اخبار مرتبط

احسان یارمحمدی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: تنها هشت درصد از این حجم آب در بخش آشامیدنی و 2 درصد باقی مانده نیز به مصرف بخش صنعت می رسد.
به گفته وی، منابع آب سطحی استان بیش از 700 میلیون متر مکعب است که سالانه 286 میلیون متر مکعب آن برداشت می شود.
معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای ایلام از افت سطح منابع آب زیرزمینی در دشت های مهم استان خبر داد و یادآور شد: سفره های زیرزمینی آب به علت برداشت های بی رویه سالانه با 15 میلیون مترمکعب کسری مواجه است.
یارمحمدی تاکید کرد: به سبب برداشت بی رویه از سفره های آب های زیر زمینی، سطح آب های زیر زمینی ایلام با افت مواجه شده که در این خصوص با توجه به جوابگو نبودن ذخیره آب های زیرزمینی دیگر دشت های استان هم ممکن است به مناطق ممنوعه تبدیل می شوند.
وی برداشت اضافی و بی رویه از آب های زیرزمینی از سوی کشاورزان استان را چالش و مشکلی اساسی برای بهبود وضعیت آب سفره های زیرزمینی ایلام عنوان کرد و افزود: کشاورزان استان مقدار برداشت تعیین شده آب از چاه های زیرزمینی را رعایت نمی کنند و برای آبیاری زمین های کشاورزی خود به طور معمول اقدام به برداشت آب به مقادیر بیشتر از میزان تعیین شده می کنند.
یارمحمدی افزود: حجم کنونی آب سدهای استان بیش از 270 میلیون متر مکعب (سد ایلام 62 میلیون، کنگیر ایوان 18 میلیون و دویرج نیز 190 میلیون متر مکعب) است که وضعیت مطلوب و مناسبی را نشان می دهد.
66 درصد منابع آبی استان ایلام زیر زمینی و مابقی آب های سطحی است.
خبرنگار: فرهاد فرامرزی** انتشار دهنده: جلال اسکندری
3032/6034
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.