قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی خطاب به مسئولان، گفت: امروز اگر شاهد مشکلات اقتصادی برای مردم و افزایش فقر هستیم، این مشکلات، حاصل ناکارآمدی و ضعف مدیران در امور است و باید مسئولیت آن را بپذیریم.

به گزارش جماران؛ رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: امروز اگر شاهد مشکلات اقتصادی برای مردم و افزایش فقر هستیم، این مشکلات حاصل ناکارآمدی و ضعف مدیران در امور است و باید مسئولیت آن را بپذیریم و به گردان دیگران نیندازیم.

محمدباقر قالیباف ظهر امروز در مراسم واگذاری 4400 واحد مسکونی به مددجویان کمیته امداد امام خمینی(ره)، ضمن تبریک روز ولادت امام حسین(ع) و روز پاسدار، با اشاره به پیروی جانبازان سرافراز، آزادگان و به‌ویژه خانواده شهدا از مکتب عاشورا و اباعبدالله(ع)، گفت: یاد و خاطره امام خمینی (ره) و مرحوم عسگراولادی را گرامی می‌داریم که در اسفند ماه سال 1357، این نهاد به‌دستور امام تأسیس شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی خطاب به مسئولان، گفت: امروز اگر شاهد مشکلات اقتصادی برای مردم و افزایش فقر هستیم، این مشکلات، حاصل ناکارآمدی و ضعف مدیران در امور است و باید مسئولیت آن را بپذیریم و به گردان دیگران نیندازیم. ما در آخرت در قبال مردم مسئولیم و باید عاقلانه، مجاهدانه و مخلصانه در مسیر رفع مشکلات آنها تلاش کنیم، چرا که در این کشور با چنین ظرفیت عظیمی نباید مردم به زحمت بیفتند.

وی خطاب به مسئولان کمیته امداد امام خمینی (ره) گفت: اولویت در این حوزه باید واگذاری کارها به مردم باشد تا آنها در مسیر این مجاهدت برای فقرزدایی و توانمندسازی حضور پیدا کنند. تفاوت جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان یک کشور اسلامی با دیگر کشورها که با فرهنگ غربی اداره می‌شوند، در این است که آنها کارهایشان به‌صورت فردمحوری مدیریت می‌شود اما جامعه اسلامی در بحث کمک و حمایت از مردم به‌صورت جریانی و حرکت اجتماعی اقدام می‌کند. انقلاب اسلامی با تکیه بر دو رکن اساسی، سنت الهی و مردم‌باوری به پیروزی رسید، ازاین‌رو شکستن فقر و حل مشکلات اقتصادی نیز با همین رویکرد قابل اجراست.

رئیس مجلس با اشاره به نقش اساسی مردم شهر ورامین در حرکت انقلابی 15 خرداد 1342، افزود: رفع مشکلات کشور از طریق مردم و حضور مسئولانه آنها محقق شده است و طبیعی است که این کار باید با بهره‌گیری از روش‌های روز دنیا بر پایه هوشمندسازی و شفاف‌سازی کنار مردم‌داری و مردم‌باوری انجام شود تا بتوانیم با کم‌ترین هزینه، بیشترین کارآمدی و اثرگذاری را داشته باشیم.

رئیس قوه مقننه کشورمان ادامه داد: از قبل از پیروزی انقلاب تا امروز، تمام حرکت‌هایی که مبتنی بر سنت الهی و حضور مردم بود، منجر به موفقیت شده است و هر جا مردم را حذف کردیم، در آن به مشکل برخورده‌ایم، بر این اساس باید روز به روز شاهد توانمندسازی مددجویان و کوچکتر شدن سازمان و کاهش هزینه‌های آن شویم و این مهم باید هر سال و هر ماه کنترل شود. کاهش تعداد خانواده‌های مددجو نیز نشانگر این است که کارها در مسیر صحیح انجام شده است، البته بزرگ‌تر شدن این نهاد افتخار نیست و نشان‌دهنده ضعف است.

وی با ابراز اینکه حضور مددجویان در کمیته امداد امام خمینی(ره) باید در یک بازه زمانی مشخص تعریف شود تا در طول آن مدت به توانمندی برسند، تصریح کرد: باید تلاش کنیم مددجویان در یک بازه زمانی مشخص به‌لحاظ مادی، فرهنگی و تربیتی رشد کنند و باقی مسیر زندگی‌شان را خودشان ادامه دهند. اگر چنین نشد، اشکالی در کار وجود دارد که باید برطرف شود و این حرکت امکان‌پذیر نیست، مگر اینکه از بزرگترین سرمایه اجتماعی یعنی اعتماد مردم، خیّرین و مددجویان بهره‌مند شویم تا بتوانیم این بار سنگین را به‌دوش بکشیم.

قالیباف با اشاره به بررسی لایحه بودجه 1400 در مجلس شورای اسلامی گفت: رویکردهای اصلی مجلس در جریان بررسی بودجه سال آینده کشور مبتنی بر شاخص‌های فوق است و مصمم هستیم در این مسیر گام برداریم؛ در جریان اصلاح ساختار بودجه، همان‌طور که در صحن علنی نیز به آن اشاره کردم، به‌دلیل نبود اراده و توان اجرایی کافی دولت نتوانستیم گام اساسی برداریم و رضایت کافی از این روند نداریم، اما باز هم گام‌های جدی در حوزه‌های سلامت، معیشت و محرومیت‌زدایی، تولید و اشتغال، هم در زمینه اعتبار و هم در حوزه هزینه و نظارت برداشته شد.

رئیس قوه مقننه کشور ابراز کرد: یکی از مشکلات اساسی کشور بد خرج کردن و نبود نظارت بر هزینه‌‌کردها است که آسیب‌های بیشماری به کشور وارد کرده است، البته در این مسیر دستگاه‌ها نیز مورد توجه بودند به‌ویژه کمیته امداد امام خمینی(ره) که سرجمع اعتبارات آن در حوزه مسکن، اشتغال، فقرزدایی و مستمری بیش از 35 هزار میلیارد تومان در سال 1400 در نظر گرفته شده است که مصمم هستیم این منابع اعتباری به‌صورت کامل تخصیص یابد و با کمک مردم به ارزش افزوده بیشتری هم برسد، ما نیز در مجلس تلاش می‌کنیم از بُعد نظارتی بر پیشبرد اهداف کمیته امداد کمک کنیم.

وی در پایان ضمن تشکر از تمامی افراد و مسئولانی که در ساخت 4400 واحد مسکونی برای مددجویان کمیته امداد امام خمینی(ره) نقش داشتند، خاطرنشان کرد: ما نباید یک لحظه از محرومان غفلت کنیم، چرا که انقلاب مدیون آنهاست.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.