سومین مراسم «حرفه؛ روزنامه‌نگار» اگرچه در قدردانی و حمایت از آقای شمس‌الواعظین در مقابل تخریب او در یک سریال حاشیه‌ساز برگزار شد اما برخی از میهمانان که خود از اعضای تحریریه قدیم روزنامه کیهان بودند، خاطراتی از روزهای انقلاب تعریف کردند.

به گزارش جماران؛ به نقل از روزنامه سازندگی، سومین جلسه‌ «حرفه؛روزنامه‌نگار» با قدردانی از محمود شمس‌الواعظین، صبح روز پنج‌شنبه در انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران برگزار شد. 

در این جلسه، اساتیدی چون محمد بلوری، سیروس علی‌نژاد، علی‌اکبر قاضی‌زاده، فریدون صدیقی، مینو بدیعی، استاد محمود (ماشاالله شمس‌الواعظین) به همراه آقایان الیاس حضرتی، محمد قوچانی، بهروز گرانپایه، متین غفاریان، هادی حیدری، افشین امیرشاهی و کیوان مهرگان به اتفاق برخی از اعضای هیات مدیره انجمن صنفی روزنامه‌نگاران حاضر بودند.

سومین مراسم «حرفه؛ روزنامه‌نگار» اگرچه در قدردانی و حمایت از آقای شمس‌الواعظین در مقابل تخریب او در یک سریال حاشیه‌ساز برگزار شد اما برخی از میهمانان که خود از اعضای تحریریه قدیم روزنامه کیهان بودند، خاطراتی از روزهای انقلاب تعریف کردند؛ افرادی که تلاش می‌کردند با اسلحه تحریریه را اداره کنند. افراد و آدم‌هایی که روزگاری با مسلسل و هفت‌تیر وارد تحریریه‌ کیهان می‌شدند.

آقای صدیقی تعریف کرد که یکی از این افراد روی میز رفت و با هفت‌تیر به سقف روزنامه شلیک کرد. شمس‌الواعظین نیز درباره فردی سخن گفت که با مسلسل وارد تحریریه شد و سقف روزنامه‌ را به رگبار بسته بود. خانم مینو بدیعی از چگونگی اداره تحریریه توسط شمس‌الواعظین که جوانی ۲۵ ساله بود، سخن گفت و محمد قوچانی، آقای شمس‌الواعظین را روزنامه‌نگاری خواند که بسیار بر گردن مطبوعات ایران حق دارد و همچنان نیز روزنامه‌نگار است اما به دلیل جبر روزگار به مزرعه رفته است.

در این جلسه، آقای شمس‌الواعظین از تماس تلفنی حامد عنقا، کارگردان سریال پرحاشیه گناه فرشته خبر داد. بنا به گفته وی جلسه اگر امروز با فیلم و سریال روزنامه‌نگاران تخریب می‌شوند در آن ایام با اسلحه این اتفاق می‌افتد. افراد همان هستند اما شیوه تغییر کرده است. بنا بر گفته وی،حامد عنقا در تماس با شمس‌الواعظین از وی بابت آنچه در قسمت چهارم از وی به تصویر کشیده، عذرخواهی کرده و گفته که بله هدف من شما بودید اما می‌خواستم نشان بدهم که روزنامه‌نگاران بسازبفروش شده‌اند. آقای شمس هم در پاسخ گفته است، شما صنف را هدف قرار داده‌اید، درحالی که باید بدانید که روزنامه‌نگاران به خصوص روزنامه‌نگاران دهه ۷۰ چنین نبودند و نیستند و کار شما اشتباه بوده است. آقای بهروز گرانپایه نیز یادآوری کرد که روزنامه‌نگاران چه در گذشته و چه الان جزو قشر موثر جامعه بوده و هستند و هدف قرار دادن آنها و تخریب حرفه روزنامه‌نگاری بدون تردید یک برنامه و پروژه است.

 گرانپایه یادآوری کرد که در دهه ۷۰ و هنگام انتخابات مجلس ششم لیستی که روزنامه‌نگاران منتشر و از آن حمایت کردند، چگونه مورد توجه و استقبال جامعه قرار گرفت. بخش‌های دیگر این جلسه به ذکر خاطراتی از کیهان ابتدای انقلاب گذشت و آقایان فریدون صدیقی، علی‌اکبر قاضی‌زاده و مینو بدیعی خاطراتی شنیدنی از آن ایام بیان کردند. محمد قوچانی نیز از انجمن صنفی درخواست کرد این جلسات مکتوب شود تا به صورت خاطرات شفاهی در دسترس همه قرار بگیرد. آقای سیروس علی‌نژاد هم از انجمن صنفی خواست این جلسات را بیشتر برگزار کند و دوستان صنف در این روزهای سخت و تلخ همدیگر را بیشتر ببینند. 

آقای الیاس حضرتی نیز از انجمن بابت برگزاری این جلسه تشکر کرد و ضمن تاکید بر اینکه ثانیه بر ثانیه این جلسه آموختنی است، خواستار آن شد که این نوع جلسات جدی‌تر گرفته شود. اکبر منتجبی، رئیس انجمن هم خبر داد که قرار است در آینده نزدیک در انجمن مراسم رونمایی از کتاب‌هایی که توسط روزنامه‌نگاران نوشته ‌شده و مجلاتی که توسط اعضا و... منتشر می‌شوند را برگزار کنیم. هادی حیدری نیز در این مراسم، طرحی از پرتره آقای شمس‌الواعظین را به ایشان اهدا کرد.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.