امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه ما با قرآن خیلی فاصله داریم اظهار داشت: دانش اندوزی تنها برای کتاب نوشتن و مدرک گرفتن نیست بلکه دانش اندوزی برای آن است که با علم تصمیم بگیریم و با دانش حرکت کنیم.

به گزارش جماران؛ حجت الاسلام ابوترابی فرد امام جمعه موقت تهران اظهار داشت: اگر مدیران ما بدون علم سخن نگویند و بدون علم تصمیم نگیرند، مشکلات اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی در فاصله کوتاهی حل می‌شود.

وی روز یکشنبه در اختتامیه نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی استان تهران ادامه داد: اگر مدیران بدون علم مدیری را انتخاب و منصوب نکنند و بدون علم مدیری را عزل نکنند مشکلات حل می شود.

ابوترابی با بیان اینکه ما با قرآن خیلی فاصله داریم اظهار داشت: دانش اندوزی تنها برای کتاب نوشتن و مدرک گرفتن نیست بلکه دانش اندوزی برای آن است که با علم تصمیم بگیریم و با دانش حرکت کنیم.

 امام جمعه موقت تهران در سخنان خود با اشاره به ضرورت مطالعه گفت: کتاب نقش محوری در رشد و پیشرفت حیات انسان ایفا کرده است.

وی ادامه داد: این که دانش بشری متراکم و انباشته شده است و امروز با سرعت استثنایی مسیر تکامل را طی می کند،  دستاورد قلم و کتاب است.

 ابوترابی خاطر نشان کرد  در کل عالم هستی تنها موجودی که قدرت نوشتن ندارد انسان است و چه افتخاری بالاتر از این که معجزه پیامبر اسلام کتاب می باشد.

 وی تاکید کرد: افتخار مسلمانان است که با کتاب مانوس هستند و اگر قرائت قرآن را در سرانه مطالعه حساب کنیم ، سطح مطالعه کشورهای اسلامی از سایر کشورها بیشتر می شود و ماه رمضان ماه مطالعه نامیده می شود.

 امام جمعه موقت تهران تاکید کرد : شایسته جامعه اسلامی ما این است که مطالعه کتاب در صدر امور قرار گیرد و علم و دانش افزایش یابد.

 وی افزود:  بدون علم سخن نگفتن، لدون علم تصمیم نگرفتن و بدون علم قدم بر نداشتن، مهمترین رسالت علم و دانش است.

وی یادآور شد: اگر جوانان با علم همسر انتخاب کنند نه با هوا و هوس، به این معناست که آینده خود را با علم بنیان نهاده اند.

غربی ها با وجود فضای مجازی سرانه مطالعه بالایی دارند

فاطمه ذوالقدر نماینده مردم تهران، ری، اسلامشهر، شمیرانات و پردیس در مجلس شورای اسلامی نیز در این آیین با اشاره به فعالیت کمیسیون فرهنگی و اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: دغدغه ما افزایش مطالعه و افزایش کتابخوانی است.

وی با بیان اینکه در دوره‌ حاضر با تهاجمات فرهنگی و فضای مجازی روبرو هستیم ، گفت: ببینید غربیها که این نوع نگرش را به ما داده‌اند چقدر سرانه مطالعه شان بالاست؛ ما شیوه استفاده از تکنولوژی را نمی آموزیم و در این حوزه افراط و تفریط داریم.

ذوالقدر با بیان اینکه کمیسیون فرهنگی و اجتماعی در افزایش بودجه کتاب و کتابخوانی کمک کرده است گفت: توانستیم ۲۰ میلیارد تومان برای نوسازی و بازسازی کتابخانه های سراسر کشور به نهاد کتابخانه های عمومی ارائه کنیم.

وی افزود: همیشه در بحث فرهنگی غفلت ها و تنگ‌نظری هایی وجود دارد و می گویند اکنون که تحریم و مشکلات اقتصادی داریم چرا باید در فرهنگ هزینه کنیم در حالی که برای هر کاری نیازمند فرهنگ‌سازی هستیم.

 نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی ادامه داد  نوجوانان سرمایه های ما هستند و باید با ارائه اعتبارات لازم و تشویق و ارائه جوایز در حوزه کتابخوانی آنان ، فرهنگ‌سازی کنیم.

ذوالقدر با اشاره به هفته دولت ابراز امیدواری کرد که دولت طرح‌های خوبی ارائه دهد و پروژه‌های مناسبی را اجرا کند.

 

از جنبه مثبت فضای مجازی استفاده کنیم

عیسی فرهادی فرماندار تهران نیز در این آیین با بیان اینکه اگر در یک برهه‌ای از زمان کتاب از جامعه حذف شود،  جامعه و زمان در همان جا متوقف می شود، گفت: ارتباط بین نسل ها از طریق کتاب میسر می شود .

فرهادی افزود: امروز باید از جنبه مثبت فضای مجازی استفاده کنیم و خانواده‌ها به ویژه مادران باید استفاده از فضای مجازی را به کودکان منتقل کند.

 فرهادی با بیان اینکه هر کس با کتاب ارتباط برقرار کند، منحرف نمی شود گفت : کتاب زندگی دنیا و آخرت انسان را تضمین می‌کند .

به گفته وی هرگاه ارتباط جامعه با مطالعه و کتاب قطع شود، انحراف ایجاد می شود .

فرماندار تهران افزود: وظیفه سنگین مادران، پدران و معلمان است که کودکان را به مطالعه علاقه مند کنند.

در گام دوم انقلاب جامعه نیازمند اخلاق و معنویت است 

علی نیکنام مدیر کل امور کتابخانه های عمومی استان تهران در آیین اختتامیه جشنواره کتابخوانی رضوی اظهار داشت: هر سال جشنواره کتابخوانی رضوی به صورت استانی برگزار می شود اما امسال این جشنواره در شهرستان‌های ملارد، قدس، رباط کریم، پیشوا و پاکدشت نیز برگزار شد.

 به گفته نیکنام ۱۴ هزار نفر از مردم تهران در نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی شرکت کردند. وی افزود: در این جشنواره ۱۲ عنوان کتاب در حوزه آشنایی با امام رضا و منسوبین ایشان مطالعه شد.

وی عنوان کرد: امسال نسبت به شرکت کنندگان در جشنواره کتابخوانی دو و نیم برابر بیشتر از سال گذشته بود.

وی افزود: ۸۰ برگزیده از شهر تهران در این جشنواره تجلیل می شوند .

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.