت بهره ببرند. در غیر این‌ صورت عرصه دخالت این قدرت‌ ها در امور داخلی آنها خواهند شد.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.