یک رسانه آمریکایی خروج ایالات متحده از برجام را یکی از اشتباهات بزرگ ترامپ دانست و نوشت: «در طی مبارزات انتخاباتی سال گذشته، جو بایدن قول داد که در صورت بازگشت کامل ایران به توافق، ایالات متحده دوباره به توافق معروف به برنامه جامع اقدام مشترک بازخواهد گشت اما این امر به چند دلیل دشوار خواهد بود».

به گزارش جماران؛ لس آنجلس تایمز در تحلیلی به رویکرد دولت جدید آمریکا در قبال برجام پرداخت.

ایلنا به نقل از لس آنجلس تایمز نوشت: یکی از بزرگترین اشتباهات دونالد ترامپ در مقام ریاست جمهوری، خروج از توافقنامه بین‌المللی برجام  بود که در آن ایران محدودیت‌های قابل توجهی در برنامه هسته‌ای خود پذیرفت و تصمیم به ترک توافق در سال ۲۰۱۸  و اعمال مجدد تحریم های اقتصادی بهانه‌ای برای جمهوری اسلامی برای نقض آشکار توافق نامه فراهم آورد.

در طی مبارزات انتخاباتی سال گذشته، جو بایدن قول داد که در صورت بازگشت کامل ایران به توافق، ایالات متحده دوباره به توافق معروف به برنامه جامع اقدام مشترک بازخواهد گشت اما این امر به چند دلیل دشوار خواهد بود، از جمله اینکه حسن روحانی ، رئیس جمهور ایران ، یک فرد نسبتاً معتدل  نمی‌تواند در ماه ژوئن باز هم به عنوان رئیس جمهور ایران برگزیده شود.

هم‌چنین اقدام ایران برای نقض برخی از مفاد برجام  تصمیم گیری رئیس جمهور بایدن را پیچیده می کند. سال گذشته ایران اعلام کرد که دیگر محدودیت‌های توافق نامه در مورد غنی سازی اورانیوم را که این کشور را از تولید اشکال خالص‌تر اورانیوم، رعایت نخواهد کرد. از آن زمان در فرآیند غنی سازی از سانتریفیوژهای پیشرفته تر و قدرتمندتری استفاده شده است که توافق نامه نیز آن را غیرقانونی اعلام کرد و اکنون در حال تولید ۲۰ درصد اورانیوم غنی شده برای اهداف ظاهراً صلح آمیز است اما بسیار بالاتر از حد غنی سازی اعلام شده در برجام است‌.

ایران در برخی مواقع اصرار داشته که انجام اولین اقدام بر عهده بایدن است؛ محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران به سی‌ان‌ان گفت: این ایالات متحده بود که توافق را ترک کرد. این ایالات متحده بود که این توافق را نقض کرد. این ایالات متحده بود که هر کشوری را که این توافق رعایت می کرد مجازات کرد. بنابراین این وظیفه ایالات متحده است که به توافق برگردد و تعهدات خود را عملی کند. 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.