بلینکن گزینه پیشنهادی بایدن برای وزارت خارجه آمریکا اظهار داشت: «من فکر می‌کنم که ترور [سردار شهید] قاسم سلیمانی امنیت ما را تضعیف کرد. مسئله این نیست که آیا حذف کردن او کار درستی بوده است یا نه؛ مسئله این است که این کار چه پیامدهایی می‌تواند داشته باشد.»

به گزارش جماران؛ گزینه رئیس‌جمهور منتخب آمریکا برای تصدی وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد که دولت متبوعش برای بازگشت به برجام با کنگره و متحدان آمریکا در خاورمیانه مشورت خواهد کرد.

«آنتونی بلینکن» گزینه پیشنهادی جو بایدن برای سمت وزارت امور خارجه آمریکا سه‌شنبه شب به وقت تهران در جلسه بررسی صلاحیتش در کمیته روابط خارجی سنای آمریکا اعلام کرد که دولت بایدن قصد دارد برای بازگشت به برجام از ابتدای کار با کنگره، اسرائیل و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس مشورت کند.

بلینکن در خصوص احتمال بازگشت آمریکا به برجام در دولت بایدن گفت: اگر ایران به اجرای تعهدات خود [ذیل برجام] بازگردد، آن‌گاه ما نیز چنین خواهیم کرد.

وی افزود: ما می‌خواهیم از برجام به عنوان سکویی برای مذاکرات بیشتر استفاده کنیم. با این حال، من فکر می‌کنم که ما راه درازی تا رسیدن به آنجا داریم.

بلینکن خاطرنشان کرد: ما از ابتدای کار با متحدانمان در خاورمیانه از جمله اسرائیل و کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس مشورت خواهیم کرد.

گزینه پیشنهادی بایدن برای ریاست دستگاه به اصطلاح دیپلماسی آمریکا همچنین در پاسخ به سؤال یکی از اعضای کمیته روابط خارجی سنا درباره ترور شهید سپهبد سلیمانی در دولت ترامپ اظهار داشت: «من فکر می‌کنم که ترور [سردار شهید] قاسم سلیمانی امنیت ما را تضعیف کرد. مسئله این نیست که آیا حذف کردن او کار درستی بوده است یا نه؛ مسئله این است که این کار چه پیامدهایی می‌تواند داشته باشد.»

جو بایدن و اعضای کابینه انتقالی وی طی هفته‌های اخیر چندین بار از بازگشت به برجام و تقویت آن با همکاری متحدان اروپایی سخن گفته‌اند. آنها همچنین در اظهارات خود بازگشت به برجام را پیش‌زمینه‌ای برای «مذاکرات بعدی» بر سر مسائل دیگر از جمله برنامه موشکی و فعالیت‌های منطقه‌ای ایران عنوان کرده‌اند.

این در حالی است که ایران تأکید کرده است که بازگشت آمریکا به برجام بدون رفع تحریم‌ها و همچنین پیوند دادن مسائل دیگر به برجام و افزودن بندهای موشکی و منطقه‌ای به این توافق را به هیچ وجه نخواهد پذیرفت.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.