به گزارش ایرنا، شاپور ابراهیمی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگاران اظهار کرد: آب و خاک 2 عامل اساسی در تولید و اشتغال است و تاکنون در اجرای این طرح ها، پیشرفت فیزیکی 75 درصدی داشته ایم.
وی افزود: 90 بند آبخیزداری در حوزه‌ های خدیجه خاتون، علی ‌آباد نیزار، نیزار، چاله ‌گنبد، کُبار، محمود آباد، وِشنَوِه و منطقه شرق قم (رودخانه ‌شور) با اعتبار 96 میلیارد ریال در حال اجرا می باشد.
وی با بیان این که اجرای این طرح ها در سال آینده نیز با اعتباری بیش از 120 میلیارد ریال پیگیری می شود، گفت: در حوزه آبخیزداری، هدف اصلی جلوگیری از سیلاب ها و خسارت هاست و از 2 دهه قبل برنامه ریزی و اجرا در این موضوع آغاز شده است.
ابراهیمی افزود: مدیریت حوزه آبخیز با اشتغال و بالا رفتن تولیدات کشاورزی و دامی و افزایش درآمدهای روستاییان به صورت مستقیم و غیرمستقیم ارتباط دارد.
وی افزود: در عملیات ‌های آبخیزداری روان ‌آب‌ هایی که به صورت تبخیر از دسترس خارج می‌ شود را با عملیات ‌های گوناگون به سفره‌ های زیرزمینی منتقل می کنیم تا بتوانیم در سال‌ های آتی از این ظرفیت استفاده نماییم.
وی گفت: با انجام عملیات ‌های آبخیزداری، 227 چشمه و 20 رشته قنات تقویت و نیز تولیدات باغی و زراعی در یک هزار و 266 هکتار از اراضی کشاورزی پایدار و در مقابل سیل و خشکسالی حفاظت می شود.
معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری قم با بیان این که دخل و تصرف‌ در طبیعت سبب بروز مشکلات و مسائل زیست محیطی می ‌شود، افزود: این دخل و تصرف ‌ها به دنبال خود معضلاتی از جمله فعال ‌شدن کانون ‌های تولید ریزگرد را به دنبال دارد.

** همچنین معاون فنی اداره‌ کل منابع طبیعی و آبخیزداری قم گفت: برای حدود 500 هکتار از اراضی استان در حوزه آبخیزداری از اعتبارات صندوق توسعه ملی، طرح هایی در دست اجراست.
رائد کمالی ‌مقدم اعلام کرد: امسال حدود 53 هزار اصله نهال برای کاشت تامین شده است که تلاش می کنیم تا پایان سال این رقم را به 100 هزار اصله نهال برسانیم و گونه های خریداری شده، متناسب با آب و هوای قم است.
وی با اشاره به این که پوشش گیاهی نقش اساسی و کلیدی در حفظ آب و خاک دارد، گفت: این اداره کل با ایجاد سازه‌ های تنظیمی و تاخیری، کنترلی و ذخیره‌ ای و رسوبگیری به دنبال کاهش قدرت سیلاب و در نتیجه تقویت پوشش گیاهی است.
وی با اشاره به نزدیکی تعطیلات نوروزی و استفاده مردم از اراضی منابع طبیعی، بر حفاظت از محیط زیست و جلوگیری از تخریب آن تاکید و اظهار کرد: همه قشرهای جامعه در حفاظت از منابع طبیعی و محیط زیست مشارکت داشته باشند.

** معاون حفاظت و امور اراضی اداره‌ کل منابع طبیعی و آبخیزداری قم نیز در این جلسه گفت: تاکنون در قالب یک هزار و 400 درخواست، 20 هزار هکتار از عرصه‌ های منابع طبیعی به افراد یا مجموعه ‌ها واگذار شده است.
محمد شعاعی با اشاره به دستاوردهای منابع طبیعی در راستای حفاظت از اراضی مرتعی و جنگلی اظهار کرد: رویکردهایی که توسط حاکمیت در راستای حفاظت از منابع طبیعی دنبال می ‌شود نسبت به دوران پیش از انقلاب اسلامی ایران قابل مقایسه نیست.
وی با اشاره به اجرای مقررات ملی ‌شدن اراضی جنگلی و مرتعی در این استان اظهار کرد: تاکنون برای بیش از 976 هزار هکتار از اراضی مرتعی و جنگلی قم سند عادی و برای 435 هزار هکتار سند تک برگ دریافت شده است.
وی گفت: اگر مردم در برنامه‌ های منابع طبیعی مشارکت لازم را داشته باشند، می‌ توانیم بستر بهره‌ برداری از ثروت ‌های عمومی را به شیوه مطلوب فراهم کنیم.
7406/ 1175
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.