اخبار مرتبط

برخی نمایندگان کنگره آمریکا در پیامی اعتراضی اعلام کرده اند که رئیس جمهورشان آنها را در جریان تحولات و تصمیم‌ های مربوط به ایران نمی‌ گذارد.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، خبرگزاری رویترز گزارش داد همزمان با بالا گرفتن تنش میان ایران و آمریکا در روزهای اخیر، برخی نمایندگان کنگره آمریکا در پیامی اعتراضی اعلام کرده اند که رئیس جمهور آنها را در جریان تحولات و تصمیم‌ های مربوط به ایران نمی‌ گذارد.

در این میان حتی برخی از نمایندگان حزب جمهوری‌ خواه نیز گله کرده‌ اند که در مورد تصمیم‌ ها و اقدامات دولت در رابطه با مسئله ایران، به قدر کافی اطلاعات در اختیار آنها گذاشته نمی‌ شود.

در پی اقدامات اخیر «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران، تنش میان تهران و واشنگتن به شدت افزایش یافت. اقدام دیگر آمریکا در تقویت حضور نظامی خود در منطقه و تهدید ایران به تعلیق برخی تعهدات خود در برجام، بر آتش این تنش افزوده است.

بسیاری از نمایندگان کنگره از جمله شماری از هم‌حزبی‌ های ترامپ گفته‌ اند که مایلند تا در نشست‌ های محرمانه اطلاعاتی در مورد تهدیدهای خارجی و تصمیم‌ های دولت به آنها داده شود. برخی نمایندگان دموکرات گفته‌ اند که حتی جلسات اطلاع‌ رسانی با مسئولان بلندپایه حتی اگر به صورت عمومی هم برگزار شود، سودمند خواهد بود.

دولت‌ های قبلی آمریکا به طور مرتب کنگره را در جریان تصمیم‌ های مهم خود در زمینه امنیت ملی قرار می‌ دادند.

به نظر می‌ رسد خبر جنجالی قصد آمریکا به اعزام 120 هزار سرباز به منطقه خاورمیانه که دونالد ترامپ روز گذشته آن را تکذیب کرد، به طرح این انتقادها انجامیده باشد.

«باب منندز» عضو ارشد دموکرات کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا نیز از وزارت خارجه خواسته که برای این کمیته درباره مواضع دولت ترامپ در خصوص ایران جلسه توجیهی ترتیب دهد.

وی گفت: «بیش از یک هفته است که ما خواستار جلسه توجیهی جامع در سطحی ارشد توسط مقام‌ های دولت شده‌ ایم تا آنها توضیح دهند چه تهدیداتی در قبال ایران وجود دارد و اینکه آیا در میان جامعه اطلاعاتی آمریکا و ساختار گسترده‌ تر امنیت ملی ما درباره این تهدیدات اجماع نظری وجود دارد یا خیر. سیاست خارجی کشور و دادن مجوز برای استفاده از نیروی نظامی، در حوزه اختیارات کمیته روابط خارجی سنا است. امیدوارم که رئیس کمیته روابط خارجی سنا در وادار کردن دولت جهت برگزاری جلسات توجیهی محرمانه و جلسات استماع علنی برای مردم آمریکا به من ملحق شود تا این کار را به روشی فراحزبی انجام دهیم.»

«نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا از حزب دموکرات نیز خواستار آن شد که جلسه‌ ای توجیهی با حضور تمام اعضای کنگره برای اطلاع‌ رسانی به آنان در این زمینه برگزار شود. با این حال یک دستیار پلوسی به خبرگزاری رویترز گفته است که دولت آمریکا هنوز در مورد پذیرش یا رد چنین درخواستی اظهار نظر نکرده است.

علاوه بر دموکرات ها، جمهوری خواهان هم به نظر می رسد از این وضع به تنگ آمده اند. 

«لیندسی گراهام» سناتور جمهوری‌ خواه روز سه‌ شنبه هنگام خروج از محل کنگره در این زمینه به خبرنگاران گفت: «به نظرم همه ما نمایندگان را اینجا در طرف تاریک ماجرا نگه داشته‌ اند. امیدوارم در مورد وضعیت حاضر به ما اطلاع‌ رسانی شود.»

برخی کمیته های کنگره از جمله کمیته خدمات مسلح سنا و کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان و سنا اعلام کرده اند جلسات استماعی را در همین رابطه برای چند روز آتی برنامه ریزی کرده اند.

کاخ سفید به درخواست رویترز برای اظهارنظر در این خصوص پاسخی نداده است.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.