مهدی مشهدی روز جمعه در گفت‌وگو با ایرنا به اهمیت جایگاه صنایع دستی و حفظ میراث پیشینیان در منطقه اشاره کرد و افزود: پارچه‌بافی از گذشته‌های دور یکی از رشته‌های فعال در شهرستان اردستان بوده و بسیاری از مردمان این دیار، در سال‌های نه چندان دور به این حرفه اشتغال داشتند و در کنار برطرف کردن نیاز داخل، به شهرها و روستاهای دیگر نیز صادر می‌کردند.

وی بیان کرد: بر این اساس نخستین دوره آموزش چادر شب‌ بافی به علاقه‌مندان این حرفه با شرکت ۳۰ هنرجو در شهرستان برگزار و از میان آنها ۲۰ نفر موفق به قبولی در آزمون کتبی و عملی شدند.

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اردستان اضافه کرد: عملیات بافت و آموزش عملی نخستین دوره هنرجویان در رشته چادر شب بافی در کارگاه مرکز فنی و حرفه‌ای شهر زواره و کارگاه خیریه شهر اردستان انجام  شد.

وی ابراز امیدواری کرد با حمایت مسوولان تولید انواع پارچه در اردستان رونق گرفته تا در کنار ایجاد  اشتغال، تعداد زیادی از علاقه‌مندان این رشته وارد بازار کار شده و رونق اقتصادی خانوارها را به دنبال داشته باشد.

مشهدی تاکید کرد: اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان اردستان برای هر گونه همکاری با هنرمندان و هنرجویان در راستای احیا و تولید صنایع دستی آمادگی دارد.

۶۰۲ رشته صنایع دستی شناسایی شده در جهان وجود دارد که از ۲۹۹ رشته ایرانی، ۱۹۶ رشته مربوط به استان اصفهان با بیش از ۷۰ هزار نفر هنرمند صنایع دستی است.

شهرستان ۴۲ هزار نفری اردستان در فاصله نزدیک به ۱۱۸ کیلومتری شمال‌شرقی اصفهان قرار دارد.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.