گروه شبه‌نظامی طالبان اعلام کرد که برای مذاکرات صلح با آمریکا آماده است اما تاکید کرد موضعش نسبت به زمان توقف مذاکرات در ماه سپتامبر، تغییری نکرده است.

به گزارش جماران،  گروه شبه‌نظامی طالبان اعلام کرد که برای مذاکرات صلح با آمریکا آماده است اما تاکید کرد موضعش نسبت به زمان توقف مذاکرات در ماه سپتامبر، تغییری نکرده است.

به نوشته روزنامه واشنگتن پست، پیش از توقف مذاکرات، آمریکا و طالبان آماده بودند پیش‌نویس توافقی را امضا کنند که در آن اشاره شده بود یک آتش‌بس احتمالی به دنبال مذاکرات با دولت افغانستان تعیین خواهد شد.

طالبان در بیانیه‌ای به روزنامه واشنگتن پست گفت که این موضع تغییر نکرده است.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان گفت: ما برای مذاکره آماده هستیم اما موضع ما نسبت به زمانی که این مذاکرات به حالت تعلیق درآمد، تغییری نکرده است.

صدیق صدیقی، سخنگوی اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان به روزنامه واشنگتن پست گفت: سفر دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا به کابل بسیار حائز اهمیت بود اما باید ببینیم که آیا این اقدام چیزی را تغییر خواهد داد یا خیر.

وی افزود: خیلی زود است که بخواهیم راجع به تغییرات صحبت کنیم.

یکی از مقامات ارشد دولت آمریکا به روزنامه واشنگتن پست گفت که آنها مذاکرات با طالبان را از سر می‌گیرند.

وی افزود: اگر توافقی حاصل شود، هر دو طرف قادر خواهند بود که به صورت بالقوه مذاکرات را بسط دهند و راه را برای امضای یک توافق صلح هموار کنند.

پس از آنکه طالبان در ماه سپتامبر مسئولیت حمله کابل را که به کشته شدن ۱۱ غیرنظامی و یک نیروی آمریکایی منجر شد، برعهده گرفت، ترامپ مذاکرات با طالبان و دولت کابل را لغو کرد.

اوایل ماه جاری میلادی یک تبعه آمریکایی، یک تبعه استرالیایی و سه عضو طالبان در جریان تبادل زندانیان آزاد شدند.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.