طبسی عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ضمن گلایه از برخی کم کاری ها، خاطرنشان ساخت: متأسفانه برخی از ما روحانیون کم کاری کرده و احساس وظیفه نمی کنیم و حتی برای امامت جماعت یک مسجد هم رغبتی نشان نمی دهیم که اصلا مناسب نیست.

به گزارش جماران؛ به نقل از رسا، نجم الدین طبسی عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: متأسفانه برخی از ما روحانیون کم کاری کرده و احساس وظیفه نمی کنیم و حتی برای امامت جماعت یک مسجد هم رغبتی نشان نمی دهیم که اصلا مناسب نیست.

نجم الدین طبسی در جلسه طلاب و فضلای کاشانی مقیم قم که در سالن جلسات جامعه مدرسین حوزه علمیه قم برگزار شد، به روایتی از امام حسن عسکری (ع) اشاره کرد و اظهار داشت: حضرت در این روایت فرموده اند: لَولا مَن یَبقى بَعدَ غَیبَهِ قائمِنا علیه ‌السلام مِنَ العُلَماءِ الدّاعینَ إلَیهِ، و الدالّینَ عَلَیهِ، و الذابّینَ عَن دینِهِ بِحُجَجِ اللّه‌، و المُنقِذینَ لِضُعَفاءِ عِبادِ اللّه‌ مِن شِباکِ إبلیسَ و مَرَدَتِهِ، و مِن فِخاخِ النَّواصِبِ، لَما بَقِیَ أحَدٌ إلاّ ارتَدَّ عَن دینِ اللّه‌ و لکنهم الذین یمسکون ازمه قلوب ضعفآء الشیعه کما یمسک صاحب السفینه سکانها، اولئک هم الأفضلون عند الله عزو جل/ اگر بعد از غیبت قائم ما علیه ‌السلام نبود وجود علمایى که به سوى او مى‌‌خوانند و به وجود او رهنمون مى‌‌شوند و با حجت‌هاى الهى از دین او دفاع مى‌‌کنند و بندگان ناتوان خدا را از دام‌هاى ابلیس و پیروان او مى‌‌رهانند و از دام های ناصبی‌ها نجات بخشند، کسی در دین خدا پا برجا نمی ماند و همه مرتد می‌شدند، ولی آنان رهبری دل‌های شیعیان ضعیف را با قدرت در دست می‌گیرند و حفظ می‌کنند، چنان که ناخدای کشتی، سکان و فرمان کشتی را نگاه می‌دارد؛ آنان نزد خدا والاترین انسان ها هستند.

وی در ادامه ابراز داشت: برخی برای انحراف مردم از اسلام و مرجعیت، برنامه ریزی داشته؛ تبلیغات شدیدی انجام می دهند و تهاجمات گسترده ای صورت می دهند و در حال حاضر نیز در دوران تهاجمات به سر می بریم.

وی خاطرنشان ساخت: این تهاجمات دشمن، عکس العملی در مقابل اقتدار شیعه است؛ چراکه فهمیده اند مرجع تقلید به چه معناست و چه نقشی در جامعه دارد؛ لذا دست به انحراف، تبلیغات و تهاجم زده است.

طبسی ضمن انتقاد از عدم نظارت ها، بیان داشت: دشمن برای هجوم به شیعه اثنی عشری برنامه دارد و حتی در نمایشگاه های کتاب داخل کشور هم مشاهده می کنیم که کتاب هایی را پخش می کنند که علیه شیعه است و آزادانه فعالیت می کنند.

وی اظهار داشت: امروز بحمدالله طلاب جوان به خوبی وارد میدان شده اند؛ اما نیازمندیم که همه وارد میدان شوند و برای تقویت دین و شریعت تلاش کنند.

وی ابراز داشت: این انقلاب به انقلاب حضرت ولی عصر (عج) وصل خواهد شد و دشمنان نمی توانند به اهداف خود برسند؛ اما همه باید تلاش کنیم و مسئولان نیز برای این مردم بیشتر کار کنند.

طبسی ضمن گلایه از برخی کم کاری ها، خاطرنشان ساخت: متأسفانه برخی از ما روحانیون کم کاری کرده و احساس وظیفه نمی کنیم و حتی برای امامت جماعت یک مسجد هم رغبتی نشان نمی دهیم که اصلا مناسب نیست.

وی بیان داشت: علمای اسلام در طول تاریخ با وجود دشمنی های بسیار و تهاجمات زیاد، کارهای بسیار بزرگی انجام دادند و عقب ننشستند و اهداف خود را به پیش بردند و ما امروز با وجود مملکت شیعی، رهبری مقتدر و نیروهای مسلح، مردم با بصیرت و حمایت حضرت ولی عصر(عج) باید کارهای بزرگی را انجام دهیم.

وی اظهار داشت: شیعه در گذشته بسیار مورد تهاجم بود و قدرتی نداشت؛ اما با وجود علما، تشیع خود را نگه داشت و از موقعیت ها استفاده کرد و عقب نشینی نکرد؛ پس امروز وظیفه ما بسیار سنگین است و نباید عقب نشست و باید برنامه داشت.

مدیر حوزه علمیه کاشان: مبلغ جمعیت باید تربیت شود

همچنین حجت الاسلام اسماعیلی، مدیر حوزه علمیه کاشان نیز در این جلسه اظهار داشت: بحران جمعیت در منطقه کاشان جدی است و باید برای مسئله فرزندآوری و جمعیت ورود جدی داشت و مبلغ جمعیت تربیت کرده و در این زمینه کار کنیم.

وی اظهار داشت: کاهش فاصله روحانیت با مردم از دیگر ضروریاتی است که حوزه باید به آن ورود کرده و فضلا باید به میدان آمده و در این زمینه کار کنند.

وی ابراز داشت: امروز آموزش و پرورش ما نیازمند حضور طلاب و فضلاست و باید برنامه داشته باشیم و فضلای موفق ما با استقبال شدید دانش آموزان مواجه می شوند.

وی خاطرنشان ساخت: مدارس پیش حوزوی نیز از دیگر ضروریاتی است که باید برای تأسیس آن برنامه ریزی کنیم و با جذب دانش آموزان پیش حوزوی به حوزه های علمیه، به تقویت پذیرش حوزه کمک کرده ایم.

حجت الاسلام حلاجی مفرد، مسئول دفتر نماینده ولی فقیه در کاشان نیز در این جلسه اظهار داشت: حجت الاسلام والمسلمین حسینی، نماینده محترم ولی فقیه در منطقه کاشان تأکید بر اجرای حکم رهبر انقلاب در منطقه کاشان را داشته و بحمدالله فعالیت مناسبی دارند.

وی با اشاره به دغدغه های فرهنگی نماینده ولی فقیه در کاشان، ابراز داشت: حضور در بیش از 110 مدرسه آموزش و پرورش در سال تحصیلی امسال، بخشی از فعالیت های حجت الاسلام والمسلمین حسینی است که نشان از دغدغه وی است.

مسئول دفتر نماینده ولی فقیه در کاشان خاطرنشان ساخت: در کنار مواضع انقلابی، رویکرد تربیتی نماینده ولی فقیه در کاشان بسیار پررنگ بوده و بسیار در این مسئله توجه دارند و ما نیز باید این رویکرد را جدی بگیریم و در وضعیت فرهنگی جامعه حتما اثر خواهد داشت.

وی بیان داشت: روحانیت حتما در جامعه محبوب است؛ اما محبوبیت علما موضوعیت ندارد؛ بلکه محبوبیت باید ختم به تقویت اسلام و دین شود.

گفتنی است در ابتدای این جلسه سه نفر از فضلای کاشان نیز به ایراد سخن پرداختند که مهمترین پیشنهادات آنان: «تقویت حضور طلاب در آموزش و پرورش»، «آسیب شناسی ناهنجاری های اجتماعی»، «حضور تخصصی در مباحث فضای مجازی»، «حضور طلاب به عنوان مشاوران تربیتی»، «انعکاس آسیب ها و مشکلات برنامه های موجود در حوزه به مسئولان حوزوی» بوده است.

همچنین در ابتدای این جلسه، حجت الاسلام صبوحی، نماینده طلاب و فضلای کاشان به ایراد سخن پرداخت و گفت: ایجاد کارگروه فرهنگی در کاشان از ضروریات است و باید این مباحث در منطقه پیگیری شود.

وی اظهار داشت: توجه به مسائل فرهنگی سبب کاهش معضلات جامعه خواهد شد و می توانیم با حضور نماینده محترم ولی فقیه در رأس این کارگروه، کارهای مناسبی داشته باشیم.

حجت الاسلام قرائتی، نماینده طلاب و فضلای کاشان نیز در این جلسه با توجه به فرارسیدن سوم خرداد، سالروز فتح خرمشهر به بیان برخی خاطرات دفاع مقدس پرداخت و در ادامه به برخی معضلات و مشکلات منطقه کاشان و مشکلات موجود در حوزه اشاره کرد.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.