اخبار مرتبط

توسط حسین موسویان انجام شد؛

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا مدعی شد: ایران در قالب برجام متعهد شده بود که از مردم خود در قبال برداشته شدن تحریم ها حمایت کند اما اینگونه نشد، ما معتقدیم که کمپین تحریم می تواند شکل بگیرد، ما اکنون در حال گفت و گو با متحدانمان هستیم.

به گزارش جماران؛ سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در تلاش برای تبری رژیم صهیونیستی در ارتکاب به جنایات و کشتار شهروندان بی گناه غزه، گفت: مسئول این بدبختی ها حماس است که مردم را به راهپیمایی فراخوانده است.

هدر نوئرت روز سه شنبه در نشست خبری خود در پاسخ به سوالی درباره کشته شدن یک عضو تیم پزشکی در غزه توسط تک تیراندازان صهیونیست افزود: ما از مساله ناراحتیم و شرایط غزه را به دقت رصد می کنیم. 

وی ادامه داد: ما از کشته شدن این خانم ناراحتیم. گزارش ها می گویند که او در نوار مرزی غزه کشته شده است اما هنوز فیلم یا گزارش رسمی در این باره به دست من نرسیده است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا که درباره تمام مسائل جهانی به سرعت موضع گیری می کند، در این باره اضافه کرد: نیروهای دفاعی اسرائیل گفته اند که تحقیقات را شروع کرده اند و من منتظر می مانم که نتیجه این تحقیقات منتشر شود.

خبرنگار گفت آنها درباره موارد دیگر هم گفته اند که تحقیق می کنند اما هیچ نتیجه ای نداشته است.

نوئرت پاسخ داد: من در این باره هیچ اطلاعی ندارم، من نماینده اسرائیل نیستم.

خبرنگار اصرار دارد که بپرسد به تحقیقات کاری ندارم، آیا آنها مجازند که خبرنگاران یا تیم پزشکی را مورد هدف قرار دهند؟

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: شما از کلمه «هدف گرفتن» استفاده می کنید اما من نمی توانم در این باره اظهار نظری کنم، من باید از اسرائیل در این باره سوال کنم و به آنها اجازه دهیم تا تحقیقات خود را انجام دهند. من نمی توانم بیش از این درباره این مساله اظهار نظر کنم.

نوئرت البته در ادامه اظهار کرد: به طور کلی وقتی به مساله غزه و بدبختی های آنجا و آنچه که این بدبختی به بار آورده است، نگاه می کنیم. آیا این بدبختی را دولت آمریکا آورده است؟ نه! آیا این بدبختی را اسرائیل آورده است؟ نه! آیا این بدبختی را حماس برای مردم به بار آورده است؟ بله! حماس در این باره مسئولیت دارد تا از مردم خود مراقبت کند اما آنها این کار را نکرده اند!

خبرنگار گفت: این درست نیست که مسئولیت را متوجه حماس کنیم و بگوئیم که اسرائیل مسئول پاسخگویی به شرایط غزه نیست. 

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در توجیه ادعاهای خود اظهار کرد: وقتی به گزارش ها نگاه می کنیم باید به ریشه این بدبختی ها توجه کرد و به این که چرا مردم به یک راهپیمایی ندانسته فراخوانده می شوند؛ این به حماس بر می گردد.

**کره شمالی

نوئرت در بخش دیگری از این نشست درباره دیدار سران آمریکا و کره شمالی در 12 ژوئن و در سنگاپور اظهار کرد: آمریکا هزینه ای برای هیات کره شمالی پرداخت نمی کند و کاخ سفید اعلام کرده که از کشورهای دیگر خواسته است تا این هزینه را تامین کنند.

وی دیدار روز سه شنبه وزیر خارجه سنگاپور با همتای آمریکایی اش را برنامه ریزی برای این نشست اعلام کرد و درباره دیدارهای هیات آمریکایی با مقامات کره جنوبی هم گفت: ما به طور متناوب با مقامات کره جنوبی گفت و گو داریم.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تاکید کرد: کمپین فشار حداکثری همچنان ادامه دارد و هیچ چیزی تغییر نکرده است. این اقدام پشتوانه قطعنامه های شورای امنیت را دارد.

نوئرت با این ادعا که در یکسال گذشته شرایط به سمت تنش می رفت و اظهارات وزیر دفاع و وزیر خارجه سابق گویای آن است، افزود: اما اکنون تلاش های دیپلماتیک جریان دارد و از آن شرایط خبری نیست.

وی کمپین فشار حداکثری را عامل به میز مذاکره آمدن کره شمالی دانست و تاکید کرد: ما بر عاری سازی شبه جزیره کره از تسلیحات هسته ای متعهد هستیم.

**تصمیم جدید ایران

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره دستور روز دوشنبه رهبر معظم انقلاب اسلامی در فراهم کردن زمینه غنی سازی 190 هزار سو، گفت: پمپئو در روز نخست ماه مه راهبرد جدید آمریکا را درباره ایران اعلام کرد. او خیلی روشن مطرح کرد که ایران هرگز نباید غنی سازی اورانیوم انجام دهد، این کشور نباید به سمت فرایند تولید پولوتونیوم برود و هرگز نباید راهی برای دستیابی به سلاح اتمی داشته باشد. 

نوئرت مدعی شد، اگر آژانس بین المللی انرژی اتمی این مساله را تایید کند، ما تلاش می کنیم تا از آن جلوگیری کنیم.

خبرنگاری پرسید که گزارش هایی آمده است مبنی بر اینکه دوربین های مدار بسته فردو جمع آوری شده است که سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: این گزارش را ندیده است.

نوئرت در پاسخ به این سوال که با خروج آمریکا از برجام آیا اطلاعات لازم را در این باره به دست می آورید، گفت: ما با متحدان خود در تماسیم و بخشی از سخنرانی وزیر خارجه هم این بود که باید در برابر رفتارهای بدخواهانه ایران همکاری کنیم.

خبرنگار پرسید آمریکا چگونه می خواهد اطلاعات بازرسان را به دست آورد که سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: ایالات متحده در این باره نگرانی ندارد، آمریکا می تواند با استفاده از سرویس های اطلاعاتی خود، اطلاعات مورد نیاز را برای تصمیم گیری به دست آورد.

نوئرت در پاسخ به این سوال که آمریکا چه ابزاری برای متوقف کردن ایران برای غنی سازی در اختیار دارد، گفت: به عنوان قدرت و اقتصاد بزرگ می توانیم تحریم های زیادی را اعمال کنیم تا دولت های دیگر تجارت با دولت ایران را انتخاب نکنند. 

وی توضیح داد: به این ترتیب منابع مالی که به دولت ایران و نه الزاما به مردم می رسید، کاهش می یابد، ایران در قالب برجام متعهد شده بود که از مردم خود در قبال برداشته شدن تحریم ها حمایت کند اما اینگونه نشد، ما معتقدیم که کمپین تحریم می تواند شکل بگیرد، ما اکنون در حال گفت و گو با متحدانمان هستیم، به این ترتیب پول کمی به آن ها می رسد و آنها درباره برنامه خود تجدید نظر می کنند.

خبرنگار پرسید که وزیر خارجه در بنیاد هریتیج اعلام کرد که ایران با تحریم های بی سابقه روبرو خواهد شد اما امروز، ایران چالش را افزایش داده است و می گوید که می خواهد به غنی سازی ادامه دهد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: کشورها در سراسر جهان می توانند بسیار سخن بگویند و حتی ما را تهدید کنند اما من نمی توانم درباره همه چیزهایی که آنها می گویند، پاسخگو باشم.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

توسط حسین موسویان انجام شد؛

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.