حجت الاسلام والمسلمین محسن قرائتی روز دوشنبه در چهارمین اجلاس استانی نماز که در دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج برگزار شد، افزود: نماز برای اسلام نیست به طوریکه از زمان پیامبران قبل از رسول خاتم (ص) و توسط حضرت ابراهیم (ع) نماز خوانده می شد.

وی با بیان اینکه مثل نماز با باقی عبادات همچون مثل سوزن و نخ است، اظهار داشت: قرآن می فرماید هر کاری می کنید باید حقش را ادا کنید مثل حق تلاوت، حق جهاد، حق تعاون و... و اگر نمی توانیم حق را ادا کنیم باید کم برای آن نگذاریم.

قرائتی با اشاره به اینکه در کشور شهرک های زیادی داریم که همه چیز دارند غیر از نمازخانه، گفت: چند شهرک داریم که همه چیز دارند غیر ازنمازخانه و بودجه دولت برای نماز نسبت به بقیه بودجه ها خیلی کمتر است.

وی افزود: حدود چهار تا پنج  هزار روحانی در پادگان ها، وزارت دفاع  و کلانتری ها داریم که چون بودجه دارند ولی کنار این مراکز مدارسی هستند که به دلیل نبود بودجه روحانی ندارند که چرا باید برای جایی که تعداد کمی سرباز دارد هزینه کرد ولی برای مدرسه ای که چند صد دانش آموز دارد نباید بودجه برای امام جماعت داشته باشند.

قرائتی با بیان اینکه برای اقامه نماز باید یک کار عملیاتی انجام شود و نیاز به حرکتی از سوی امام جمعه دارد، اظهار داشت:‌تاکید مقام معظم رهبری نیز بر این است که اداراتی که در کنار مدارس قرار دارند باید مدرسه را تامین کنند.

 وی البرز را نسبت به دیگر استان ها بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: در این استان چند جلسه تفسیر قرآن برگزار می شود و راجع به قرآن بحث می شود؟

مفسر تفسیر نور ادامه داد: قرآن در کشور ما مهجور است و در منبرها تفسیر قرآن کم است به طوریکه حتی در روزنامه ها و منبرها،‌قرآن سهمی ندارد.

وی اضافه کرد:‌در جامعه ما حفظ قرآن ارزش است ولی تدبر در آن ارزش نیست، ما قرآن را کتاب علمی نمی دانیم با اینکه تمام آن علم است.

قرائتی یکی از راه های تشویق دانش آموزان به نماز را خواندن نماز توسط مدیر و دیگر مسوولین مدرسه در روبروی دانش آموزان دانست و گفت: اگر در خانه نماز بخوانند وقتی دانش آموز نمی بیند که مدیرش نماز نمی خواند او هم نماز نمی خواند.

وی افزود: برای ترویج اقامه و فرهنگ نماز باید امر به معروف عملی انجام دهید زیرا نماز باید هیاهو داشته باشد.

قرائتی تصریح کرد: برای نماز درس های حوزوی کامل نیست زیرا نمی دانیم که باید با هر فردی چگونه صحبت کنیم و چه زمنی صحبت کنیم همانطور که در مساله بنزین اتفاق افتاد که مردم را توجیه نکردند و یک دفعه کار را انجام دادند در حالیکه این کار یک دوره می خواست.

رییس ستاد اقامه نماز کشور گفت: در قبال نسل حاضر همگان وظیفه داریم و برخوردی که با نماز داشته ایم حق نماز نیست.

وی ادامه داد:‌ نماز ظهر در ادارات را جزو دین به حساب نیاورید و اگر در غروب با شنیدن اذان به مسجد رفتید آن جزو دین است.

قرائتی یادآور شد که باید خاک آموزش و پرورش و حوزه علمیه را عوض کرد زیرا به قدری علوم در آموزش و پرورش و مسایل دینی در حوزه ها هست که هیچ خاصیتی ندارد به طوریکه چیزهای زیادی را در آموزش و پرورش به بچه ها یاد دادیم که فایده ای ندارد و به قدری چیزها یاد ندادیم که واجب است و همچنین خیلی از حدیث ها را حق نداریم بگوییم زیرا حدیث گفتن مهارت می خواهد.

وی گفت: نسلی در اختیار ما هست که نمی دانیم به آن خیانت کرده یا امانت داری کرده ایم و همه مشکلات در کشور ما به بی مهارتی برمی گردد.

رییس ستاد اقامه نماز کشور با بیان اینکه بچه‌ها را مأمور به نماز کنید، گفت: امر به معروف واجب است و معروف درجه یک نماز است، کمالی نیست مگر در نماز و اگر مشکل نمازمان حل شود دیگر مشکلاتمان هم برطرف می‌شود.

وی با بیان اینکه اگر همه خیرات را انجام دهید ولی نماز نخوانید فایده‌ای ندارد، تصریح کرد: بعضی از سیلی‌هایی که ما می‌خوریم از سبک شمردن نماز است، اگر نماز را فراموش کردیم سیلی می‌خوریم.

مفسر قرآن کریم با بیان اینکه نماز ما بیمار است یا نمی‌خوانیم یا غلط می‌خوانیم یا بد می‌خوانیم، تصریح کرد: زکات هم داده نمی‌شود و به‌قولی زکات در جمهوری اسلامی مرده است.

در پایان چهارمین اجلاس استانی نماز البرز از ۳۸ دستگاه اجرایی برتر در اقامه نماز تجلیل شد.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.