عباس جنگی‌مرنی روز دوشنبه در نشست با امام جمعه خلخال با اشاره به نگاه ویژه وزارت نیرو به تامین آب بخش‌های مختلف مصرف در جنوب استان اردبیل اظهارداشت: با جذب آب تخصیص یافته جدید همراه با اجرای پروژه‌های بخش آب ،بخش عمده‌ای از مشکل تامین آب در بخش‌های شرب،کشاورزی و صنعت در منطقه جنوب استان حل خواهد شد.

وی با بیان اینکه پیش از این نیز ۸۰ میلیون متر مکعب آب برای مصارف مختلف ۲ شهرستان خلخال و کوثر از حوزه آبریز قزل‌اوزن تخصیص یافته ،افزود: تخصیص ۱۵ میلیون مترمکعب جدید برای این منطقه علاوه بر آب تخصیص یافته قبلی برای سدهای احداث شده در این شهرستان‌ها از جمله سد گیوی در کوثر و سدبفراجرد در خلخال است.

وی از تخصیص ۲۲۰ میلیارد ریال اعتبار برای رفع نقص فنی سد گیوی در شهرستان کوثر با استفاده از اوراق خزانه خبر داد و گفت: این سد در بدنه عاری از هر گونه نقص و مشکل فنی بوده و در قسمت چپ کوه به علت ساختار طبیعی کوه دارای مشکل جزیی بوده که با تخصیص اعتبار یاد شده و تزریق سیمان در این محل این مشکل برطرف می‌شود.

او اظهارداشت: پروژه خط انتقال آب سد پشت گیوی به اراضی کشاورزی پایاب سد نیز با سرمایه‌گذاری ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد ریالی فاینانس ۲ بانک استان اردبیل اجرا و با صدور مجوز از سوی بانک مرکزی برای هزینه این اعتبار بزودی عملیات اجرایی این پروژه بزرگ جنوب استان اردبیل آغاز خواهد شد.

او با بیان اینکه در وضعیت فعلی و با توجه به محدودیت اعتباری در دولت امکان احداث سدهای معیشتی شهید عمران پستی هشجین در بخش خورش‌رستم و نیارخرم در بخش مرکزی خلخال وجود ندارد، افزود: در نظر داریم با ارائه روش و مدل مالی جدید و با استفاده از ظرفیت توان سرمایه‌گذار بخش خصوصی با اهدف مصرف آب این سدها در سه بخش شرب ،صنعت و کشاورزی زمینه برای برای اجرای این ۲ پروژه سدسازی منطقه آماده کنیم.

وی همچنین با اشاره به اجرای پروژه‌های مهم در بخش آب خلخال توسط وزارت نیرو اظهارداشت: احداث سد بفراجرد ،خط انتقال آب و تصفیه‌خانه آب شرب خلخال جزو پروژه‌های مهمی است که در این شهرستان توسط شرکت آب منطقه‌ای اردبیل در دست اجراست.

وی لایروبی و ساماندهی رودخانه‌های شهرستان خلخال را از برنامه‌های شرکت آب منطقه‌ای اردبیل ذکر کرد و گفت: همکاری دیگر ادارات زیربط از جمله شهرداری در این کار می‌تواند اقدامات مورد نظر را تسریع نماید.

امام جمعه خلخال نیز با تقدیر از سفر از مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل به این شهرستان و بررسی وضعیت پروژه‌های آبرسانی منطقه افزود: خلخال از پتانسیل خوبی در زمینه آب‌های سطحی برخوردار است که باید برنامه‌ریزی مناسبی برای کنترل آن بعمل آمده و کوتاهی‌ها و بی‌توجهی‌های گذشته به این شهرستان به نوعی جبران شود.

حجت‌الاسلام کریم اسدی با اشاره به سفر اخیر مقامات ارشد وزارت نیرو به این شهرستان گفت: باید با پیگیری‌های لازم خواستار اجرای پروژه‌های مناسب برای بهره‌مندی مردم از این پتانسیل خدادادی و منابع آبی فراوان منطقه شد.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.