اخبار مرتبط

نیوزیلند امروز مراسم خاکسپاری قربانیان حمله تروریستی روز جمعه را آغاز کرد.نخست وزیر این کشور حمله به دو مسجد را تروریستی دانست.

به گزارش جماران به نقل از روزنامه رأی الیوم، «جاسیندا آردرن» نخست وزیر نیوزیلند در جریان بازدید از مرکز پناهندگان«کانتربری» در شهر «کرایست چرچ» در این کشور حجاب اسلامی بر تن کرد.

808x539_cmsv2_3922ecf6-3ac3-5608-8ad9-5be8de08c9e1-3728990

آردرن امروز شنبه به شهر کرایست چرچ که شاهد حمله تروریستی به دو مسجد در روز جمعه بود رسید و با نمایندگی از مرکز پناهندگان دیدار کرد.

جاسیندا آردرن

 وی در گفت و گوهایش با این نمایندگان «همبستگی و علاقه خود را به همه جامعه های مسلمان» ابراز کرد. 

880x495_cmsv2_dde663a2-e542-59e4-a915-5489d807bbab-3728990

نیوزیلند امروز مراسم خاکسپاری قربانیان حمله تروریستی روز جمعه را آغاز کرد.نخست وزیر این کشور حمله به دو مسجد را تروریستی دانست.

 

جزئیات حمله تروریستی و واکنش جهان

در جریان تیراندازی روز گذشته-جمعه- به دو مسجد در نیوزیلند 50 تن از شرکت کنندگان در نماز جمعه کشته و ده‌ها تن دیگر زخمی شدند.

در پی وقوع این حمله پلیس نیوزیلند به مردم هشدار داده تا در منازل بمانند و تدابیر امنیتی نیز در مرزها و فرودگاه‌ها تشدید شده است.

جاسیندا آردرن، نخست وزیر نیوزیلند این تیراندازی را یکی از تاریک‌ترین روزهای این کشور توصیف کرده و گفت که این رویدادها در شهر کرایستچرچ نمایانگر یک اقدام به خشونت غیرقابل منتظره و غیرعادی است.

«مایک بوش» کمیسیونر پلیس نیوزیلند از بازداشت چهار مظنون خبر داد.به گفته بوش، سه نفر از مظنونان مرد و یکی از آنها زن است.

مقام‌های نیوزیلند هویت افراد بازداشت شده را اعلام نکردند اما یکی از این افراد که ادعا می‌شود مسئول این تیراندازی‌ها باشد، یک مانیفست ۷۴ صفحه‌ای ضد مهاجرت از خود برجای گذاشته که در آن توضیح داده که چه کسی است و دلیلش از این تیراندازی‌های چه بوده است. وی همچنین گفته که این اقدامش "مصداق یک حمله تروریستی" است.

رسانه‌های محلی تعداد کشته شدگان را ابتدا دست کم ۲۷ نفر عنوان کردند ولی نخست وزیر بعدا تعداد کشته‌ها را ۴۰ تن اعلام کرد.

نخست وزیر نیوزیلند در یک نشست خبری احساسات ضد مهاجرتی را مقصر این اقدام دانسته و گفت: بسیاری از مردمی که متأثر از چنین تیراندازی‌هایی هستند را مهاجران یا آوارگان تشکیل می‌دهند و آنها نیوزیلند را خانه خود انتخاب کرده‌اند و این خانه آنهاست. آنها از ما هستند. اما فردی که چنین حملاتی را انجام می‌دهد، از ما نیست.

یکی از این تیراندازی‌های مرگبار در مسجد «النور» در مرکز کرایست چرچ و در ساعت ۱۳:۴۵ به وقت محلی رخ داده است.

دومین تیراندازی هم در مسجد «لینوود» رخ داد.

در تصاویر منتشر شده در فیس‌بوک به وسیله یکی از مظنونان، فردی دیده می‌شود که با یک سلاح نیمه خودکار وارد مسجد می‌شود و با شلیک به همه افراد حاضر در آن، آنها را نقش بر زمین می‌کند.

پلیس گفته در تلاش است تا این تصاویر را از شبکه‌های اجتماعی حذف کند.

همزمان با این حمله، اعضای تیم ملی کریکت بنگلادش قصد ورود به مسجد نور را داشتند که با شنیدن صدای تیراندازی از محل گریختند.

در همین حال نخست وزیر استرالیا مهاجم اصلی این حملات را یک تبعه راستگرای استرالیایی معرفی کرده است.

نخست‌وزیر نیوزیلند نیز در در اظهارات بعدی اش حمله به دو مسجد را حمله «تروریستی» دانست و گفت: در این حمله ۴۰ تن کشته و ده‌ها نفر دیگر زخمی شدند و ۲۰ نفر در وضعیت بدی قرار دارند.

در اطلاعات بعدی تعداد کشته‌ها به ۴۹ تن افزایش یافت و اعلام شد ۴۸ تن هم زخمی شده‌اند.

وی گفت که عامل حمله در لیست تروریستی و افراد تحت تعقیب نبوده و حمله از قبل برنامه‌ریزی شده بود.

نخست‌وزیر نیوزیلند گفت: به محض حمله، پلیس تمامی مساجد منطقه را بست. من از همگان می‌خواهم به توصیه‌های پلیس گوش دهند. من نمی‌توانم جزئیات اضافی در این باره بدهم و منتظر تکمیل تحقیقات هستیم. اسنادی داریم که نشان می‌دهد طرح‌هایی برای حملات دیگر وجود داشته اما نمی‌توانیم اطلاعات دقیق‌تر بدهیم.

وی افزود: وضعیت تهدید امنیتی در کشور افزایش یافته است. ما باید همواره محتاط و مسئولیت‌پذیر باشیم. ما همواره آماده مقابله با چنین اقداماتی هستیم. ما به مردم تضمین می‌دهیم که توانایی و آمادگی لازم را برای مقابله با این حملات داریم. ما با استرالیا همکاری داریم و از این کشور به خاطر همکاری قدردانی می‌کنیم.

وی گفت که سه تن تاکنون بازداشت شده‌اند.

رهبران سیاسی و مسلمان در سراسر جهان انزجار خود را بابت تیراندازی‌های مرگبار به دو مسجد در نیوزیلند که 50 کشته برجای گذاشت، ابراز کردند.

 خبرگزاری رویترز گزارش داد «رنتو مرسودی» وزیر خارجه اندونزی در بیانیه‌ای اعلام کرد: اندونزی قویاً این تیراندازی‌ها را محکوم می‌کند به ویژه در مکان عبادت و در جریان برگزاری نماز جمعه.

وی به گزارش‌های رسانه‌ای نیز اشاره کرد که براساس آنها، شش شهروند اندونزیایی در زمان حمله در مسجد بودند که سه تن فرار کردند و از وضعیت سه تن دیگر اطلاعی نیست.

«تانتووی یحیی»سفیر اندونزی در نیوزیلند به رویترز گفته که تحقیقات برای اعلام وضعیت شهروندان اندونزیایی گرفتار در این تیراندازی در جریان است. ۳۳۱ اندونزیایی در کرایستچرچ ساکن هستند که از این تعداد ۱۳۴ تن دانشجو هستند.

«انور ابراهیم» رهبر بزرگترین حزب در ائتلاف حاکم مالزی نیز گفت که یک شهروند این کشور در میان مجروحان این تیراندازی است و اعلام کرد که این یک تراژدی سیاه است که بشریت و صلح جهانی با آن روبرو است.

وی در بیانیه‌ای اعلام کرد: من به شدت بابت این اقدام غیر انسانی که علیه ارزش‌های بشری رخ داده و جان غیرنظامیان را گرفته است، ناراحت هستم. ما تسلیت و همدردی عمیق خود را به خانواده‌های قربانیان و مردم نیوزیلند ابراز می‌کنیم.

«ابراهیم کالین» سخنگوی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در توئیتر خود حمله «فاشیستی و نژادپرستانه» در نیوزیلند را محکوم کرده و نوشت: این حمله نشان داد خصومت و عداوت به اسلام و مسلمانان به چه حدی رسیده است. ما چندین بار شاهد این بوده‌ایم که اسلام هراسی علیه اسلام و مسلمانان به یک ایدئولوژی نابهنگام و مرگبار تبدیل شده است. جهان باید علیه چنین استدلالی برخیزد و باید کاری کند تا تروریسم فاشیستی اسلام هراسی متوقف شود.

در همین حال، «کمال فاروقیری» مؤسس هیأت «تمام مسلمانان هندوستان» که یک نهاد غیردولتی از نخبگان است نیز گفت: این حمله به شدت محکوم است و ادامه داد: یک ویروس ضد اسلامی در حال گسترش در سراسر جهان است. مردم همه مذاهب باید بسیار نگران باشند.

«وحیدالله ویسی» سفیر افغانستان در استرالیا، نیوزیلند و فیجی نیز در توئیتر خود نوشت: سه افغان در این حمله مجروح شده‌اند. فکر من پیش خانواده‌های این افغان‌هاست.

«محمد فیصل» سخنگوی وزارت خارجه پاکستان نیز ضمن محکومیت این حمله در توئیتر از هشتگ «پاکستان علیه تروریسم» استفاده کرد.

مردم در سراسر جهان نیز در رسانه‌های اجتماعی به محکومیت این حملات در نیوزیلند پرداخته‌اند.

«رجب طیب اردوغان» نیز حمله تروریستی در نیوزیلند را محکوم کرد و آن را جدیدترین نمونه افزایش نژادپرستی و اسلام هراسی دانست.

وی گفت: انزجار ضد اسلامی که باعث بروز این حملات شده، به سرعت در حال گسترش در جوامع غربی همچون یک سرطان است.

«عمران خان» نخست وزیر پاکستان نیز در توئیتی نوشت: من این حملات تروریستی را که ناشی از اسلام هراسی می‌دانم.

«ژان کلود یونکر» کمیسیونر اروپا نیز در توئیتی نوشت که با وحشت و ناراحتی زیادی متوجه این حمله شده است و افزود: اتحادیه اروپا همواره در کنار نیوزیلند و در مقابل کسانی است که می‌خواهند جوامع و روش ما برای زندگی را نابود کنند.

«کریستوف کاستانر» وزیر کشور فرانسه نیز به مقام‌های منطقه‌ای فرمان داد تا به عنوان یک اقدام احتیاطی امنیت را در مساجد بیشتر کنند.

«صادق خان» شهردار لندن نیز گفت که نیروی پلیس متروپولیتن نیز در مقابل مساجد حضور دارند.

وی افزود: لندن در کنار مردم کرایستچرچ ایستاده است. لندن همواره از تنوعی که برخی به دنبال تخریب آن هستند، استقبال کرده است.

«انور قرقاش» وزیر مشاور در امور خارجی امارات در توئیتی مراتب تسلیت خود را به نیوزیلند ابراز داشت و نوشت: همکاری جامع ما در مقابل خشونت و انزجار باید قدرت جدیدی ادامه یابد. فکر و دعای ما برای خانواده قربانیان است.

«هایکو ماس» وزیر خارجه آلمان نیز مراتب همدردی کشورش با دوستان و خانواده‌های قربانیان این حمله ابراز داشت و گفت: این حمله وحشتناک تروریستی در کرایستچرچ مسلمانان در حال نماز را هدف قرار داده است. اگر مردم تنها به خاطر مذهبشان کشته می‌شوند این حمله علیه همه ماست.

در همین حال ایران نیز این اقدام تروریستی را محکوم کرد.«بهرام قاسمی» سخنگوی وزارت امور خارجه حمله به دو مسجد مسلمانان در شهر چرچ کرایست در نیوزیلند را که منجر به شهادت و مجروحیت تعداد زیادی از مسلمانان از ملیت های مختلف شد را به شدت محکوم کرد و آن را اقدامی غیرانسانی  و کاملا سبعانه دانست.

سخنگوی وزارت خارجه موکدا از دولت نیوزیلند خواست با شناسایی  سریعتر عاملین این اقدام نژادپرستانه، با اجرای عدالت و فارغ از هرگونه ملاحظه ای، با آنان برخورد کند. 

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: هر اقدام تروریستی در هر جا و توسط هر کس و به هر بهانه و انگیزه ای صورت بگیرد باید از سوی تمامی کشورها محکوم شود و دولت ها اجازه ندهند جریان ها و افکار نژادپرستانه و اسلام ستیزانه امنیت و آرامش شهروندان کشورها را به مخاطره بیاندازند.

سازمان ملل نیز حمله تروریستی به مسلمانان نیوزلند را محکوم کرد.

دبیرکل سازمان ملل متحد در پیامی حمله تروریستی به مسلمانان نیوزلند را محکوم کرد و گفت باید بر ضد تنفر علیه مسلمانان متحد باشیم.

«آنتونیو گوترش »روز جمعه با انتشار پیام توئیتری اظهار کرد: از اینکه مردم بی گناهی که به طور صلح آمیزی مشغول عبادت در مسجدی در نیوزلند بودند، بسیار ناراحت هستم و به شدت آن را محکوم می کنم.

وی تصریح کرد: من عمیق ترین مراتب تسلیت خود را به خانواده های قربانیان ابراز می کنم. ما باید امروز و هر روز در برابر تنفر علیه مسلمانان و تمام اشکال تعصب و ترور متحد باشیم.

 «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه در واکنش به حملات تروریستی به مساجد در نیوزیلند اظهار داشت: حمله به غیرنظامیانی که برای دعا خواندن جمع شده‌اند، مشمئز کننده بوده و شوک بزرگی وارد کرد.

براساس بیانیه منتشر شده از سوی مرکز مطبوعاتی کاخ کرملین، پوتین در ارتباط با حملات تروریستی فوق به جاسیندا آردرن، نخست وزیر نیوزیلند پیام تسلیت ارسال کرده است.

رئیس جمهور روسیه در این پیام ابراز امیدواری کرده عاملان و تمامی کسانی که در این جنایت دست دارند، مجازات شوند. 

پوتین همچنین ضمن عرض تسلیت به خانواده‌های قربانیان این حمله، برای مجروحان نیز آرزوی شفا کرد.

 اتحادیه اروپا نیز حملات تروریستی در نیوزلند را محکوم کرد.

«فدریکا موگرینی» رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا با انتشار بیانیه‌ای حملات تروریستی به دو مسجد در نیوزلند را محکوم کرد.

موگرینی در این بیانه ضمن عرض تسلیت به خانواده قربانیان این حمله اظهار داشت: حمله به عبادتگاه حمله به تمام بشریت است.

وی در ادامه بیانیه تصریح کرد: اتحادیه اروپا با نیوزلند اعلام همبستگی می کند. در این روزهای دشوارآماده همکاری در تمام زمینه ها به ویژه مبارزه با تروریسم هستیم.

«دونالد تاسک» رئیس شورای اروپا نیز در توئیتر خود نوشت: حمله خائنانه در کرایست‌چرچ هیچ گاه به رویکرد مسالمت آمیز نیوزلند آسیب وارد نخواهد کرد. 

«آنتونیو تایانی» رئیس پارلمان اروپا نیز اظهار داشت: نطق انسان در برابر تصاویر حملات تروریستی در نیوزلند کور می شود. نژادپرستی، نفرت ودیوانگی، نمازگزاران در مسجد را هدف قرار داد.

ناتو نیز حملات تروریستی به دو مسجد در نیوزلند را محکوم کرد.

«ینس استولتنبرگ» دبیر کل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» با انتشار پیامی در حساب توئیتر خود نوشت: «حملات تروریستی وحشتناک به مساجد در شهر کرایست چرچ نیوزلند را به شدت محکوم می کنم.»

استولتنبرگ در این پیام ضمن همدردی با خویشاوندان قربانیان این حملات، اظهار داشت: «ناتو برای حفاظت از ارزش‌های مشترک و جوامع باز در کنار نیوزلند به عنوان دوست و شریک‌ما قرار دارد.»

«امامعلی رحمان» رئیس جمهور تاجیکستان در پی وقوع حمله تروریستی در دو مسجد در نیوزیلند به جاسیندا آردرن، نخست وزیر این کشور پیام تسلیت ارسال کرد.

سران کشورهای آذربایجان، ژاپن، قزاقستان، افغانستان و بسیاری از کشورهای دیگرحملات تروریستی امروز به دو مسجد در شهر کرایست چرچ نیوزیلند را که منجر به کشته شدن دستگم 49 تن شد، محکوم کردند. 

«الهام علی‌اُف» رئیس جمهور آذربایجان با انتشار پیامی در صفحه اینترنتی خود ضمن تسلیت این حادثه تروریستی اظهار داشت: از این اقدام تروریستی وحشیانه بسیار متاثر شدیم. قویا از تلاش های جامعه بین المللی علیه همه نوع تروریسم در جهان حمایت می کنیم. 

«شینزو آبه» نخست وزیر ژاپن نیز در یک پیام اینترنتی با تسلیت این حادثه، آن را شدیدا محکوم کرد. در پیام وی آمده است: حمله تروریستی منفور امروز را شدیدا محکوم می‌کنیم. از طرف دولت و مردم ژاپن برای خانواده‌های جانباختگان تسلیت گفته و با آنان همدردی می کنیم. مردم نیوزیلند از پس این دوره سخت برخواهند آمد. تروریسم را با هر دلیلی که داشته باشد نمی پذیریم. 

«اشرف غنی» رئیس جمهور افغانستان نیز با انتشار بیانیه ای در این باره اظهار داشت: تروریست ها نشان دادند که معتقد به هیچ دینی و عقیده‌ای نبوده و دشمن انسانیت هستند. 

«نورسلطان نظربایف» رئیس جمهور قزاقستان نیز با انتشار پیامی این حمله تروریستی را محکوم کرد. 

در پیام وی همچنین آمده است: ما هرگونه اقدام تروریستی و افراطی‌گرایانه را که تهدیدی علیه صلح و امنیت جهانی است به شدت محکوم می کنیم.

کشورهای اردن، قطر، مصر و عربستان سعودی نیز با انتشار پیام های مشابهی حمله تروریستی امروز در نیوزیلند را محکوم کردند. 

مقامات کشورهای جمهوری قبرس تُرک شمالی، ازبکستان، سومالی، سوئد، آرژانتین، کاستاریکا، پاناما، برزیل، ونزوئلا، چین و اتحادیه عرب نیز این حمله تروریستی را محکوم کردند.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.