بخشی‌پور عضو هیات رئیسه مجلس از آمادگی مجلس برای برگزاری مراسم تحلیف مسعود پزشکیان رئیس‌جمهور نهم خبر داد.

به گزارش جماران؛ عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی از آمادگی مجلس برای برگزاری مراسم تحلیف مسعود پزشکیان رئیس‌جمهور منتخب خبر داد.

مجتبی بخشی‌پور در گفت‌وگو با ایسنا، درباره زمان برگزاری مراسم تحلیف مسعود پزشکیان رئیس جمهور منتخب اظهار کرد: مراسم تحلیف بعد از مراسم تنفیذ برگزار می‌شود؛ در مراسم تحلیف، رئیس جمهور طبق اصل ۱۲۱ قانون اساسی سوگند یاد می‌کند.

وی اضافه کرد: زمان برگزاری مراسم تحلیف طبیعتا بعد از مراسم تنفیذ است منتها زمان دقیق آن بنا به درخواست تیم رئیس جمهور خواهد بود. ما امیدواریم که هرچه سریع‌تر این مراسم برگزار شده تا روند اجرایی کشور مختل نشود.

این عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: اکنون مجلس در تعطیلات تابستانی است لذا هر زمان که تیم رئیس جمهور درخواست برگزاری مراسم تحلیف را بدهد، هیات رئیسه تشکیل جلسه داده و به سرعت مراسم تحلیف برگزار می‌شود؛ مجلس شورای اسلامی آمادگی کامل دارد.

بخشی‌پور یادآور شد: طبق آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی رئیس جمهور موظف است ظرف مدت دو هفته بعد از مراسم تحلیف وزرای خود را برای رای اعتماد به مجلس معرفی کند.

لازم به ذکر است که طبق اصل ۱۲۱ قانون اساسی، رئیس جمهور در مجلس شورای اسلامی در جلسه‌ای که با حضور رئیس قوه قضائیه و اعضای شورای نگهبان تشکیل می‌شود سوگند یاد کرده و سوگند نامه را امضا می کند.

همچنین طبق ماده ۲۰۲ آیین نامه داخلی مجلس، «رئیس‌جمهور موظف است حداکثر ظرف مدت دو هفته پس از انجام مراسم تحلیف یا سقوط دولت یا تغییر نیمی از وزراء از ابتدای شروع به‌کار دولت، ضمن تقدیم برنامه کلی، اسامی وزرای پیشنهادی وزارتخانه‌ها را که دارای تجربه و تخصص مرتبط هستند به همراه شرح حال، برنامه‌ها، سوابق و سمتهای علمی و اجرائی و سایر امتیازات قابل استناد، به مجلس تسلیم کند. رئیس مجلس مکلف است نامه معرفی هیأت وزیران و ضمائم آن را در اولین جلسه علنی اعلام وصول و قرائت کند، سپس معرفی‌نامه و مستندات را برای بررسی به کمیسیون یا کمیسیون‌های تخصصی مرتبط ارجاع دهد. »

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.