معلوم و مشخص است که آنچه از دل ردصلاحیت‌ها و تاییدها بیرون آمده است، پیام روشنی برای علی لاریجانی دارد. او که در سال ۱۴۰۰ کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری شده بود، ردصلاحیتش بمب خبری بود و اگرچه پس از این اتفاق، رهبری نظام از او دلجویی کردند اما شورای نگهبان نظر و رای خود را تغییر نداد. لاریجانی و رئیسی هر دو از یک پایگاه سیاسی و هر دو برآمده از جناح اصولگرا هستند اما به همان اندازه که رئیسی به سمت جبهه پایداری چرخیده و با دیدگاه‌های آن طیف سیاسی موافق است، لاریجانی مقابل جبهه پایداری ایستاده و مخالف آن دیدگاه است.

به گزارش جماران؛ نزدیکان "علی لاریجانی" از ردصلاحیت نامزدهای نزدیک به او برای شرکت در انتخابات مجلس خبر دادند. این اقدام چه معنایی برای او دارد؟ "سازندگی" به این موضوع پرداخته است.

دو تن از نزدیکان علی لاریجانی می‌گویند که چهره‌های نزدیک به او ردصلاحیت شده‌اند. محمد مهاجری، فعال رسانه‌ای اصولگرا که به تیم تبلیغاتی سیاسی علی لاریجانی نزدیک است، پس از اعلام نظر شورای نگهبان خبر داد: «با اطلاع می‌گویم تعداد قابل توجهی از چهره‌های شاخص و رای آور نزدیک به علی لاریجانی در سراسر کشور توسط هیات‌های نظارت شورای نگهبان ردصلاحیت شده‌اند. لابد برای رفع اتهام از خود عده کمی را هم تایید کرده‌اند».

منصور حقیقت‌پور، عضو راست سنتی و نماینده پیشین مجلس نیز در گفت‌وگویی پس از اعلام نظر شورای نگهبان گفت: انتظار داشتیم پس از بیانات رهبر انقلاب، گشایش‌های بیشتری صورت بگیرد. قسمت اعظم نمایندگان ادوار تاییدصلاحیت نشدند به خصوص افراد برجسته‌ای که مورد اعتماد مردم بودند. از دل این ماجرا رقابت، انتخابات پرشور و مجلس حداکثری بیرون نمی‌آید. فرصت باقی است و شورای نگهبان باید یک تجدیدنظر کند. چهار نفر از کاندیداهای ادوار ردصلاحیت شدند که می‌توانستند، نیم میلیون رای بیاورند. او همچنین می‌گوید: «آقای لاریجانی به دنبال لیست نبود اما به دنبال پرشور کردن انتخابات بود و حال باید ببینیم ته کاسه‌مان چیزی می‌ماند که بگوییم برای لیست دادن هستیم یا خیر».

بدین‌ترتیب معلوم و مشخص است که آنچه از دل ردصلاحیت‌ها و تاییدها بیرون آمده است، پیام روشنی برای علی لاریجانی دارد. او که در سال ۱۴۰۰ کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری شده بود، ردصلاحیتش بمب خبری بود و اگرچه پس از این اتفاق، رهبری نظام از او دلجویی کردند اما شورای نگهبان نظر و رای خود را تغییر نداد. لاریجانی و رئیسی هر دو از یک پایگاه سیاسی و هر دو برآمده از جناح اصولگرا هستند اما به همان اندازه که رئیسی به سمت جبهه پایداری چرخیده و با دیدگاه‌های آن طیف سیاسی موافق است، لاریجانی مقابل جبهه پایداری ایستاده و مخالف آن دیدگاه است.

 

روزنامه سازندگی

 

اگرچه پیش‌تر از این برخی از نزدیکان سیاسی او اعلام کرده بودند که لاریجانی برای این انتخابات برنامه‌ای ندارد اما کدام آدم سیاسی است که بخواهد کاندیدای ریاست‌جمهوری شود و توجهی به مجلس نداشته باشد؟ مجلس اولین قدم رسیدن به ریاست‌جمهوری است. نمایندگانی باید در مجلس حضور داشته باشند که با سخنان و برنامه‌های خود، راه را برای به قدرت رسیدن فرد مورد نظر خود مهیا کنند. لاریجانی اگر در همین مجلس ۱۰۰ موثر و مهم داشت بدون تردید ردصلاحیت او سخت‌تر می‌شد.

پس تصور اینکه او فعالیتی برای انتخابات ندارد، تصور مخدوشی است و آنچه بیان می‌شود درست نیست. اما لاریجانی از دسته و رسته سیاستمدارانی است که اهل جنجال و هیاهو نیست. سیاست‌ورزی او پنهان است. چنانکه در دوم خرداد و در دوره اصلاحات نیز از دفترش در صداوسیما جریان محافظه‌کار و راست آن دوره را اداره و از همان دفتر، برنامه‌های اصلاح‌طلبان را با بن‌بست و چالش مواجه می‌کرد. 

نکته بعدی این است، بنا بر تصور غلطی که به وجود آمد، یا عده‌ای آن را به وجود آوردند، این انتخابات رقابت اصلاح‌طلبان و اصولگرایان نبود. اساساً چهره‌های اصلاح‌طلب برای این انتخابات، تصویر روشنی نداشتند و نمی‌دانستند با آن چه کنند. به خصوص پس از اتفاقات سال پیش بین اصلاح‌طلبان و مردم گسست پررنگی ایجاد شده بود. هواداران رئیسی و قالیباف نیز احساس رقابتی با اصلاح‌طلبان نداشتند. بیشتر اما خود را رقیب لاریجانی‌ها و میانه‌روها می‌دیدند. از این افراد نگران بودند و هنوز هم هستند زیرا اگر کسی پای صندوق بیاید این بار به این طیف رای می‌دهد. 

برای همین ردصلاحیت نیروهای نزدیک به لاریجانی، پیام مهمی به او و آینده سیاسی اوست که در همچنان بر همان پاشنه می‌چرخد و لاریجانی نباید تصور کند که وضعیت تغییر کرده است. نیروهای پایدارچی همچنان فعال و نگران لاریجانی و طیف او هستند زیرا لاریجانی می‌تواند لیست اصولگرایان را با چالش روبه‌رو کند، لاریجانی می‌تواند آرای سنتی آنان را بشکند، لاریجانی می‌تواند آنهایی که با اندک آرایی وارد مجلس شده‌اند و می‌شوند را با بحران سیاسی مواجه کند. پس زدن او و تلاش برای ردصلاحیت نزدیکان و هواداران او پیشگیری از یک اتفاق دیگر است. اگر لاریجانی این مجلس را بگیرد ۱۴۰۴ نیز می‌تواند چالش بزرگی برای جبهه پایداری و رئیسی به وجود بیاورد.

اما تیغ ردصلاحیت‌ها، دامن اصلاح‌طلبان و نیروهای میانه‌رو و منتقد دولت را نیز گرفت. نگاهی به برخی از نمایندگان ردصلاحیت شده، نشان می‌دهد منتقدان دولت و کسانی که از فساد در مجلس یا نهادهای دیگر پرده‌برداری کرده بودند خود نیز ردصلاحیت شده‌اند.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.