وزیر امور خارجه ارمنستان گفت: یکی از موضوعات امروز بررسی وضعیت راه‌های ارتباطی و رفع محدودیت‌ها بود. آقای وزیر را از روند احداث راه‌ها آگاه ساختم و اعلام کردم که راه جایگزین ارتباطی آماده بهره‌برداری است.

به گزارش جماران؛ وزیر امور خارجه ارمنستان از گفت و گوهای خود وزیر امور خارجه ایران درباره روند احداث راه های ارتباطی خبر داد و گفت: راه‌های جایگزین ارتباطی ارمنستان آماده بهره‌برداری است.

آرارات میرزویان روز دوشنبه در کنفرانس خبری مشترک با حسین امیر عبداللهیان اظهار کرد: مذاکرات و گفت‌وگوها و بررسی‌هایی که با آقای امیرعبداللهیان داشتیم، بسیار خوب بود. در این مذاکرات  تاکید کردیم که سابقه دوستی ما به قرن‌ها پیش باز می‌گردد و توافق کردیم این راهبرد ادامه داشته باشد.

وزیر خارجه ارمنستان اضافه کرد: همچنین در جلسه امروز تحولات منطقه را مورد بررسی قرار دادیم  و من مساله قره باغ و تهاجم آذربایجان را به آقای وزیر گفتم.

وی با بیان اینکه مزدورانی از سراسر جهان در این  تهاجم حضور داشتند، اظهار کرد: با جمهوری آذربایجان توافق و تاکید کردیم اسیران جنگی سریع‌تر آزاد شوند اما این اتفاق نیفتاده است که این کار باید هرچه سریعتر انجام شود .

میرزویان خاطر نشان کرد: همچنین مقرر شد نشستی با حضور نمایندگان روسیه و جمهوری آذربایجان داشته باشیم و بازگشایی راه‌ها مورد بررسی قرار گیرد و ما این آمادگی را داریم که راه‌ها بازگشایی شود.

وزیر امور خارجه ارمنستان تصریح کرد: تهاجم و دست‌اندازی جمهوری آذربایجان به ارمنستان جدیت ما را برای رسیدن به صلح و ثبات در منطقه به خطر می‌اندازد.

وی ضمن قدردانی از ایران برای اهمیت دادن به حفظ تمامیت ارضی ارمنستان افزود: همانطور که در نیویورک گفتم می‌توانیم روند گفت وگوها بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان را در چارچوب گروه مینسک اروپایی بازسازی کنیم و امروز هم بر این مساله تاکید می‌کنم.

وزیر امور خارجه ارمنستان ادامه داد: یکی از موضوعات امروز بررسی وضعیت راه‌های ارتباطی و رفع محدودیت‌ها بود. آقای وزیر را از روند احداث راه‌ها آگاه ساختم و اعلام کردم که راه جایگزین ارتباطی آماده بهره‌برداری است.

میزوریان بیان کرد: مجددا تاکید می‌کنم رهبری دو کشور مصمم هستند و از هیچ کوششی در تمام راستا روابط دوکشور بهبود ببخشد و بدین ترتیب همه همکاری های اقتصادی و اجرای توافقات ادامه می‌یابد.

این دیپلمات ارشد ارمنستانی یادآورشد: مجددا تاکید می کنم رهبری ایران و ارمنستان بر ادامه همکاری‌ها مصمم هستند و از هیچ کوششی برای توسعه روابط دو کشور مضایقه نمی‌کنند.

وی  در پایان خطاب به همتای ایرانی خود گفت: بی صبرانه منتظر ملاقات شما در ایروان هستم.

 

photo_2021-10-04_14-44-06

 

امیر عبداللهیان: پروژه‌های احیای مسیر ترانزیتی ایران و ارمنستان به سرعت عملیاتی می‌شود

وزیر امور خارجه با تاکید بر اینکه ایران تحمل زیاده خواهی‌های جدید را نخواهد داشت، گفت: برای احیای محور ترانزیتی و رفت وآمد کامیون‌ها میان ایران و ارمنستان پروژه‌هایی تعریف کردیم که به سرعت عملیاتی خواهد شد.

حسین امیرعبداللهیان در نشست خبری مشترک با همتای ارمنستانی خود گفت: گفت و گو های مفید و سازنده ای با همکار خوبم جناب آرارات میرزویان وزیر امور خارجه ارمنستان داشتیم.

وی روابط دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ارمنستان را روابطی متین، سازنده و رو به رشد توصیف کرد و گفت: مایلم با کمال خرسندی اعلام کنم در ۲۰ روز گذشته سه دیدار بین من و آقای وزیر در شهرهای دوشنبه، نیویورک و تهران انجام شد. در همین بازه زمانی دیداری بین آقای رئیسی و پاشینیان در نشست سران شانگهای انجام شد.

وزیر امور خارجه اضافه کرد: مقامات دو کشور در موضوعات مختلف در سطح راهبردی تفاهمات خوبی حاصل کردند و امروز در تهران نقشه راه جدید روابط دو کشور را ترسیم می‌کنیم. امروز توافق کردیم در زمینه‌های اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و گردشگری همکاری های خوبی داشته باشیم.

وی با بیان اینکه بهره‌برداری از مسیر ترانزیتی ارمنستان از موضوعات مورد توجه دو کشور است، یادآورشد: برای احیای جاده ترانزیتی در مسیرهای رفت و آمد تریلرها و کامیون‌ها این دو کشور پروژه‌هایی تعریف کردیم که به سرعت عملیاتی خواهد شد.

رییس دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: در هفته های آینده شاهد نشاط بیشتر در همه زمینه‌های روابط دو کشور خواهیم بود.

امیرعبداللهیان با اشاره به بحران در قفقاز جنوبی و همسایگان شمالی، اظهار کرد: همسایگان ما از شرایط بحرانی رنج می‌برند و به ویژه حضور صهیونیست‌ها و تروریست‌ها در بخش‌هایی از منطقه موجبات نگرانی جدی ما است.

وی تاکید کرد: در این کنفرانس مطبوعاتی مشترک با صدای بلند اعلام می‌کنیم که اجازه نخواهیم داد برخی مداخله گران خارجی، باعث شوند مناسبات جمهوری اسلامی ایران را با همسایگانش از جمله همسایه خوب جمهوری ارمنستان از دست بدهند.

وزیر امور خارجه گفت: با درنظر گرفتن بحران های فشرده در این حوزه و با نزدیک شدن به پایان بحران کرونا باید اعلام کنیم ایران تحمل زیاده خواهی‌های جدید را نخواهد داشت و همه کشورهای منطقه این باور مشترک را داریم که مشکلات منطقه بدون مداخلات خارجی و توسط کشورهای منطقه حل خواهد شد.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.