اخبار مرتبط

رییس شورای شهر تهران اعلام کرد:‌ انتظار مردم از مسولان بازگشت به شعارها و روحیات ابتدایی انقلاب است.

به گزارش جماران، محسن هاشمی صبح امروز در چهل و سومین جلسه شورای شهر تهران با بیان اینکه در ایام دهه فجر قرار داریم گفت:‌ امروز سالروز صدور حکم ریاست دولت موقت از سوی امام خمینی(ره) برای مهندس بازرگان هستیم که این حکم توسط آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در حضور امام قرائت شد و شاید بی‌مناسبت نباشد با توجه به شرایط فعلی جامعه، به بازخوانی تاریخ انقلاب اسلامی و به بیان نکاتی بپردازیم.

وی با بیان اینکه انقلاب مردم یک گام تکاملی در راستای تلاش‌ها، در طول سده اخیر محسوب می شود ادامه داد: انقلاب مشروطه و نهضت ملی شدن نفت دو جنبش اجتماعی فراگیر دیگری بود که پیش از انقلاب ناکام شده بود وشاید اگر تجربه این دو نبود میزان مصمم بودن مردم نسبت به سرنگونی نظام پهلوی متفاوت بود.

وی با بیان اینکه انقلاب اسلامی یک تجربه تاریخی بود گفت: تجربه‌ای مانند سایر تجربه‌های یک ملت توام با سعی و خطا، دستاوردها و هزینه‌ها ،‌افتخارات و تاسف‌ها، اشک‌ها و لبخند و ....بوده است.

هاشمی با بیان اینکه باقی ماندن در تاریخ و حسرت خوردن برای گذشته دردی را از امروز دوا نمی‌کند گفت:‌ اگر از دادن تاوان اشتباهاتمان در گذشته ناراحتیم در عملکرد امروز خود دقت کنیم تا آن اشتباهات تکرار نشود. از سفر کارتر به تهران تا سقوط نظام پهلوی تنها یک سال سپری شد و زمانی که رییس جمهوری ایالت متحده ، ایران را جزیره ثبات خاورمیانه خواند کسی احساس نمی‌کرد این ثبات دستخوش دگرگونی بی سابقه شود که نه تنها ایران بلکه جهان را دچار تحول کند.

هاشمی با بیان اینکه اکنون وارث تجربه پرهزینه و گران‌سنگ هستیم گفت: شرط عقل آن است که نقاط قوت را حفظ و نقاط ضعف را بهبود یابیم و امروز نیز مانند گذشته صدای نارضایتی و اعتراض مردم را که با مشکلات شدید معیشتی و مطالبات پاسخ داده نشده اجتماعی درگیرند را می شنویم.

وی عنوان کرد:‌ انتظارات مردم از جمهوری اسلامی و انقلابی که هزینه داده است که به ثمر بنشیند با عملکرد فعلی سه قوه و سایر دستگاه ها و نهادهای مسوول فاصله دارد و به جای اینکه یک دیگر را متهم کرده و اعتراضات مردم، مشکلات و نارضایتی آنها را همانند سایر مسائل به مناقشه سیاسی تبدیل کنیم، بهتر است آن را بشنویم وهر شخص و نهاد قصور خود را در رقم زدن به وضع موجود بپذیرد چرا که تزریق ناامیدی دوای درد نیست بلکه به جای آنکه مرهم باشد، نمک پاشیدن است.

هاشمی با بیان اینکه اکنون دهه چهارم انقلاب به پایان رسیده است گفت: انتظار مردم از ما مسوولان پرهیز از برگزاری جشن‌ها، مراسم‌های تشریفاتی و بازگشت به روحیات ابتدایی انقلاب است.

وی با بیان اینکه صدای مردم را بشنوید گفت: قبل از آنکه برای شنیدن دیر شده باشد و اصلاح و خدمت صادقانه را شتاب ببخشیم. امروز همه حوزه‌های عمومی با نارضایتی مردم مواجه است؛ از شرایط اقتصادی و بی ثباتی قیمت ارز تا وضعیت قضایی و عملکرد قوه مققنه و نهادهای فرهنگی و اجتماعی؛ و در این حوزه مدیریت شهری نیز خالی از اشکال وضعف نیست. باید معترف شویم در شش ماه سپری شده از دوره مسئولیت ما انتظار عمومی از تحول در مدیریت شهری برآورده نشده است.

رئیس شورای شهر تهران گفت: باید معترف بود در ۶ ماه سپری‌شده از دوران مسئولیت شورای پنجم و شهردار منتخب آن، انتظار عمومی از تحول در مدیریت شهری برآورده نشده است و آن‌گونه که باید، مدیریت شهری در انجام وظایف خود فعال عمل نکرده است.

 

نجفی: آینده فروشی را متوقف کرده‌ایم

 

محمدعلی نجفی در چهل و سومین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران و در جریان بررسی بودجه سال 1397 شهرداری تهران گفت: باید از تلاش اعضای کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران در بررسی بودجه سال آینده تقدیر و تشکر کنند. این بودجه بیش از آنکه به برنامه پنج ساله دوم شهرداری تهران توجه داشته باشد در جهت ایجاد فرصت تغییر رویکردها برای تحولات بنیادی است.

وی افزود: این بودجه بیش از هر چیز به وعده شورا و شهرداری تهران برای شفاف سازی عملکردها جامع عمل پوشانده است، به شکلی که همزمان با تقدیم بودجه به شورای اسلامی شهر تهران فایل آن بر روی پایگاه اطلاع رسانی شهرداری تهران قرار گرفته تا همه صاحب نظران و کارشناسان بتوانند نظرات خود را در خصوص این بودجه ارائه کنند.

شهردار تهران با اشاره به محدودیت‌ها و ابهاماتی که برای تنظیم بودجه سال آینده شهرداری تهران وجود داشت افزود: محدودیت‌هایی در منابع مالی به ویژه تحقق منابع مالی وجود داشت از جمله درآمد شهرداری تهران از محل شهرفروشی و آینده فروشی شهر بود که این روند متوقف شد و به تبع آن محدودیت‌هایی برای مجموعه شهرداری تهران به همراه داشت. همچنین محدودیت تغییر کاربری‌ها موجب شد که حدود 1000 میلیارد تومان بودجه شهرداری تهران با محدودیت مواجه شود.

نجفی ادامه داد: ما در تغییر هزینه‌ها نیز با محدودیت‌هایی مواجه بودیم چرا که بخشی از هزینه‌های شهرداری تهران همانند پرداخت حقوق پرسنل و هزینه‌های مربوط به پیمانکاران و بخش نگهداشت شهر، اجتناب ناپذیر است.

او گفت: ما حتی اگر بودجه را ١٠دفعه دیگر هم بنویسیم باز با محدودیت‌ها و ابهاماتی روبرو خواهیم بود. توقف آینده فروشی ما را با محدودیت شدید روبرو کرده و در عین حال قسمت‌هایی از بودجه بستگی به تصمیم دولت و مجلس در لایحه بودجه دولت دارد که این موضوع جزو ابهامات است.

وی تاکید کرد: ما در بودجه ریزی سال آینده با ابهاماتی مواجه بودیم از جمله در حوزه بودجه ریزی باید نسبت به تصمیمات قانون بودجه کل کشور نیز وابستگی‌ها را در نظر می‌گرفتیم. در حال حاضر ما نمی‌دانیم چه تصمیماتی در بودجه ریزی کل کشور اتخاذ خواهد شد که در خلال آن به عنوان مهمترین موضوع سهم شهرداری تهران از محل مالیات بر ارزش افزوده چقدر خواهد بود. بارها اعلام کرده‌ام که در برنامه توسعه ششم کشور در ارتباط با کلانشهرها به ویژه تهران تصمیم ناعادلانه‌ای گرفته شده به شکلی که سهم شهرداری تهران به یکباره به میزان بسیار زیادی و تا حدود نیمی از بخش درآمدها کاسته شد.

نجفی تاکید کرد:‌ تلاش کردیم در ارتباط با دولت و کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی این موضوع جبران شود. به شکلی که حدود 88 درصد درآمدهای سهم استان تهران برای شهرها و تنها 12 درصد آن برای روستاها اختصاص پیدا کند که امیدواریم این موضوع به تصویب نمایندگان مجلس برسد. اما اگر این طرح تصویب نشود بخشی از درآمدهای ما باز هم با کسری جدی مواجه خواهد شد. بی تردید رفع این ابهام پیوستگی بسیاری با تصمیم نهایی بودجه کل کشور دارد.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به سقف تعیین شده بودجه سال آینده شهرداری تهران اشاره کرد و افزود: در مورد سقف بودجه میزان واقعی عملکرد 21 هزار میلیارد تومان است اما حدود 17 هزار میلیارد تومان به تصویب رسیده در سال گذشته بودجه 17 هزار و 200 میلیارد تومانی تعیین شد که برای سال آینده اگر (دو تا) 10 درصد تورمی در نظر بگیریم باید بودجه حدود 21 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته می‌شد اما ما 17 هزار و 500 میلیارد تومان را در نظر گرفتیم که نشان می‌دهد بودجه ریزی به صورت کاملا انقباضی بوده است.

شهردار تهران با تاکید بر اینکه ساخت و ساز از حالت سکون به سمت رونق نسبی حرکت کرده است افزود: در حال حاضر نیز ما آثار رونق گرفتن ساخت و ساز در سطح شهر تهران را مشاهده می‌کنیم. این در شرایطی است که برای سال آینده 300 هزار وام خرید خانه مسکن اولی نیز به تهران تعلق می‌گیرد. به این ترتیب انتظار داریم که برای سال آینده رونق ساخت و ساز بیشتر شود.

وی تاکید کرد: بخشی از درآمدهای پایدار از محل درآمدهای جدید هستند. بر همین اساس سقف تعیین شده قابل تحقق است. این در شرایطی است که ما سقف درآمدهای غیرنقدی را از بالای 43 درصد به حدود 37 درصد کاهش داده‌ایم. بی تردید اگر کسی بخواهد از بودجه پیشنهادی دفاع کند می‌تواند در مجامع تخصصی ساعت‌ها از این بودجه دفاع کند. بر همین اساس نگرانی از کلیات این بودجه وجود ندارد و امیدوارم کلیات آن به تصویب اعضا برسد. در مورد جزئیات نیز می‌توانیم بحث و بررسی کنیم و اگر امکان ایجاد تغییری در اجزا و ردیف‌های آن وجود داشت ما آن را قبول خواهیم کرد. اگر هر چه بر روی هزینه‌ها امکان تغییر ایجاد شد بهتر است بر روی مبلغ پرداخت پیمانکاران نیز افزوده شود.

نجفی تاکید کرد: ما در دی ماه شرایط بهتری داشتیم و با ایجاد رونق در ساخت و ساز درآمدهای شهرداری تهران نیز وضعیت بهتری پیدا کرد. ان شاء الله ظرف دو ماه آینده بیش از 80 درصد فعلی شاهد تحقق بودجه شهرداری تهران باشیم؛ البته تحقق 100 درصدی درآمدها امکان پذیر نیست.

شهردار تهران افزود: در ابتدای مدیریت جدید شهرداری تهران بیشتر بانک‌ها از جمله بانک شهر اعلام کرده بودند که سقف وام‌های پرداختی به شهرداری تهران پر شده است؛ لذا اگر ما تسهیلاتی دریافت کردیم به معنای این است که بیش از دو برابر بدهی خود را به بانک‌ها پرداخت کرده‌ایم. به این ترتیب بخشی از بدهی 16 هزار میلیارد تومانی به بانک‌ها پرداخت شده است.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.