اخبار مرتبط

سیده فاطمه جعفری روز دوشنبه درگفت وگو با ایرنا افزود: از این شمار 2 هزار نفر اردوهای تفریحی - علمی رصد خانه مهر ، 6 هزار نفر از طریق آسمان نمای سیار دیجیتال و 1350 نفر نیز در قالب جشنواره کاوشگران آسمان در رصدخانه مهر آموزش دیدند.
وی یادآورشد: آسمان صاف ایران و پهنه ستارگان آن، جادویی افسونگر بود تا مردم این سرزمین از دیرباز شیفته آن شوند.
کارشناس رصد خانه مهر اظهارداشت: ایرانیان از نخستین مردمانی بودند که از به هم وصل کردن ستارگان، صورت های فلکی را ساختند و از آنها در کشاورزی و جهت یابی مسیرها استفاده کردند.
جعفری گفت: اما، در جنوب ایران کمی شرایط متفاوت بود دریا رنگ دیگری به زندگی بخشیده بود و پیوند آسمان با مردم این دیار طعم دیگری داشت طوریکه سفرهای دریایی چند ماهه، نیاز به شناخت آسمان را دو چندان کرده بود و این گونه بود که مردم ساحل نشین این دیار، نسل ها در پی هم، ستارگان و مسیرهای آسمانی آن را همچون راه های پر رفت و آمد زمینی می شناختند.
وی ادامه داد: باتوجه به این پیشینه فعالیت های نجومی مدرن و هدفمند در استان بوشهر به صورت رسمی با همایش گذر زهره در سال 83 آغاز شد و سال 84 نخستین رصدخانه استان وابسته به اداره کل آموزش و پرورش، با گنبدی شش متری در روستای گورک سادات در فاصله 25 کیلومتری شهر بوشهر ساخته شد.
کارشناس رصد خانه مهر افزود: ساخت این رصدخانه را می توان آغاز تحولی عظیم در امر آموزش و آشنایی نسل جدید ، دانش آموزان، معلمان و دیگر اقشار جامعه با آسمان دانست.
جعفری گفت: پژوهشسرای مهر با دارا بودن یک دستگاه تلسکوپ 16 اینچ در گنبد اصلی، 28 عدد دوربین دوچشمی، 10 عدد تلسکوپ در ابعاد و کاربردهای رصدگاه اختصاصی و 40 نفر نیروی داوطلب صاحب دانش و تجربه، آموزش به معلمان، دانش آموزان و دانش جویان را انجام می دهد.
وی اضافه کرد: این مرکز باتوجه به درک و شناخت نیازهای واقعی دانش آموزان و براساس علاقه و آگاهی از نیازهای آموزشی دانش آموزان و معلمان دست به ابتکارهایی زد و با برگزاری کارگاه های آموزشی ویژه دانش آموزان و معلمان سنگ بنای فعالیت های پژوهشی و تحقیقاتی در زمینه نجوم، هوا-فضا و محیط زیست را گذاشت.
جعفری گفت: یک دهه فعالیت پیوسته این مرکز در زمینه آموزش و گسترش علم، کسب جایزه ترویج علم ایران در سال 94، انتخاب به عنوان قطب نجوم وزارت آموزش و پرورش را برای این مرکز به ارمغان داشت.
وی افزود:برگزاری کارگاههای متعدد آموزش نجوم ویژه معلمان و دانش آموزان در همه شهرستان های استان بوشهر ودیگر استان های کشور،
شناسایی نیروهای علاقمند، توانمند وگزینش ایشان در تمام شهرستان و مناطق ، آموزش و آماده سازی نیروها، جهت تاسیس انجمن های نجوم در هر یک از شهرستانها و مناطق ، کمک به هر شهرستان و منطقه جهت تاسیس انجمن نجوم، حمایت و راهنمایی مستمر آنها، خرید تلسکوپ برای تمام انجمن های نجوم شهرستان و مناطق ،طراحی و ابداع نخستین جشنواره نجومی- محیط زیستی مدارس ایران با نام کاوشگران آسمان جهت پوشش خلا آموزش نجوم عملی در مدارس از جمله مهم ترین برنامه ها و موفقیت های این مرکز است.
جعفری یادآورشد:انتخاب انجمن نجوم بوشهر به عنوان گروه برتر کشوری در زمینه ترویج نجوم در ماراتن مسیه سال 1390، انتخاب پژوهشسرای دانش آموزی شهید خوشبخت به عنوان مرکز نجوم و فضای دانش آموزی کشور و ارائه 120 طرح نجومی در این زمینه به وزارت آموزش و پرورش
، دعوت جهت بازدید از رصدخانه مهر در طول سال و استفاده از این برنامه و امکانات موجود در راستای آموزش دبیران و اعضای انجمن شهرستان و مناطق، برگزاری اردوهای متعدد نجومی- محیط زیستی- ورزشی برای انجمن ها، برگزاری شب های رصدی در مدارس ، برگزاری برنامه های عمومی نجومی جهت استفاده همه شهروندان در مناسبت ها و پدیده های نجومی در امکان عمومی شهری مانند پارک ها، ساحل، رصدخانه، سالن های کنفرانس و کوه از دیگر برنامه های مرکز یادشده است.
وی گفت:همچنین آموزش از طریق رسانه های جمعی، راه اندازی سایت اختصاصی نجوم Liansky.ir، برگزاری دوره های آموزش ستاره شناسی طبیعت ویژه کودکان،نوجوانان وبزرگسالان،برگزاری باشگاه ماهیانه نجوم در چهارشنبه های آخر هر ماه با ارائه موضوعات علمی وجدیدترین خبرهای ستاره شناسی، برگزاری سالانه روز نجوم، شب یوری،ساعت زمین و روز بوشهر، همکاری با ستاد استهلال ، کانون اصلاح و تربیت و دانشگاه ها
، برگزاری برنامه های محیط زیستی از جمله پاکسازی ساحل به مناسبت روز زمین پاک،درختکاری در رصدخانه وایستگاه پرنده نگری نیز به عنوان دیگر فعالیت های رصد خانه مهر استان بوشهر است.
کارشناس رصد خانه مهر وابسته به اداره کل آموزش و پرورش استان بوشهر یادآورشد: باتوجه به اینکه جشنواره کاوشگران آسمان در رصدخانه مهر ویژه دانش آموزان در مقاطع مختلف تحصیلی استان بوشهر بر گزار شده این جشنواره برای دیگر استان های متقاضی کشور نیزبا حضور تیم انجمن ستاره شناسی بوشهر در همان استان انجام می شود.
جعفری اظهارداشت:نخستین دوره بین المللی ستاره شناسی از سوی شبکه جهانی نجوم NASEوابسته به اتحادیه بین المللی ستاره شناسی IAUدر ایران وخاورمیانه نیز در بوشهر به مدت 4روز به همت این مرکز در دانشگاه خلیج فارس بوشهر برگزار شد.
7212/6045
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.