کاهش تولید گوشت قرمز در کشور از اسفندماه گذشته، روند نزولی را ثبت کرده است و هر ماه درصدی از تولید گوشت قرمز، کاهش پیدا کرده است. این روند، وعده کاهش قیمت گوشت قرمز در کشور را که برای ماه های متوالی، بیشترین میزان تورم را داشته، دور از دسترس نشان می دهد.

گروه اقتصاد و درآمد: مقایسه عملکرد کشتارگاه های رسمی کشور در بهمن ۱۴۰۲ با ماه مشابه سال ۱۴۰۱ نشان دهنده کاهش 15 درصدی مقدار عرضه گوشت قرمز در کشتارگاه های رسمی کشور است، روند کاهشی که در ماه های گذشته مکررا ادامه داشته است.

به گزارش جماران، مرکز آمار ایران اعلام کرد؛ مقایسه عملکرد کشتارگاه های رسمی کشور در بهمن ۱۴۰۲ با ماه مشابه سال ۱۴۰۱ نشان دهنده کاهش 15 درصدی مقدار عرضه گوشت قرمزدر کشتارگاه های رسمی کشور است. این درحالی است مقایسه عملکرد کشتارگاه‌های رسمی کشور در دی ۱۴۰۲ با ماه مشابه سال ۱۴۰۱ نیز نشان‌دهنده کاهش ۱۸ درصدی مقدار عرضه گوشت قرمز در کشتارگاه‌های رسمی کشور بود.

مقدار عرضه گوشت قرمز در کشتارگاه‌های رسمی کشور در دی ۱۴۰۲ نسبت به ماه قبل، آذر ماه، در حدود ۹ درصد کاهش داشته است.

بر اساس نتایج این طرح، وزن گوشت قرمز عرضه‌شده انواع دام‌های ذبح‌شده در کشتارگاه‌های رسمی کشور در بهمن ۱۴۰۲ جمعا 33097 تن گزارش شده، که سهم گوشت گاو و گوساله بیش از سایر انواع دام بوده است.

بر اساس نتایج این آمارگیری، گوشت گاو و گوساله با 17 هزار و 892 تن، ٥٤٫١ درصد از وزن کل گوشت قرمز عرضه‌شده را به خود اختصاص داده است. گوشت گوسفند و بره با 12 هزار و 149 تن، بز و بزغاله با 2هزار و 60 تن، و سایر انواع دام با ٩٩٦ تن، به ترتیب ٣٦٫٧ درصد، ٦٫٢ درصد و ٣ درصد از وزن کل گوشت قرمز عرضه شده را به خود اختصاص داده‌اند.

مقایسه عملکرد کشتارگاه‌های رسمی کشور در بهمن ۱۴۰۲ با ماه مشابه سال ۱۴۰۱ نشان‌دهنده کاهش ١٥ درصدی مقدار عرضه گوشت قرمز در کشتارگاه‌های رسمی کشور است. مقدار تولید گوشت در بهمن ۱۴۰۲ نسبت به ماه مشابه سال ۱۴۰۱ برای گوسفند و بره ١٩ درصد، برای بز و بزغاله ۱۹ درصد، برای گاو و گوساله ١٣ درصد و برای گاومیش و بچه‌گاومیش ٢٠ درصد کاهش، و برای شتر و بچه شتر ٥٤ درصد افزایش داشته است.

همچنین نتایج حاصل از این طرح آمارگیری نشان می‌دهد که مقدار عرضه گوشت قرمز در کشتارگاه‌های رسمی کشور در بهمن ۱۴۰۲ نسبت به ماه قبل، دی ماه، در حدود ١ درصد کاهش داشته است.

به گزارش جماران، بر اساس گزارش مرکز آمار، مقدار عرضه گوشت قرمز در کشتارگاه‌های رسمی کشور در آذر 1402 نسبت به ماه قبل، آبان ماه، حدود ١ درصد کاهش داشت. این رقم در آبان ۱۴۰۲ نسبت به ماه قبل ، مهر ماه، در حدود ۴ درصد کاهش نشان داد. آمارها نشان می‌دهد عرضه گوشت قرمز در مهر امسال نسبت به ماه قبل، شهریورماه، نیز حدود ٢ درصد کاهش داشت. بر اساس آمارهای رسمی، شهریور ماه امسال نیز در مقایسه با ماه مشابه سال ۱۴۰۱ عرضه گوشت قرمز ۳۲ درصد کاهش و در مقایسه با مرداد امسال در حدود ۴ درصد کاهش داشت. این مقدار در مرداد 1402 نسبت به ماه قبل، تیر ماه، در حدود ٨ درصد کاهش و در تیر ۱۴۰۲ نسبت به ماه قبل ، خردادماه، در حدود 3 درصد کاهش داشت.

به گزارش جماران، کاهش تولید گوشت قرمز در حالی است که مقدار تولید گوشت انواع طیور در کشتارگاههای رسمی کشور در بهمن 1402 نسبت به ماه قبل، دی ماه، در حدود 12درصد افزایش داشته است. همچنین مقایسه عملکرد کشتارگاه های رسمی کشور در بهمن 1402 با ماه مشابه سال قبل، نشان دهنده افزایش۱۰ درصدی مقدار تولید گوشت انواع طیور است. مقدار عرضه گوشت طیور در بهمن 1402 نسبت به ماه مشابه سال قبل برای مرغ ۱۱ درصد، برای بوقلمون ۳۷ درصد و برای بلدرچین ۵۱ درصد افزایش، و برای شترمرغ 34 درصد و برای سایر انواع طیور 2۳ درصد کاهش داشته است.

 
 
 
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.