اخبار مرتبط

ترکیه و آمریکا دو شریک در پیمان ناتو از ماه ها پیش به دلیل درخواست ترکیه برای خرید سامانه موشکی«اس400» روسیه وارد نزاعی علنی شدند.

 

به گزارش جماران به نقل از خبرگزاری رویترز، دو مسئول آمریکایی اعلام کردند که واشنگتن تصمیم گرفته است تا دیگر خلبان‌های ترکیه را که قصد آموزش کار با جنگنده‌های اف-۳۵ دارند، پذیرش نکند. این تصمیم درپی شدت گرفتن اختلاف‌ها بین آنکارا و واشنگتن برای خرید تجهیزات دفاع هوایی از روسیه گرفته شده است.

ترکیه و آمریکا دو شریک در پیمان ناتو از ماه ها پیش به دلیل درخواست ترکیه برای خرید سامانه موشکی«اس400» روسیه  وارد نزاعی علنی شدند. واشنگتن سامانه موشکی اس 400 روسیه را تهدیدی برای جنگنده های اف 35  خود می بیند که شرکت« لوکهید مارتن» آن را می سازد و ترکیه قصد خریدش را دارد.

ترکیه هم اکنون سفارش خرید سیستم دفاع هوایی اس 400 روسیه را طبق قراردادی به این کشور داده است و از سوی دیگر قصد خرید جنگنده‌های رادار گریز اف-35 شرکت آمریکایی لوکهید مارتن را هم دارد. واشنگتن می‌گوید که ترکیه نمی‌تواند هر دو این تجهیزات را باهم داشته باشد ولی تا کنون از اتخاذ اقداماتی برای توقف آموزش خلبانان ترک اجتناب کرده بود.

مسئولان آمریکایی در تصمیمی جدید به دنبال محدود کردن یا توقف دوره‌های آموزشی کار با جنگنده‌های اف-35 به خلبانان ترکیه هستند.

دو مسئول آمریکایی که خواسته‌اند نام شان ذکر نشود به رویترز گفته‌اند که شاید این تصمیم آمریکا باعث شود ترکیه برنامه خود را تغییر دهد. آن‌ها می‌گویند این تصمیم در حال حاضر تنها شامل خلبان‌ها و پرسنل بخش تعمیرات و نگهداری ترکیه می‌شود که خواستارشرکت در دوره‌های آموزشی آینده بودند.

مسئولان آمریکایی همچنین اعلام کرده‌اند که تصمیمی درباره توقف آموزش خلبانان و پرسنل بخش تعمیرات و نگهداری ترکیه که هم اکنون در پایگاه هوایی «لوک» در «آریزونا» حضور دارند، وجود ندارد.

ارتش آمریکا می‌گوید که در حال حاضر چهار خلبان ترکیه در پایگاه هوایی لوک در حال گذراندن دوره‌های آموزشی هستند. دو خلبان دیگر ترک هم در این پایگاه به‌عنوان مربی کار می‌کنند. علاوه بر این‌ افراد، 20 خدمه نیروی هوایی ترکیه هم در این پایگاه تحت آموزش قرار دارند.

ترکیه خواستارِ خرید 100 جنگنده هوایی است که ارزش آن‌ها در حال حاضر 9 میلیارد دلار تخمین زده می‌شود.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه روز سه‌شنبه 4 ژوئن (14 خرداد) بار دیگر تاکید کرده بود که کشورش با وجود هشدارهای آمریکا از خرید سامانه موشکی اس400 از روسیه منصرف نخواهد شد.

واشنگتن و دیگر هم‌پیمانان ترکیه در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) با این استدلال آنکارا را از خرید موشک های روسی منع کرده اند که سامانه پدافند موشکی اس400 با سیستم‌های مورد استفاده در ناتو هم‌خوانی ندارد.

زمان تحویل سامانه موشکی جنجال برانگیز اس 400 تابستان سال جاری میلادی عنوان شده و ترکیه اعلام کرده به هیچ وجه حاضر نیست زمان دریافت موشک‌ها و تجهیزات این سامانه را به تاخیر بیاندازد.

مسئولان ترکیه همچنین تاکید کرده‌اند خود را برای تحریم‌های احتمالی آمریکا پس از دریافت سامانه موشکی روسیه آماده کرده اند.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.