اخبار مرتبط

نخست وزیر پاکستان تاکید کرد که اجرای کامل برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) از سوی تمامی طرف ها برای ثبات منطقه ای و بین المللی اجتناب ناپذیر است.

به گزارش جماران؛ رادیو دولتی پاکستان روز جمعه گزارش داد که عمران خان روز جمعه در نوزدهمین اجلاس سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای که در بیشکک پایتخت قرقیزستان برگزار شد، نسبت به تشدید اوضاع در خاورمیانه و منطقه خلیج فارس ابراز نگرانی کرد.

وی با تاکید بر نقش مؤثر سازمان همکاری شانگهای برای کمک به تنش زدایی در منطقه، افزود که ما اعضای شانگهای امروز گردهم آمده و از تمامی طرف‌ها در منطقه می‌خواهیم که از خود خویشتنداری نشان دهند.

عمران خان گفت که اقدام‌های لازم برای تنش زدایی در منطقه باید انجام شود و تمامی مسائل می‌بایست از طریق دیپلماسی و مذاکره حل و فصل شود.

نخست وزیر پاکستان یادآورشد: تا زمانی که منطقه جنوب آسیا شاهد تغییر رویکرد رویارویی به همکاری و مشارکت نباشد، دستیابی به صلح و ثبات پایدار غیرممکن است.

وی توضیح داد که چالش‌هایی نظیر فقر، بی سوادی، بیماری و عدم توسعه منطقه جنوب آسیا را مورد هدف قرار داده و وجود اختلافات سیاسی و مسائل حل نشده این چالش‌ها را سخت‌تر کرده است.

نخست وزیر پاکستان تاکید کرد: این کشور تروریسم را در هر شکل و سطحی محکوم کرده و آماده است تجربه‌ها خود در مبارزه با تروریسم را با اعضای سازمان شانگهای به اشتراک بگذارد.

عمران خان به مساله افغانستان اشاره کرد و ادامه داد: در نهایت همه طرف‌ها به این نتیجه رسیدند که راه حل پایان جنگ افغانستان نظامی نیست. اسلام آباد به حمایت از پیشبرد فرآیند صلح در افغانستان مطابق با ایده و رهبری مردم این کشور ادامه می‌دهد.

نخست وزیر پاکستان با قدردانی از مشارکت مثبت همسایگان افغانستان برای کمک به اوضاع این کشور، پشتیبانی سازمان شانگهای از دولت کابل پس از پایان جنگ در این کشور را بسیار مهم خواند.

وی همچنین خواستار تقویت همکاری‌ها میان اعضای سازمان شانگهای در حوزه‌های فناوری اطلاعات، مبارزه با فقر، راه اندازی مراکز عالی آموزشی، توانمند سازی زنان و جوانان، مبارزه مشترک با فساد و جرایم مالی و توسعه ارتباطات منطقه‌ای شد.

نخست وزیر پاکستان در حاشیه نوزدهمین اجلاس سران شانگهای با رؤسای جمهوری چین و قرقیزستان دیدار کرد.

عمران خان همچنین با پوتین رئیس جمهوری روسیه نیز ملاقات و گفت وگوی غیر رسمی در حاشیه این اجلاس داشت.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.