وزیر خارجه قطر ماه گذشته در سفری غیر منتظره به ریاض رفت و برای پایان تنش دو ساله قطر با عربستان و دیگر کشورهای شورای همکاری خلیج فارس با مقامات سعودی به گفت‌وگو پرداخت.

به گزارش جماران؛ روزنامه آمریکایی روز پنجشنبه نوشت: در راستای پایان تنش دیپلماتیک قطر و عربستان، وزیر خارجه قطر در ماه گذشته به ریاض سفر کرد.

به گزارش روزنامه وال استریت ژورنال، شیخ «محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» ماه گذشته در سفری غیر منتظرانه به ریاض رفت و برای پایان تنش دو ساله قطر با عربستان و دیگر کشورهای شورای همکاری خلیج فارس با مقامات سعودی به گفت‌وگو پرداخت.

وال استریت ژورنال به نقل از منابع عربی نوشت: پس از تنش سال ۲۰۱۷ و قطع روابط دیپلماتیک چهار کشور عربی به محوریت عربستان سعودی با قطر این اولین اقدام جدی میان دو کشور عرب خلیج فارس برای پایان بحران سیاسی دو سال اخیر به حساب می‌آید.

رسانه آمریکایی در ادامه نوشت: وزیر امورخارجه قطر در این سفر به مقامات سعودی پیشنهاد داد که دوحه حاضر است برای احیای روابط با کشورهای عرب همسایه خویش روابط خود را با اخوان المسلمین قطع کند.

مقامات قطر و عربستان در مورد این سفر واکنشی نشان نداده‌اند.

وال استریت ژورنال بحران روابط سیاسی میان کشورهای حوزه شورای همکاری خلیج فارس ۵ ژوئن ۲۰۱۷ (۱۵ خرداد سال ۹۶) با قطع روابط دیپلماتیک چهار کشور عربی با قطر به وقوع پیوست. در مقابل ایران و ترکیه به حمایت از قطر پرداختند.

ابتدا  عربستان سعودی، مصر، امارات متحده عربی و بحرین با قطر قطع روابط دیپلماتیک کردند، پس از آن لیبی، یمن، مالدیو، سنگال، موریتانی، چاد، کومور، نیجر و گابن نیز به کارزار عربستان سعودی علیه قطر پیوستند.

دولت اردن نیز شامگاه سه‌شنبه ۶ ژوئن ۲۰۱۷ (۱۶ خرداد ۱۳۹۶) اعلام کرد که سطح مناسبات دیپلماتیک خود را با قطر کاهش می‌دهد.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.