نادر فلاحی روز چهارشنبه در بازدید از محل نمایشگاه دائمی صنایع دستی خلخال افزود: حدود بیش از ۱۰ هزار نفر بدون پروانه در رشته‌های مختلف صنایع دستی استان فعالیت

می‌کنند که رقم قابل توجهی است.

وی اظهارداشت: بر این اساس در ۶ ماه نخست سال جاری پنج فقره پروانه تولید کارگاهی، ۳۱۸ فقره پروانه تولید انفرادی و ۲۰۶ فقره کارت شناسایی صنعتگری برای فعالان این حوزه صادر شد.

وی گفت: با اقدامات اخیر صورت گرفته پنج هزار متر مربع فضای آموزش صنایع دستی در اختیار هنرمندان فعال در این صنعت قرار دارد.

 وی با بیان اینکه فضای لازم و رشته‌های آموزشی صنایع دستی در مرکز و تمامی شهرستان‌های استان برای علاقه‌مندان فراهم است، اظهارداشت: در این راستا ساختمان نمایشگاه دائمی صنایع دستی خلخال پس از هشت سال توقف و رکود سال گذشته ترمیم و بهسازی شد و برای آموزش صنایع دستی در اختیار هنرمندان این صنعت قرار گرفت.

او افزود: این محل بصورت کارگاه آموزشی اداره شده و ۲۰ نفر از هنرمندان صنایع دستی خلخال مشغول یادگیری رشته‌های مختلف صنایع دستی هستند.

فلاحی همچنین گفت: با توجه به تاکید مقام معظم رهبری مبنی بر رونق تولیدات داخلی، اولویت این اداره کل توسعه رشته‌های صنایع دستی در شهرستان های مختلف استان و ایجاد اشتغال از این محل است.

اردبیل از استان‌های برجسته در زمینه صنایع دستی در ایران محسوب می‌شود و دستان هنرمندان در هر منطقه از این استان از گذشته‌های دور کالاها و آثار ارزشمند در این زمینه خلق می‌کنند.

بیش از ۱۲۰ هزار نفر در استان اردبیل در ۶۲ رشته متنوع صنایع دستی اشتغال دارند.

چرم و ملیله اردبیل، معرق نمین، مرصع و معرق سنگ خلخال، گلیم عنبران، جاجیم‌بافی، قالی‌بافی، پالازبافی، ورنی‌بافی، تراش شیشه، مسندبافی، سفالگری، چاقوسازی، قلم‌زنی و کاشی معرق از جمله صنایع دستی معروف استان اردبیل است.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.