به گزارش عصر جمعه مرکز خبر حوزه، حجت الاسلام و المسلمین انصاری، مدیر حوزه علمیه استان گیلان پیش از ظهر امروز در اجلاسیه مدیران حوزه های علمیه استان ها که در ساختمان مرکز مدیریت در جمکران قم برگزار شد ،‌اظهار داشت: یکی از مهمترین فعالیت ها که از سوی مدیریت حوزه های علمیه استان گیلان انجام شد، تعیین تقویم واحد آموزشی، تعیین محدوده درسی هفتگی در مدارس و ... بوده است.

حجت الاسلام و المسلمین احمدی، مدیر حوزه علمیه استان چهار محال و بختیاری نیز بیان داشت: از جمله فعالیت های این مدیریت، تعیین سازوکاری معین در ارتباط با مساله طرح هجرت، تبیین بیانیه گام دوم انقلاب، تشریح الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، دانش افزایی اساتید با حضور آیت الله طبسی و کارشناسان مساله مهدویت و یمانی، برگزاری دوره های آموزشی و ارتقایی برای طلاب در تابستان، ارائه طرح تفکیک مدارس سطح یک و دو برای ارائه و تقویت مسائل آموزشی و تربیتی، ارائه طرح میثاق دو و ... بوده است.

وی با اشاره به اینکه امسال استقبال خوبی از مدارس علمیه استان چهار محال و بختیاری از سوی جوانان شده است، اظهار داشت: درهمین رابطه امسال نسبت به سال گذشته پذیرش جوانان به حوزه در این استان رشد خوبی داشته است و در این ارتباط ۱۵۰ نفر جذب حوزه شدند.

حجت الاسلام و المسلمین ابوترابی، مدیر حوزه علمیه استان مازندران نیز بیان داشت: از جمله مهمترین فعالیت های این مدیریت در مدارس علمیه این استان، تبیین بیانیه گام دوم انقلاب و تشریح الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، برگزاری نشست مدیران و معاونین، تشکیل شورای آموزش و پرورش، برگزاری جلسه های شورای آموزشی، شناسایی خیرین با همکاری مبلغان طرح هجرت، پیگیری سطح سه در مدرسه حضرت آیت الله جوادی آملی، راه اندازی بعضی رشته ها تخصصی و ... بوده است.

وی بیان داشت: مسالهای که باید به آن توجه کرد و در حال حاضر یکی از مشکلات جدی حوزه های علمیه است، موضوع شبکه سازی اطلاعات آموزشی طلاب می باشد، چه بسا به دلیل عدم شبکه سازی، عدم هماهنگی اطلاعات و مشخص نبودن وضعیت تحصیلی بعضی از طلاب، این دسته از افراد از خدمات آموزشی و تحصیلی و شهریه ای بهره می برند.

وی ادامه داد: در همین رابطه در این استان ۱۵۰ طلبه شناسایی شدند که به دلیل ناهماهنگی اطلاعات و ناهماهنگی در مشخص بودن یا مشخص نبودن وضعیت تحصیلی آنان، وضعیت دقیق و مشخصی ندارند.

مدیر حوزه علمیه استان مازندران افزود: گاهی مشاهده شده این شخصی که بعضا چند سال از حوزه بیرون رفته بود، به دلیل عدم هماهنگی در اطلاعات، به عنوان طلبه در جامعه شناخته شده و احیانا اگر مرتکب اشتباهی در جامعه می شد، از او به عنوان طلبه یاد می کردند و همین مساله خود مشکلاتی برای حوزه ایجاد کرده بود.

وی بیان داشت: پیشنهاد می شود اطلاعات آموزشی طلاب از نظر طلبه بودن و ادامه تحصیل و انصراف از حوزه شبکه سازی و اطلاع رسانی شود تا مدیران حوزه های علمیه استانها هم در جریان باشند.

حجت الاسلام والمسلمین نورزوی، مدیر حوزه علمیه استان اردبیل نیز بر تغییر زمان پذیرش حوزه های علمیه، تعیین و تکلیف فارغ التحصیلان حوزه، تعیین و تکلیف در مورد مبلغان در امور مساجد از جهت شغل محسوب شدن نوع فعالیت ها و حمایت مالی از آنها و توجه به موضوع دین داری آینده جامعه در حوزه مرجعیت دینی تأکید کرد.

حجت الاسلام والمسلمین استوار میمندی، مدیر حوزه علمیه استان فارس نیز بیان داشت: از جمله مسائلی که این مدیریت در تلاش است آن را اجرا کند و مواردی را هم اجرا کرده، هماهنگی و ارتباط با علمای این شهر، برگزاری کارگاه های هم افزایی آموزشی، برگزاری کارگاه های آموزشی برای اساتید، هماهنگی با صدا و سیمای استان برای پخش و نشر اطلاعیه های پذیرش حوزه در سطح استان و... بوده است.

وی پیشنهاد داد: مساله ای که لازم است به آن توجه کرد شکل گیری مدارسی برای تربیت اساتید در مساله ادبیات عرب است.

حجت الاسلام و المسلمین جعفری، مدیر حوزه علمیه کاشان نیز در این جلسه بیان داشت: از جمله فعالیت های این مدیریت در مدارس استانها برگزاری امتحانات شفاهی، برگزاری کارگاه های آموزشی برای اساتید، برگزاری طرح امین، ارائه خدمات رفاهی به مدیریت استانها، برگزاری همایش بیانیه گام دوم و ... بوده است.

 اجلاسیه مدیران حوزه های علمیه استانها  از روز گذشته با سخنرانی آیت الله اعرافی مدیر حوزه های علمیه آغاز شد و وی  بر ارتقای کیفی آموزشی، اخلاقی و درسی  مدارس علمیه  استان ها تأکید کرد.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.