به احتمال قوی کشورهای اروپایی نیز به آن میزانی که در گذشته با تحریم‌ها همراهی کردند، از بازگشت تحریم‌ها حمایت نخواهند کرد. البته باید بپذیریم که در صورت لغو برجام، طبیعتا فشار اقتصادی بر کشور افزایش خواهد یافت و باید خودمان را برای این فشارها آماده کنیم.

به گزارش جماران؛ روزنامه اعتماد نوشت: «چند روز مانده به موعد اعلام موضع نهایی دونالد ترامپ در مورد برجام، رییس‌جمهوری از آمادگی کامل ایران برای مقابله‌ به‌ مثل با هر تصمیمی از سوی ایالات متحده سخن می‌گوید و در حالی که اکثر ناظران و تحلیلگران بیشتر به عواقب و نتایج تصمیم ترامپ در مناسبات بین‌المللی و سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران توجه دارند، برخی تحلیلگران نیز بیش از هر چیز نگران اوضاع داخلی کشور هستند. علی مطهری، نایب‌رییس مجلس شورای اسلامی اما نه‌ تنها نگران اوضاع داخلی کشور نیست، بلکه خروج احتمالی آمریکا از برجام را نیز در حکم شکستی برای ایالات متحده در عرصه بین‌الملل دانسته و معتقد است ایران حتی می‌تواند در صورت پایبندی دیگر طرفین برجام به تعهدات‌شان در این توافقنامه باقی بماند.

در ادامه مشروح گفت‌وگوی «اعتماد» با مطهری را می‌خوانیم.

باتوجه به زمزمه‌های خروج آمریکا از برجام طی چند روز آینده و در شرایطی که به‌ زعم برخی تحلیلگران بسیاری از منافع جمهوری اسلامی ایران در برجام محقق نشده، به نظر شما خروج ایالات متحده از برجام به نفع ما خواهد بود یا ادامه این توافق همچنان منافعی برای ما به همراه خواهد داشت؟

فکر می‌کنم ادامه روند برجام مشروط به خروج آمریکا، همچنان به رفتار اروپایی‌ها و دیگر طرفین این توافق وابسته است. در واقع اگر اروپایی‌ها متعهد شوند که در مقابل جریمه‌های احتمالی آمریکا علیه‌شان ایستادگی خواهند کرد و به طور جدی پای برجام می‌ایستند، طبیعتا احتمال دارد که ایران همچنان در برجام باقی بماند.

یعنی حتی بدون حضور آمریکایی‌ها و صرفاً در صورت تعهد کشورهای اروپایی در برجام می‌مانیم؟

بله. تا زمانی که کشورهای اروپایی همچنان بر تعهدات خود پایبند باشند، ما نیز می‌توانیم در توافق بمانیم. مگر این که اروپایی‌ها نیز به‌ صورت علنی اعلام کنند که از این توافق بین‌المللی خارج خواهند شد. با این حال اگر ضمانتی وجود نداشته باشد که کشورهای اروپایی در مقابل فشار آمریکا می‌ایستند، طبیعتا بهتر است که ما هم از این توافق خارج شویم.

در صورت خروج آمریکا از برجام و عدم تعهد کشورهای اروپایی نسبت به اجرای تعهدات خود، فکر می‌کنید این اتفاق چه تاثیری در مناسبات سیاست داخلی خواهد داشت؟ مشخصاً این اتفاق تا چه میزان در تحقق دیگر برنامه‌ها و اهداف دولت تاثیرگذار می‌شود؟

فکر نمی‌کنم مشکلی باشد. اتفاقاً معتقدم در مجموع این اتفاق برای ایران خوب است؛ چرا که ما دست بالا را در اختیار خواهیم داشت و می‌گوییم برای این که صنعت هسته‌ای به سمت تسلیحات و ساخت بمب هسته‌ای نرود، همکاری کردیم و این طرف مقابل بود که نقض پیمان کرده است. در واقع ایران با این اقدام، اتمام حجت کرده است که کار خود را انجام داده و اشکال از طرف مقابل بوده است. بنابر این از نظر جایگاه و مناسبات بین‌المللی این اتفاق برای آمریکا تاثیری منفی دارد و بالعکس برای ما تاثیری مثبت به همراه دارد.

با این حساب معتقدید خروج احتمالی آمریکا از برجام به‌ لحاظ دیپلماتیک به نفع ایران خواهد بود اما آیا به‌ لحاظ اقتصادی نیز ما منتفع خواهیم شد؟ آیا نسبت به بازگشت تحریم‌ها نگران نیستید؟

مساله این است که آمریکا دیگر قادر به ایجاد آن اجماع جهانی علیه ما نیست. در واقع اگر تحریم‌ها هم بازگردند، قطعا به‌ شدت قبل اثرگذار نخواهند بود. ضمن آن که به احتمال قوی کشورهای اروپایی نیز به آن میزانی که در گذشته با تحریم‌ها همراهی کردند، از بازگشت تحریم‌ها حمایت نخواهند کرد. البته باید بپذیریم که در صورت لغو برجام، طبیعتا فشار اقتصادی بر کشور افزایش خواهد یافت و باید خودمان را برای این فشارها آماده کنیم.

و تاثیر این خروج احتمالی و لغو برجام در مناسبات سیاست داخلی چه خواهد بود؟ بعضی تحلیلگران معتقدند این اتفاق می‌تواند منجر به افزایش وحدت و انسجام ملی شود.

من هم موافقم. فکر می‌کنم عملاً چنین اتفاقی بیفتد.

با توجه به انتقادهایی که این روزها علیه دولت مطرح می‌شود، فکر می‌کنید مردم در صورت شکست برجام از دولت حمایت خواهند کرد؟

موافق نیستم که خروج آمریکا از برجام به‌ معنای شکست ما است. اتفاقاً این شکست برای آمریکا خواهد بود. از طرفی اصولا مردم در چنین مواقعی که در برابر دشمنی واحد قرار می‌گیرند، بیش از پیش متحد و همدل می‌شوند و فکر می‌کنم در این مورد نیز شاهد اتحاد بیشتر مردم باشیم.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.