تشکیلات تروریستی گروهک «حرکة النضال العربی التحریر الاحواز» در سال ۱۳۷۶ شمسی با پوشش فعالیت های سیاسی، فرهنگی و در قالب یک حزب غیرقانونی و فاقد مجوز در ایران آغاز به کار کرد.

به گزارش جماران؛ ایرنا نوشت: سرکرده گروهک تروریستی «حرکة النضال» در شرایطی دستگیر شد که این گروهک در بیش از دو دهه فعالیت عامل شهادت و مجروح شدن بیش از ۴۵۰ نفر از هموطنان بوده است.

وزارت اطلاعات روز پنجشنبه در بیانیه ای از دستگیری «فرج الله چعب» سرکرده گروهک تجزیه‌طلب «حرکة النضال» و عامل اصلی حمله تروریستی خونین ۳۱ شهریور سال ۹۷ اهواز توسط سربازان گمنام امام زمان (عج) خبر داد.

در حادثه تروریستی ۳۱ شهریور سال ۱۳۹۷، تروریست ها در جریان رژه نیروهای مسلح به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس در اهواز، این آیین و مردمی که نظاره‌گر رژه بودند را مورد حمله مسلحانه قرار دادند که ۲۵ نفر شهید و ۶۸ نفر زخمی شدند.

تشکیلات تروریستی گروهک «حرکة النضال العربی التحریر الاحواز» در سال ۱۳۷۶ شمسی با پوشش فعالیت های سیاسی، فرهنگی و در قالب یک حزب غیرقانونی و فاقد مجوز در ایران آغاز به کار کرد.

حبیب جبر نبگان سرکرده این گروهک تروریستی با همکاری سایر اعضای متواری به اروپا و آمریکا اعضای این گروهک را تشکیل می دادند.

هرچند اقدامات این گروهک از همان ابتدا بر پایه مقابله با جمهوری اسلامی ایران با هدف تحریک قومیت عرب و در نهایت تجزیه طلبی خوزستان برنامه ریزی شده بود اما کمتر از هشت سال به تشکیل شاخه نظامی به نام «کتائب محی الدین آل ناصر» و انجام اقدامات تروریستی انجامید.

بمب گذاری سال ۱۳۸۴ در اهواز حاصل تصمیم اعضای شورای مرکزی این گروهک در جلسات سری آنها بود.

بمب گذاری فرمانداری اهواز، سازمان مسکن وشهرسازی، سازمان مدیریت و برنامه ریزی، ساختمان مرکزی طرح توسعه نیشکر، سرقت مسلحانه از بانک صادرات اهواز، انفجار چاه های نفت و چندین خط لوله انتقال نفت، کشتار مردم بی دفاع و چندین عملیات تروریستی دیگر از جمله اقدامات شاخه نظامی «حرکة النضال» بود.

شورای مرکزی این حزب با تولید و پخش سی دی و بیانیه های رسمی در استان خوزستان مسئولیت همه ترورها و اقدامات مسلحانه خود را پذیرفت و حتی برای تکرار اقدامات تروریستی تهدید کرد.

سرکردگان این گروهک در کشورهای اروپایی و تحت حمایت آنان با اسامی مستعار به اقدامات تروریستی خود نظیر انفجار در بانک سامان اهواز، بمب گذاری در چندین نقطه از پارک ساحلی اهواز، حمله به نیروهای نظامی و انتظامی، حمله به اماکن و تاسیسات عمومی همچون عابربانک ها و مراکز خدمات شهری و دهها جنایت دیگر ادامه می دهند.

اقدامات تروریستی «حرکة النضال» در مجموع منجر به شهادت و مجروح شدن بیش از ۴۵۰ تن از هموطنان بی گناه در خوزستان شد.  حمله تروریستی به رژه نیروهای نظامی و انتظامی در ۳۱ شهریورسال ۱۳۹۷ در اهواز و کشتار بی رحمانه شهروندان مظلوم نیز از جمله اقدامات تروریستی «حرکة النضال» بود که مسئولیت مستقیم آن را سخنگو و سرکردگان این گروهک رسما بر عهده گرفتند.

آزادی سرکرده تروریست‌ها بعد از بازداشت در لهستان

۲۴ و ۲۵ بهمن سال ۱۳۹۷ ورشو، پایتخت لهستان میزبان نشستی به نام صلح و امنیت در خاورمیانه بود که با هماهنگی آمریکایی ها برگزار شد.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا که با لابی های گسترده سعی در برگزاری این نشست داشت، می خواست اجلاس ورشو را به محلی برای اجماع جهانی علیه ایران تبدیل کند که البته موفق نشد.

با این حال با حمایت مالی آمریکایی ها گروهک های مختلف ضد انقلاب با ترغیب و فراخوان آمریکایی ها خود را به ورشو رساندند تا حداقل بخشی از شوی تبلیغاتی آمریکا علیه ایران را تشکیل دهند.

یکی از مسافران ورشو، حبیب فرج الله چعب از اعضای سرکرده گروهک تروریستی «حرکة النضال» بود.  پلیس ایران با پیگیری از طریق اینترپل در سال ۱۳۸۶ شمسی و با استناد به فعالیت های تروریستی «حرکة النضال» و نقش حبیب فرج الله چعب در این عملیات ها «وانتد قرمز» را برای این تروریست درخواست کرد که توسط پلیس اینترپل این حکم صادر و منجر به دستگیری وی در فرودگاه ورشو شد.

بعد از دستگیری این تروریست در لهستان، جمهوری اسلامی ایران براساس قوانین بین المللی که حق محاکمه قضایی فرج الله چعب را به ایران می داد، خواهان استرداد وی به ایران شد اما همزمان عربستان سعودی و آمریکایی ها نیز فشارهای خود را به دولت لهستان برای جلوگیری از استرداد این مجرم به جمهوری اسلامی آغاز کردند.

حتی آمریکایی ها با مشارکت سعودی ها، دولت سوئد را به عنوان کشور میزبان حبیب فرج الله چعب مجبور کردند تا هیاتی را برای پیگیری وضعیت این تروریست به لهستان اعزام کنند.

سرانجام باوجود ارسال مستندات غیر قابل خدشه درباره نقش حبیب فرج الله چعب در اقدامات تروریستی متعدد، دادگاه لهستان با فشار کشورهای آمریکا، سعودی و اسرائیل این تروریست را آزاد کرد.

بخشی از اقدامات تروریستی حرکة النضال در جدول زیر آمده است:

 

photo_2020-11-13_20-23-46

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.