در این آیین پس از تلاوت چند از آیه های قرآن مجید و قرائت زیارت امام حسن عسکری(ع) استاد حوزه علمیه قم طی سخنانی اظهار داشت: دوران امامت امام حسن عسکری(ع)  یکی از بدترین و سخت ترین شرایط در بین امامان شیعه می باشد.

حجت الاسلام و المسلمین محمد رضا صمدی یزدی بیان داشت: حکومت جائر و ستمگر عباسی برای این امام بزرگوار محدودیت ها و تنگناهای زیادی را ایجاد کرده بود.

وی تصریح کرد: امام عسکری (ع)حتی در زندان نیز تحت کنترل و مراقبت قرار داشت، و طبیبان و پرستاران او نیز از جاسوسان حکومت بودند، و نزد خلیفه عباسی جاسوسی آن حضرت را می‌کردند.

استاد حوزه علمیه قم ادامه داد: به همین علت از امام یازدهم مانند امامان پیش از خود از جمله امام محمد باقر (ع) و امام جعفرصادق (ع) حدیث ها و روایتهای زیادی به جای نمانده است، ولی برخی کلمه‌ها به یادگار مانده که برای زندگی بشریت آموزنده، چراغ راهنما و راهگشاست.

وی افزود: در روایتی از آن امام همام نقل است، عبادت تنها به زیاد نماز خواندن و روزه گرفتن نیست، بلکه عبادت واقعی زیاد تفکر کردن در امور الهی است.

صمدی یزدی یادآور شد: تفکر بالاترین عبادت‌ها و بهترین نعمت‌هایی است که خداوند به بندگان خود ارزانی داده، و مساله فکر کردن تا آن اندازه اهمیت دارد، که واژه تفکر و مشتق های آن بیش از ۴۰ بار در قرآن ذکر شده است.

این مدرس حوزه علمیه قم بیان کرد: اگر درجامعه روح تفکر زنده شود جامعه ایدهآل خواهد شد.

قم در سالروز شهادت جانسوز یازدهمین پیشوای شیعیان جهان حضرت امام حسن عسکری (ع) غرق در سوگ و ماتم است و جمع کثیری از ارادتمندان و محبان اهل بیت در قالب دسته ها و هیات های مذهبی با حضور در اماکن مهم این شهر مقدس به ویژه حرم حضرت معصومه (س)، مسجد مقدس جمکران، بقاع متبرک امامزادگان، مساجد، حسینیه ها، تکایا و بیوت علما و مراجع تقلید در این مصیبت جانکاه اشک ماتم میریزند.

 هشتم ربیع الاول مصادف با سالروز شهادت امام حسن عسکری (ع) یازدهمین امام شیعیان است که در سال 260 هجری قمری پس از ۶ سال امامت با زهر معتمد عباسی به شهادت رسید.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.