اخبار مرتبط

سردار سرتیپ دوم پاسدار ابوالفضل اسلامی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: قبل از تشکیل استان البرز نویسندگان برای انتشار کتب خود به تهران مراجعه می کردند.
وی اظهار داشت: این اداره کل از سوی سازمان مرکزی سالانه ابلاغ تدوین 30 عنوان کتاب را در حوزه دفاع مقدس دارد.
وی با اشاره به اقدامات بسیار مناسب این استان در حوزه تالیف کتب دفاع مقدس، گفت: عملکرد لشکر 10 سید الشهدا (ع) تدوین شده و هم اکنون در حال تیپ حبیب ابن مظاهر (ع) و دانشنامه دفاع مقدس هستیم که تدوین این دانشنامه کار بسیار دشواری است.
وی افزود: همچنین نخستین استانی در کشور هستیم که تدوین نقش نیروها را به صورت جداگانه در حال انجام هستیم.
اسلامی اضافه کرد: کار تدوین نقش نیروها در سطح ارتش، سپاه و ناجا (شهربانی، ژاندارمری و کمیته) انجام می شود که نقش آن ها را در دوران دفاع مقدس تشریح می کنیم.
مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان البرز در ادامه به وضعیت استان اشاره کرد و گفت: البرز با توجه به اینکه یک استان نوپا در کشور است دارای زیرساخت های ضعیفی می باشد که در حد شهرستان است.
وی افزود: این اداره کل نیز از زیرساخت های ضعیفی برخوردار است ولی من در طی نزدیک به پنج سال فعالیتم در این بخش با تعامل با مسئولان استان از وضعیت خوبی برخوردار هستیم.

*** البرز در جذب اساتید دفاع مقدس برتر است
اسلامی در ادامه به تدریس 2 واحد درس آشنایی با دفاع مقدس در دانشگاه های استان اشاره و اظهار داشت: البرز پس از تهران بیشترین تعداد اساتید این درس را با 146 نفر جذب کرده است.
وی گفت: این اساتید در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا تحصیل کرده اند که فقط 10 تا 15 نفر از این اساتید، از یادگاران دوران دفاع مقدس نیستند که در حال تربیت هستند.
وی با بیان اینکه در حوزه تدوین نقش استان البرز در دوران هشت سال دفاع مقدس کار بزرگی را شروع کرده ایم، افزود: البرز در دوران دفاع مقدس لشکر 10 سید الشهدا (ع)، تیپ حبیب بن مظاهر (ع) و فرماندهی تیپی در لشکر المهدی فارس را داشته و 2 گردان از این تیپ لشکر متعلق به البرز بود.
وی ادامه داد: استان البرز در دوران دفاع مقدس فقط در قالب شهرستان کرج 350 هزار نفری شرکت داشت در حالیکه شهدایش به پنج هزار و 200 نفر می رسد و بیش از 15 هزار خانواده شهید در این استان زندگی می کنند که 10 هزار نفر از آن ها مهاجر هستند.
مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان البرز با بیان اینکه تعداد شهدای البرز با تعدادی شهدای استان های بزرگ رقابت می کند، گفت: این آمار نشان دهنده این است که البرز و کرج در دوران دفاع مقدس از یک ویژگی خاصی برخوردار بودند.
وی افزود: البرزی ها به غیر از حضور در جبهه ها نقش پشتیبانی غیرنیرویی و تدارکات بسیار قوی نیز به تمام نقاط و بین تمام یگان ها داشتند.
استان البرز در دوران هشت سال دفاع مقدس 5250 شهید تقدیم انقلاب کرده و بیش از 18 هزار جانباز و 900 آزاده دارد.
6156/6993
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.