کمال خرازی گفت: احکام زیادی برای ایران صادر شده است تا هر پولی که در آنجا دیده شود تصاحب کنند بنابر این نمی‌شود توقع داشت که بتوانیم واکسنی را از امریکا بخریم.

به گزارش جماران؛ رئیس شورای راهبردی روابط خارجی با بیان اینکه باتوجه به احکامی که علیه ایران صادر شده، پول های ایران را تصاحب و از این رو نمی توان توقع داشت که بتوان واکسن آمریکایی خرید، گفت: عملاً صدور واکسن کرونا به ایران ممکن نیست

کمال خرازی در گفت وگو با واحد مرکزی خبر در خصوص تشکیک و فضاسازی رسانه‌های فارسی زبان معاند درباره اصالت واکسن ایرانی کرونا گفت: آنان وطن فروشانی هستند که امریکایی‌ها و برخی اعراب به آنان پول می‌دهند تا علیه کشورشان عمل کنند.

وی تاکید کرد: ما هر کاری کنیم آنان به هر حال اشکال می‌گیرند؛ آن چه اهمیت دارد این است که ایران این توانایی را داشته باشد که بتواند برای خود واکسن تولید کند و این مایه افتخار است.

خرازی گفت: البته فرآیند آزمایش بالینی این واکسن باید بگذرد تا مؤثر بودنش را نشان دهد که این مراحل در حال طی شدن است و ابتدا باید در جمع کوچکی آزمایش شود که تبعات منفی نداشته باشد سپس به اندازه کافی تولید شود که ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در حال فراهم کردن امکانات کارخانه‌ای آن است تا با حجم بالا تولید و همه مردم را واکسینه کنند.

وی افزود: دولت نیز همزمان در فکر تهیه واکسن از خارج است البته واکسن‌هایی که بشود تهیه کرد مثلاً واکسن‌هایی مانند فایزر و مدرنا که در امریکا تولید می‌شود با توجه به این که هر داد و ستدی با امریکایی‌ها با دلار انجام می‌شود باید از بانک‌ها منتقل شود که با مانع مواجه خواهد شد و در یوترنی که در نیویورک هست جلویش را خواهند گرفت.

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی گفت: احکام زیادی برای ایران صادر شده است تا هر پولی که در آنجا دیده شود تصاحب کنند بنابر این نمی‌شود توقع داشت که بتوانیم واکسنی را از امریکا بخریم.

خرازی افزود: البته به ظاهر می‌گویند که مجوز داده اند، اما در عمل جلوی نقل و انتقال مالی را خواهند گرفت با این حال دولت تلاش می‌کند که واکسن کرونا را از کشور‌های دیگر چه از طریق سازمان بهداشت جهانی و چه مستقیم تهیه کند.

وی گفت: به هر حال هم واکسن خارجی و هم واکسن تولید داخل که به نتیجه برسد می‌تواند نیاز مردم را تأمین و بلای کرونا را از جان مردم دفع کند.

خرازی همچنین درباره تناقض در موافقت احتمالی با صدور واکسن کرونا به ایران همزمان با مخالفت با صدور دارو برای بیماران سرطانی اظهار داشت: البته عملاً صدور واکسن کرونا هم به ایران ممکن نیست، زیرا اگر چه ظاهراً می‌گویند که از اوفک به کره جنوبی اجازه داده شده است که از پول‌هایی که در آن کشور داریم برای خرید واکسن استفاده شود، اما عملاً نمی‌شود، چون آن را تصاحب خواهند کرد.

وی افزود: بنابر این درست است که ظاهر قضیه را حفظ کردند، اما در باطن مانع از اجرای آن شدند.

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی در پاسخ به این پرسش که آیا حاضر است با اطمینان به دانشمندان کشورمان واکسن ایرانی کرونا را تزریق کند تاکید کرد: بله، حاضرم؛ بحمدالله تا به حال به کرونا مبتلا نشدم و آمادگی دارم که این واکسن را تزریق کنم.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.