اخبار مرتبط

رئیس سازمان انرژی اتمی سازوکار مالی اروپا را گامی امیدوار کننده خواند و در عین حال گفت که انتظار داریم اروپایی ها قدمهای نهایی را بردارند و سازمان انرژی اتمی در صورت عدم پایبندی طرف مقابل به برجام تصمیمات مقتضی را در زمان مناسب خواهد گرفت.

به گزارش جماران،  علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی امروز شنبه در جمع خبرنگاران درباره همکاری با اروپایی‌ها گفت: همکاری در بعد فنی خوب جلو می رود و حتی پروژه هایی را اروپاییها در ایران انجام می‌دهند از جمله ایجاد بهترین مرکز ایمنی هسته‌ای در غرب آسیا که ۲۰ میلیون یورو برای آن تعهد کرده‌اند. در بعد سیاسی و حقوقی اختلاف نظرهایی داریم. اروپایی‌ها انتظارات خودشان را دارند و ما هم آرای خودمان را داریم اما ما در مدار سیاسی خود حرکت می کنیم.

صالحی درباره سازوکار مالی اروپا (اینستکس) گفت: اروپایی ها در بعد اقتصادی قدم امیدوار کننده‌ای برداشتند امیدواریم در همین مسیر با سرعت و شتاب بیشتر حرکت کنند. آنگونه که خودشان اعلام می‌کنند قیدها و مشکلات خودشان را دارند و علیرغم اینکه با تاخیر انجام دادند، اما ثبت این شرکت اینستکس به نظر من یک قدم امیدوار کننده‌ای است البته قطعا این قدم نهایی نیست و انتظار داریم قدمهای نهایی را بردارند.
وی افزود: سازمان انرژی اتمی همواره آماده است اگر چنانچه طرف مقابل در چارچوب تعهدات برجامی عمل نکند تصمیمات مقتضی را در زمان مناسب خواهد گرفت. آرام آرام در حال عبور از این گردنه خطرناک هستیم. 

وی درباره نمایشگاه هسته‌ای نیز گفت: این نمایشگاه بسیار گویاست و اگر از من بپرسید بزرگترین دستاورد صنعت هسته‌ای این است که متخصصان ایرانی مسلط به علم هسته‌ای شده اند.
صالحی با بیان اینکه الان می‌توانیم راکتورهای تحقیقاتی آب سبک را طراحی کنیم، گفت: اگر کشورهای همسایه علاقه مند به راکتورهای تحقیقاتی آب سبک هستند می توانیم برای آنها طراحی و در اختیار آنها بگذاریم و آموزش بدهیم که رادیوداروی خود را تولید کنند.
رئیس سازمان انرژی اتمی همچنین گفت: اینکه می‌گویند صنعت هسته‌ای متوقف شده است چنین نیست و ما به قسم خود پایبندیم. باید دستاوردهای هسته‌ای به مردم نشان داده شود.
وی افزود: باید مردم را براساس واقعیات خوشحال کنیم. من دوشنبه سه شنبه برای بازدید از راکتور و کارخانه آب سنگین به اراک خواهم رفت.   

وی همچنین گفت: در اکتشاف و استخراج قدمهای بلندی برداشتیم.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.