دولور که ۱۰ سال ریاست کمیسیون اروپا را بر عهده داشت در دوره ریاست جمهوری فرانسوا میتران، به مدت سه سال وزیر اقتصاد فرانسه بود. او به رغم برخورداری از محبوبیت بالا نزد رای دهندگان و اقبال عمومی به او در نظرسنجی‌ها از شرکت در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۹۹۵ در کشورش امتناع کرد تا بدین ترتیب امید چپگرایان برای پیروزی در این انتخابات کم رنگ شود.

به گزارش جماران؛ ژاک دولور وزیر سابق فرانسه و یکی از معماران ساختار اروپای معاصر، چهارشنبه در ۹۸ سالگی درگذشت.

دولور که ۱۰ سال ریاست کمیسیون اروپا را بر عهده داشت در دوره ریاست جمهوری فرانسوا میتران، به مدت سه سال  وزیر اقتصاد فرانسه بود.

او به رغم برخورداری از محبوبیت بالا نزد رای دهندگان و اقبال عمومی به او در نظرسنجی‌ها از شرکت در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۹۹۵ در کشورش امتناع کرد تا بدین ترتیب امید چپگرایان برای پیروزی در این انتخابات کم رنگ شود.

ژاک دولور از بروکسل، جایی که از سال ۱۹۸۵ تا ۱۹۹۵ سکان هدایت کمیسیون اروپا را در دست داشت، نقش ماندگاری به عنوان معمار ساختار و خطوط مشی اروپای معاصر ایفا کرد.

تلاش‌های این سیاستمدار کهنه‌کار فرانسوی بدین ترتیب با ایجاد بازار واحد، امضای موافقتنامه‌های شنگن، شکل‌گیری سند واحد اروپایی، راه‌اندازی برنامه تبادل دانشجویی اراسموس، اصلاح سیاست مشترک کشاورزی، ساخت زیربنای اتحادیه اقتصادی و پولی که منجر به ایجاد واحد پولی یورو شد، به ثمر نشست.

 

منبع: یورونیوز

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.