اخبار مرتبط

روزنامه رأی الیوم در سرمقاله خود نوشت:

شورای نظامی حاکم بر سودان اعلام کرد که یک هیأت را به واشنگتن می فرستد تا با مسئولان آمریکایی درباره حذف سودان از فهرست کشورهای حامی تروریسم رایزنی کند.

 

به گزارش جماران به نقل از المیادین، شورای نظامی حاکم بر سودان اعلام کرد که یک هیأت را به واشنگتن می فرستد تا با مسئولان آمریکایی درباره حذف سودان از فهرست کشورهای حامی تروریسم رایزنی کند.

«عبدالفتاح البرهان» رئیس شورای نظامی انتقالی سودان  همچنین وعده داد که قدرت بدون تأخیر به مردم واگذار می شود.

وی تصریح کرد که: اگر نیروهای سیاسی پیشنهادی برای تشکیل دولت انتقالی مورد توافق ارائه دهند همین فردا قدرت را تحویل می دهیم.

البرهان افزود که تشکیل شورای نظامی-مدنی قابل بحث است.

وی در ادامه گفت که به درخواست رهبران اعتراض ها طی یک هفته پاسخ داده می شود.

در تحولی دیگر،خبرگزاری رسمی عربستان سعودی «واس» گزارش داد که ریاض و ابوظبی به سودان 3 میلیارد دلار آمریکایی کمک مالی کردند.

بر اساس این گزارش، از این میزان، مبلغ 500 میلیون دلار به بانک مرکزی سودان ارائه شده است.

ریاض و ابوظبی پس از رسیدن عبدالفتاح البرهان به ریاست شورای نظامی انتقالی سودان حمایت خود را از این شورا اعلام کرده و «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان سعودی دستور داد که به خارطوم فورا کمک های بشردوستانه ارسال شود.

بر اساس گزارش رسانه‌های محلی سودان، اعضای بلندپایه حزب «کنگره ملی» به رهبری «عمر البشیر» رئیس جمهور مخلوع این کشور بازداشت و به زندان منتقل شده اند.

طبق این گزارشها، «علی عثمان محمد طه» معاون سابق البشیر، «نافع علی نافع» از دستیاران البشیر و «احمد ابراهیم الطاهر» رئیس سابق مجلس سودان به زندان «کوبر» در نزدیکی خارطوم پایتخت سودان منتقل شده اند.

پیش از این نیز «ابراهیم احمد عمر» رئیس مجلس، «عبدالرحمن الخضر» استاندار سابق خارطوم، تاجران سودانی؛ «جمال الوالی»، «عبدالباسط حمزه» و «جمال زمقان» و «عبدالرحیم محمد حسین» وزیر سابق دفاع سودان بازداشت و به زندان منتقل شده بودند.

عمر البشیر نیز چهارشنبه گذشته از محل حصرخانگی اش به زندان کوبر انتقال داده شد.

بنابراین گزارش، به دنبال گسترش تظاهرات علیه دولت سودان، نیروهای ارتش در تاریخ 11 آوریل جاری نهادهای دولتی را محاصره و بیش از 100 عضو حزب کنگره ملی حاکم این کشور را بازداشت کردند. 35 تن دیگر نیز در جریان تظاهرات مردم سودان کشته شدند. 

«عوض بن عوف» وزیر دفاع و رئیس شورای نظامی انتقالی سودان از بازداشت عمر البشیر و آغاز دوره انتقال سیاسی در این کشور خبر داد و اعلام کرد: «قانون اساسی سودان به حالت تعلیق درآمده و نهادهای نخست وزیری، مجلس و ادارات ایالتی نیز منحل شده‌اند. وضعیت فوق‌العاده به مدت سه ماه و مقررات منع رفت‌وآمد برای یک ماه در سراسر سودان از ساعت 19:00 امروز برقرار خواهد شد.»

بن عوف، پس از یک روز اعلام کرد که از سمت خود استعفا کرده است. ژنرال «عبدالفتاح البرهان» به عنوان رئیس جدید شورای نظامی انتقالی سودان تعیین شد. ژنرال «کمال عبدالمعروف» نیز از سمت معاون رئیس شورای نظامی انتقالی سودان برکنار شد.

عبدالفتاح البرهان، رئیس جدید شورای نظامی انتقالی سودان بعد از انتصاب اعلام کرد که مقررات منع رفت و آمد را لغو کرده است. البرهان همچنین تاکید کرد که استانداران تمامی استان های سودان برکنار شد‌ه‌اند.

رئیس شورای نظامی انتقالی سودان همچنین با بیان اینکه دوره گذار حداکثر 2 سال خواهد بود، گفت پس از این مرحله نیز دولت مدنی تشکیل خواهد شد.

از سوی دیگر مخالفان سودان تحصن خود را در مقابل مقر ارتش این کشور در خارطوم ادامه داده و خواستار انتقال قدرت به دولت مدنی هستند.


 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

روزنامه رأی الیوم در سرمقاله خود نوشت:

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.