اخبار مرتبط

واکنش ترامپ به حمله تروریستی نیوزیلند خطرناک است...

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، واشنگتن پست در گزارشی نوشت: اکثر آمریکایی ها از کشتار 49 مسلمان در نیوزیلند در روز جمعه شوکه شدند. اما آنها نباید شوکه می شدند زیرا فشارهای خشونت آمیز ناسیونالیسم (ملی گرایی) سفیدپوستان که به نظر می رسد قاتل مسلح از آن الهام گرفته باشد، در سال های گذشته در آمریکا به طور فزاینده ای فراگیر و پررنگ شده است.

ملی گرایی سفیدپوستان این ترس و نگرانی را به وجود آورده که گویا غیرسفیدپوستان به کشور حمله کرده اند و به دنبال غصب قدرت و امتیازاتی هستند که به درستی متعلق به سفید پوستان بومی است. چنین روایت های بر مبنای ترس، به ناسیونالیسم سفیدپوستان این قدرت را می دهد که افراط گرا شوند، خشونت علیه دیگران را تحریک کنندو  حتی دیگران را در عصر متفاوتی مورد حمله قرار دهند.

در حالی که اکثر آمریکایی ها در رد نظریه ها و خشونت های ناسیونالیست های سفیدپوست سریع عمل می کنند، واقعیت این است که ملی گرایی سفیدپوستان - حتی تنوع خشونت آمیز - یکی از ویژگی های اصلی فرهنگ اصلی آمریکایی در نقاط مختلف تاریخ این کشور است. اگر آمریکایی ها، از جمله رهبران ما، هوشیار باشند و به روشنی خطوط اخلاقی را به رسمیت بشناسند، به راحتی می توانند به جریان اصلی فرهنگی در آینده بازگردند.

نفرت و خشونت نژادپرستانه ملی گرایان در دوران جنگ جهانی اول به اوج خود رسید. آمریکایی ها در اوایل قرن بیستم، مخصوصا کسانی که به عنوان «آنگلو ساکسون» سفید شناخته می شدند، تمایل داشتند که جهانشان را از طریق پارادایم متقاطع نژاد و پیشرفت در نظر بگیرند. ملل غربی سفیدپوست، از جمله آمریکا، از آنچه که پس از آن به عنوان علم برای توضیح فرهنگ ها، اقتصاد، آموزش و پرورش، نظامیان و سلطه امپریالیستی بر موجودات «ضعیف تر» در نظر گرفته می شد، استفاده کرد. میزان پیشرفت کشور (یا نژاد) به طور منظم به عنوان یک عمل زیست شناختی شناخته شده است. نتیجه این عمل،نژادپرستی ای را که مردم جهان را با نژادهای سفید اروپای غربی و آمریکا مقایسه می کند و آنها را در راس قرار می دهد، از لحاظ علمی تحریم می کند.

در طول این دوره، مهاجران از کشورهای کمتر مدرن از کشورهای جنوب و شرق اروپا، که با صرف هزینه های بالا به آمریکا می رفتند، به رغم رنگ پوست ظاهرا سفیدشان به حاشیه رانده شدند. اغلب بیگانگان توسط سیاستمداران و مطبوعات به عنوان انبوهی مهاجم در نظر گرفته می شوند که تهدید می کنند بیشتر از افرادی که قادر به تسخیر فرهنگ آنگلوساکسون هستند، نظم دموکراتیک و سرمایه داری را تضعیف کنند.

و نشانه هایی وجود دارند که برخی از رهبران ما تهدید ملی گرایی سفیدپوستان را به حد کافی جدی نمی گیرند. پس از حمله روز جمعه، ترامپ هرگونه تهدید ناشی از ملی گرایی نژادپرستانه سفیدپوستان را کم اهمیت خواند. ترامپ که چگونگی واکنش وی به این حمله در کانون توجه قرار گرفته است با خانواده های قربانیان ابراز همدردی و در عین حال از پیوستن به نگرانی های فزاینده درباره برتری طلبی سفیدپوستان خودداری کرد. هیچ شکی وجود ندارد که ملی گرایی نژادپرستانه سفیدپوستان در غرب در حال افزایش است. ما همچون زمان جنگ جهانی اول، آمریکا چنین ایدئولوژی های خشونت باری را کوچک می شمرد. چالش امروزی این است که تضمین کنیم که ملی گرایی نژادپرستانه راه به سوی جریان اصلی باز نمی کند.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.