به گزارش روز یکشنبه پایگاه اطلاع‌رسانی آیت‌الله مکارم شیرازی، وی در دیدار حجت‌الاسلام‌والمسلمین رشاد رییس شورای حوزه‌های علمیه تهران و تهرانچی رییس دانشگاه آزاد اسلامی، افزود: همان‌گونه که از اسم دانشگاه آزاد پیداست، اسلامیت خط قرمز این دانشگاه است و باید در همه مسائل این اصل رعایت شود.

وی با تاکید بر این‌که باید مدیریت صحیحی بر دانشگاه‌ها حاکم باشد تا بتوانند اصلاحات واقعی را صورت دهند، خطاب به رییس دانشگاه آزاد گفت: در دانشگاه به جای کمیت به کیفیت اهمیت دهید؛ این‌که فلان دانشگاه چند میلیون دانشجو دارد مهم نیست، این مهم است که دانشگاه چند نخبه داشته و گرهی از مشکلات جامعه باز کند.

آیت‌الله مکارم شیرازی اضافه کرد: بنده وقتی اخبار موفقیت، ابداعات و اختراعات جدید دانشجویان را می‌شنوم و می‌بینم، بسیار مسرور می‌شوم.

وی تصریح کرد: دانشجویان را باید چنان علاقه‌مند به این آب‌وخاک و نظام کنیم که هیچ‌گاه کشور را ترک نکنند؛ مایه تاسف است که ما نخبه‌ها را پرورش دهیم و خارجی‌ها بهره آن را ببرند.

این مرجع تقلید در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر تحول علوم انسانی اظهار داشت: به‌جای ترجمه علوم انسانی از منابع خارجی که با فرهنگ ما بیگانه است، باید این علوم در کنار فقه قرار گیرد که خاستگاه آن حوزه‌های علمیه است.

آیت‌الله مکارم شیرازی با اشاره بر این‌که تمام علوم انسانی باید همدوش با فقه پیش برود، بر لزوم وحدت و پیوند نزدیک حوزه و دانشگاه برای تحقق این مهم تاکید کرد و افزود: اساتید حوزه و دانشگاه باید با یکدیگر رابطه تنگاتنگ داشته باشند، در غیر این صورت هم حوزه و هم دانشگاه ضرر می‌کند.

وی با تاکید بر این‌که اساس اسلام علم است و این مهم در هر دو نهاد مهم حوزه و دانشگاه وجود دارد، خاطرنشان کرد: دانشگاه‌ها و حوزه‌ها باید دوش‌به‌دوش هم جلو بروند؛ چراکه دشمن از همین همدلی و وحدت هراس و وحشت دارد.

 وی ادامه داد: در زمان پیروزی انقلاب اسلامی حوزه و دانشگاه هر دو به متن و صحنه آمدند و خارجی‌ها و شاه و عوامل رژیم از این انسجام و وحدت وحشت کردند.

آیت‌الله مکارم شیرازی، حل مشکلات کشور را درگرو وحدت حوزه و دانشگاه دانست و گفت: جایی که می‌تواند از مشکلات کشور گره‌گشایی کند همین دو نهاد است، الان هم اگر می‌خواهیم اصلاحاتی باشد باید در این دو باشد.

وی تصریح کرد: دانشگاه‌ها باید از فرهنگ غربی کاملا جدا شوند؛ ما درحوزه هیچ تعصبی در مقابل علوم دانشگاهی نداریم کما این‌که دانشگاهیان نیز نباید تعصبی در این خصوص داشته باشند.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.