مجتبی مهاجری روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهارداشت: در محدوده بالادست شهر بهارستان منطقه حیات وحش و کوه‌های کلاه قاضی وجود دارد و بارندگی‌هایی مانند آن چه نوروز امسال شاهد بودیم سبب تهدید منطقه می‌شود.

وی ادامه داد: از سوی دیگر بخشی از جاده مهم و پر رفت و آمد اصفهان - شیراز مشرف به این منطقه است و وقوع پدیده‌هایی مانند سیلاب این شریان حیاتی را هم با بن‌بست و توقف روبه رو خواهد کرد.

رییس پیمان شرکت عمران بهارستان افزود: در بالا دست این منطقه نیاز است که به طول حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ متر سیل بند احداث شود و به غیر از آن ایجاد بند و دیگر سازه‌هایی که در مهار سیل نقش دارد، ضروری است.

مهاجری با بیان اینکه این منطقه به دلیل قرار گرفتن در منطقه کوهستانی و نوع خاصی از زمین با پدیده فرونشست مواجه نیست، گفت: احتمال وقوع سیل، آبگرفتگی و سیلاب در این منطقه زیاد است، البته با اجرای طرح‌هایی در خود شهر تا روستاهای پایین دست مانند احداث کانال و بویژه حفر چاه‌های جذبی می‌توان آن را مهار کرد.

طرح پیشگیری از سیلاب مناطق بالادست، شهر و روستاهای پایین دست شهر بهارستان شامل اجرای بیش از ۱۸ کیلومتر حفر مسیل، ساماندهی، بهسازی مسیر و زدودن نخاله‌ها و تخریب برخی ساختمان‌ها  با همکاری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان، شهرداری و شرکت عمران بهارستان در حال اجراست.

وی اضافه کرد: سعی کرده‌ایم در حدود ۲ دهه گذشته برای حل مسائل عمرانی و شهری وفاق و همکاری را در بهارستان سرلوحه کار خود قرار دهیم و امیدواریم با هم‌افزایی و مساعدت بیشتر اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری بتوانیم مشکلات مذکور را نیز حل کنیم.

شهر جدید بهارستان یکی از شهرهای برنامه‌ریزی‌ شده اقماری است که در ۲۰ کیلومتری جنوب شرقی شهر اصفهان، در مسیر جاده اصفهان - شیراز قرار گرفته است و بالغ بر یکصد هزار نفر جمعیت دارد.

در پی بارش‌های بهاره امسال و جاری شدن سیل بخش‌هایی از استان اصفهان مانند مناطق جنوبی و سمیرم، بخش شرقی همچون دهستان‌های بهارستان و کوهستان، جبل، کوهپایه، خورو بیابانک و نائین و شهرستان‌های غرب استان اصفهان از جمله فریدونشهر، فریدن، بویین میاندشت و چادگان آسیب دیدند.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.