رسول مهاجر معاون دیپلماسی وزیر امور خارجه همچنین درباره آزادشدن دارایی های ایران در عراق اظهار داشت: در سفری که ماه قبل به عراق داشتیم، توافق شد یک هیأت بلندپایه از عراق به ایران بیاید، دو وزیر عراقی و مدیر بانکی که پول ما در آنجا جمع شده است به ایران آمدند، ملاقات ها انجام شد و گشایش های خوبی صورت گرفت.

به گزارش جماران؛ معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه میزان تجارت ایران و افغانستان را بیش از ۳ میلیارد دلار عنوان کرد و گفت: علیرغم مشکلات، به دلیل علاقه ای که در افغانستان به کالاهای ایرانی وجود دارد و بازار بی بدیل افغانستان، مبادلات ما پایدار بوده است.

رسول مهاجر در حاشیه پنجمین جلسه ستاد هماهنگی روابط اقتصادی خارجی در سال ۱۴۰۰ به تحولات اخیر افغانستان و تنش های بوجود آمده در این کشور اشاره کرد و افزود: در این جلسه آخرین وضعیت افغانستان و اینکه ما به عنوان کشور همسایه افغانستان که همکاری خوبی با این کشور داشته ایم، چه باید بکنیم، مورد بررسی قرار گرفت.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه میزان تجارت ایران و افغانستان را بیش از ۳ میلیارد دلار عنوان کرد و گفت: علیرغم مشکلات، به دلیل علاقه ای که در افغانستان به کالاهای ایرانی وجود دارد و بازار بی بدیل افغانستان، مبادلات ما پایدار بوده است. در این جلسه همچنین درباره تداوم مبادلات با دیگر کشورها صحبت شد، چون ایران می خواهد روابط اقتصادی اش با دیگر کشورها با اولویت همسایگان افزایش پیدا یابد.

مهاجر تصریح کرد: علیرغم تنش ها در افغانستان همه وزارتخانه ها تشویق شده اند که مراودات را براساس سیاست ها پیش ببرند. حداقل تا امروز در روابط اقتصادی ما با افغانستان هیچ تغییری ایجاد نشده و مراودات از طریق مرزها در حال انجام است.

وی ادامه داد: نکته بسیار مهم این است که مراودات ما با افغانستان تقریباً از طریق بخش خصوصی انجام می شود و این مراودات همچنان ادامه پیدا می کند.

معاون دیپلماسی وزیر امور خارجه با اشاره به این که در حوزه سیاسی وزارت خارجه سعی دارد که در افغانستان آرامش برقرار کند تاکید کرد: مراودات اقتصادی ما با افغانستان حتی در دوران تحریم ها و ناآرامی ها خللی نداشته و علل عمده آن هم شاید فعالیت بخش خصوصی در این حوزه است.

مهاجر همچنین درباره فعالیت های وزات خارجه برای تامین واکسن کرونا گفت: در مسئله تولید داخل و ایجاد تجهیزات و مواد اولیه وزارت خارجه نقش بی بدیلی داشته است؛ در زمینه واردات واکسن هم همپای تولیدات داخلی فعال هستیم.

 

unnamed

 

وی با اشاره به این که تکنولوژی واکسن بسیار پیچیده است و هیچ کشوری حاضر نیست آن را در اختیار دیگران قرار بدهد، گفت: جمهوری اسلامی توانسته است هم واکسن تولید کند و هر وقت که وزارت بهداشت اعلام نیاز کرده است برای تسهیل واردات اقدام کند.

معاون دیپلماسی وزیر امور خارجه افزود: تجارب کشورها در زمینه کرونا را هم به وزارت بهداشت منتقل کردیم و براساس اعلام وزارت بهداشت علیرغم تحریم ها توانستیم واکسن هایی را از کشورهای مختلف وارد کنیم همین هفته هم قرار است محموله جدیدی وارد شود و مصاحبه در این باره را باید وزارت بهداشت انجام دهد.

مهاجر گفت: در زمینه سهمیه واکسن کرونا که باید از کوواکس می گرفتیم از دارایی های بلوکه شده ما در دیگر کشورها استفاده شد.

معاون دیپلماسی وزیر امور خارجه موضوع دیگر جلسه امروز را مبادلات برقی با کشورهای همسایه اعلام کرد و گفت: بعد از انقلاب پیشرفت های خوبی در زمینه برق داشته ایم و میزان سدها و میزان انرژی تولید شده با قبل از انقلاب قابل مقایسه نیست.

مهاجر با اشاره به اینکه برخی از کشورهای دنیا خاموشی سراسری داشتند، افزود: ما هیچ گاه در کشور خاموشی سراسری نداشتیم و علیرغم برخی از محدودیت ها کشور ما در حال تولید برق است.

وی با اشاره به گزارش وزارت نیرو از وضعیت برق کشور که در جلسه امروز قرائت شد گفت: آن چه که در این جلسه بر آن تاکید شد توسعه مراودات برقی با همسایگان ما است و قرار شد این مراودات افزایش پیدا کند.

معاون دیپلماسی وزیر امور خارجه افزود: همه کشورهای همسایه به هم نیازمند هستند و در جلسه امروز روی این مسئله و تلاش های وزارت نیرو در زمینه مبادلات برق تاکید شد.

معاون دیپلماسی وزیر امور خارجه همچنین درباره آزادشدن دارایی های ایران در عراق اظهار داشت: در سفری که ماه قبل به عراق داشتیم، توافق شد یک هیأت بلندپایه از عراق به ایران بیاید، دو وزیر عراقی و مدیر بانکی که پول ما در آنجا جمع شده است به ایران آمدند، ملاقات ها انجام شد و گشایش های خوبی صورت گرفت.

مهاجر در ادامه گفت: یکی از موضوعات جلسه امروز حضور ایران در نمایشگاه بسیار مهم «اکسپو» بود که مهرماه امسال در دبی برگزار می شود، بسیاری از کشورهای دنیا در آن غرفه خواهند داشت و جمهوری اسلامی هم در این نمایشگاه شرکت می‌کند و براساس ستادی که بهمن ماه تشکیل شده است در دو سال گذشته تلاش های مستمری صورت گرفته است و غرفه های زیادی به مساحت ۲ هزار متر مربع در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: گزارشی از آخرین وضعیت این نمایشگاه ارائه شد و درباره هر چه باشکوه تر برگزار شدن این رویداد که نماد مجموعه کشورمان در این نمایشگاه است تاکید شد؛ همچنین مقرر شد، نمادهای سنتی ایرانی به عنوان یک تمدن چندین هزار ساله به نمایش دربیاید.

مهاجر با اشاره به پیشرفت های ایران در سال های بعد از انقلاب، گفت: تلاش شد پیشرفت ها در این نمایشگاه به نمایش دربیاید؛ این نمایشگاه مجموعه ای از فعالیت های فرهنگی، اقتصادی و سیاسی- اجتماعی کشور است و می تواند نشان دهد کشور ما در چه مرحله پیشرفت علمی قرار دارد.

معاون دیپلماسی وزیر امور خارجه اعلام کرد: غرفه ایران آماده است که در مهرماه شروع به کار کند و قرار شد همه وزارتخانه ها تلاش خودشان را انجام دهند تا غرفه های پرباری شکل بگیرد و حتی زمینه های سرمایه گذاری را معرفی کنند که زمینه تعاملات هر چه بیشتر کشورما با سایر کشورها باشد.

مهاجر همچنین گفت: شرکت های دانش بنیان و فنی مهندسی ما در آنجا ظهور خوبی خواهند داشت و امیدوارم نمایشگاه بسیار خوبی را در مهرماه شاهد باشیم. 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.