اخبار مرتبط

روزنامه رأی الیوم در سرمقاله خود نوشت:

البشیر حاضر به خوردن غذا و مصرف دارو نیست و از طریق لوله های تغذیه به زور به وی غذا داده می شود.

 

به گزارش جماران به نقل از المیادین، رسانه های سودانی اعلام کردند که «عمر البشیر» رئیس جمهور سودان دست به اعتصاب غذا زده است.

این رسانه های تأکید کردند البشیر حاضر به خوردن غذا و مصرف دارو نیست و از طریق لوله های تغذیه به زور به وی غذا داده می شود.

در همین حال،«عبدالفتاح البرهان» رئیس شورای انتقالی سودان اعلام کرد تمام شخصیت های برجسته نظام عمرالبشیر، از جمله خود وی در زندان هستند.

عبدالفتاح البرهان رئیس شورای نظامی انتقالی سودان در مصاحبه با تلویزیون دولتی این کشور گفت: تمامی شخصیت‌ها و فرماندهان مهم رژیم الشیر، ازجمله شخص خود او، همه در زندان هستند و اموال‌شان نیز توقیف شده است. 

وی در ادامه این گفتگوی تلویزیونی همچنین تصریح کرد:«هفت میلیون یورو، 350 هزار دلار و چند میلیارد جنیه در اقامتگاه البشیر کشف شده و تلاش جهت بازگرداندن وجوه موجود در حساب‌های خارجی آنان نیز در حال انجام است.»

البرهان افزود: هیچ زندانی سیاسی در سودان وجود ندارد. اعلام می‌کنیم که فرماندهان ارشد آژانس امنیت و اطلاعات سودان و نه تمام پرسنل آن پس از تحقیقات لازم بازنشسته خواهند شد..

وی عنوان کرد:این شورا هرکسی را در جریان تظاهرات و یا قبلا مرتکب جرمی شده است محاکمه خواهد کرد. از همه شهروندان می خواهیم در این مورد به ستاد پلیس یا دادستانی مراجعه کنند.

رئیس شورای نظامی انتقالی سودان گفت: روند اصلاح سه وزارتخانه‌ دادگستری عدالت، امور خارجه و انفورماسیون آغاز شده است. دو وزارتخانه ارتباطات و اطلاعات بیشتر از سایر ارگانها مردم را عصبانی کرده و شش مدیر آنها برکنار شده اند.

وی تأکید کرد:توافق نیروهای سیاسی برای تشکیل دولت غیرنظامی، انتقال قدرت را تسریع می کند. ما نه با کودتا بلکه با انقلاب مردمی روی کار آمده ایم و قصد نداریم در اداره دولت باقی بمانیم.

البرهان گفت:هر چه نیروهای سیاسی سریع‌تر به مصالحه برسند، ما نیز به همان سرعت دولت را به آنها تحویل خواهیم داد. تاکنون افراد سیاسی و «نیروهای آزادی و تغییر» هیچ نامی را ارائه نکرده اند.ترجیح می‌دهیم دولت تکنوکراتیک تشکیل شود. بازسازی دولت طول می‌کشد زیرا فساد نهادهای حکومتی را نابود کرده است. برای جلب حمایت بین‌الملی از شورای نظامی انتقالی با برخی کشورها همکاری می کنیم.

عبدالفتاح البرهان در ادامه تأکید کرد:مسکو و ریاض مایلند از تصمیم اتحادیه آفریقا  در مورد انتقال دولت ظرف 15 روز به غیرنظامیان، با حداقل آسیب خارج شویم. عربستان سعودی متعهد به تامین سوخت و دیگر نیازهای ضروری ما شده است. با آمریکا دیالوگ برقرار می‌کنیم. بدین منظور هیئتی از سودان به واشنگتن خواهد رفت.

 شورای صلح و امنیت اتحادیه آفریقا به نظامیان سودان 15 روز مهلت داد تا قدرت را به غیرنظامیان بسپارد. این شورا اعلام کرده که اگر این کار انجام نشود، عضویت سودان در اتحادیه آفریقا به طور خودکار تعلیق خواهد شد.

در همین حال، خبرگزاری رویترز به نقل از یکی از رهبران معترضان سودانی گزارش داد که تماس ها با شوراهای نظامی  حاکم بر این کشور به حالت تعلیق در آمده است زیرا شورای نظامی در کنترل«بقایای نظام سابق» است.

«محمد الامین عبدالعزیز» سخنگوی اتحادیه مشاغل سودان نیز گفت: نشست روز گذشته با شورای نظامی جدی نبودن این شورا را ثابت کرد.

عبدالعزیز افزود: بر سر خواسته تحویل قدرت به ملت معامله نمی کنیم.

وی تأکید کرد که تحصن و تعلیق مذاکرات با شورای نظامی ادامه خواهد یافت.

سخنگوی اتحادیه مشاغل سودان گفت: تشکیل پیکره دولت انتقالی را آغاز می کنیم و چند روز بعد آن را اعلام می کنیم.

عبدالعزیز در ادامه تأکید کرد: از امروز به بعد شورای نظامی انتقالی را به رسمیت نمی شناسیم.

بنابراین گزارش، به دنبال گسترش تظاهرات علیه دولت سودان، نیروهای ارتش در تاریخ 11 آوریل جاری نهادهای دولتی را محاصره و بیش از 100 عضو حزب کنگره ملی حاکم این کشور را بازداشت کردند. 35 تن دیگر نیز در جریان تظاهرات مردم سودان کشته شدند.

«عوض بن عوف» وزیر دفاع و رئیس شورای نظامی انتقالی سودان از بازداشت عمر البشیر و آغاز دوره انتقال سیاسی در این کشور خبر داد و اعلام کرد:قانون اساسی سودان به حالت تعلیق درآمده و نهادهای نخست وزیری، مجلس و ادارات ایالتی نیز منحل شده‌اند. وضعیت فوق‌العاده به مدت سه ماه و مقررات منع رفت‌وآمد برای یک ماه در سراسر سودان از ساعت 19:00 امروز برقرار خواهد شد.

او پس از یک روز استعفا کرد. ژنرال عبدالفتاح البرهان به عنوان رئیس جدید شورای نظامی انتقالی سودان تعیین شد. ژنرال کمال عبدالمعروف نیز از سمت معاون رئیس شورای نظامی انتقالی سودان برکنار شد.

رئیس جدید شورای نظامی انتقالی سودان بعد از انتصاب اعلام کرد که مقررات منع رفت و آمد را لغو کرده است. البرهان همچنین تاکید کرد که استانداران تمامی استان های سودان برکنار شد‌ه‌اند.

رئیس شورای نظامی انتقالی سودان همچنین با بیان اینکه دوره گذار حداکثر 2 سال خواهد بود، گفت پس از این مرحله نیز دولت مدنی تشکیل خواهد شد. مخالفان سودان تحصن خود را در مقابل مقر ارتش این کشور در خارطوم ادامه داده و خواستار انتقال قدرت به دولت مدنی هستند.


 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

روزنامه رأی الیوم در سرمقاله خود نوشت:

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.