به گزارش  ایرنا، آیت الله سید محمد مهدی حسینی همدانی روز سه شنبه در نشست  هماهنگی و برنامه‌ریزی گرامیداشت دهه امامت و ولایت با محوریت عید سعید غدیر و تکریم روز جهانی مسجد افزود:  مساله ولایت و امامت اساس کار نظام خلقت است، بنابراین  رسول خدا (ص)  در روزهای پایانی عمر با برکت خویش مأمور به تتمیم امر ولایت شدند.

وی ادامه داد: حدیث غدیر حدیثی است که ۱۲۰ هزار شاهد دارد و اساس ولایت را تثبیت می‌کند نه صرف ولایت امیرالمؤمنین(ع) بلکه  مساله غدیر ظاهر و باطن داردکه اطعام، برگزاری جشن‌ها و آذین‌بندی شهر از ظواهر این عید بزرگ است که به جد باید به آن پرداخته شود.

امام جمعه کرج در خصوص پرداختن به باطن عید غدیر، افزود: در طول تاریخ اسلام، جامعه انسانی از روش مدیریتی و حاکمیتی اهل‌بیت محروم بودند بنابراین بر محتوای غدیر که مساله  ولایت است در طول سال و در این ایام، باید به صورت ویژه  پرداخت.

آیت الله حسینی همدانی اظهار داشت: انواع پیمان‌ها در خطبه غدیر توسط رسول خدا (ص) از مردم گرفته‌شده که یکی از آن‌ها رساندن این خطبه، نسل به نسل تا قیامت است و البته درن زمان کنونی  بخش عمده‌ای از آن بر عهده آموزش‌و پرورش است.

وی  بر توجه به مفهوم ولایت تأکید کرد و افزود: شیعیان در مقام بیان، بر معنا و محتوای واژه ولایت در عبارت « من کنت مولاه فهذا علی مولاه»  معتقد به بحث حکومت‌ هستند اما  متأسفانه در مقام عمل  اصل آن را ترویج نمی‌کنند.

امام جمعه کرج  در ادامه تأکید کرد: ولایت، ولایت مطلقه الهیه است که حکومت دینی و اجرای حدود الهی مظهر آن است که از این مطلب نباید غافل شد و باید جلسات تبیینی برای آن برگزار کرد.

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان البرز بیان داشت: همدلی بین مردم، سرمایه اجتماعی است و باید به آن افزوده کرد که در همین  زمینه ، عقد اخوت اتفاق نیکویی است که در روز عید غدیر خوب است واقع شود.

آیت‌الله حسینی همدانی بر خطبه‌خوانی در دهه ولایت تأکید کرد و گفت: برای آشنایی با محتوای خطبه غدیر مناسب است که در مساجد به خطبه‌خوانی در روزها و شب‌های متوالی پرداخته شود.

وی در خصوص برنامه‌های روز جهانی مسجد، اظهار داشت: در گرامیداشت این روز ان‌شاءالله سعی داریم که در کنار ائمه جماعات، از خادمین نمونه و هیات امناء مساجد نیز تقدیر به عمل‌ آوریم.

۸۰۲۹/ ۶۱۵۵

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.