به گزارش ایرنا ، عزاداران حضرت اباعبدالله حسین (ع) در اردبیل روز سه‌شنبه پس از برگزاری آیین‌های عزاداری و شبیه‌خوانی در صفوف به هم فشرده نماز ظهر عاشورا شرکت کردند.

حضور نوجوانان و جوانان در صفوف نماز و در بین عزاداران حسینی از نکات قابل توجه در نماز ظهر عاشورا در اردبیل بود.

در بسیاری از خیابان‌ها و محله‌های شهر اردبیل با طنین‌انداز شدن اذان ظهر مردم به اقامه نماز پرداختند و پس از ادای این فریضه الهی به عزاداری‌های خود ادامه دادند.

در دیگر شهرها و روستاهای استان نیز نماز ظهر عاشورا با حضور پرشور عزاداران برگزار شد.

بسیاری از عزاداران نیز در پایگاه‌های ثابت و سیار انتقال خون اقدام به اهدای خون خود کردند.

در شهرستان‌های پارس‌آباد ، بیله‌سوار ، گرمی ، نمین ، نیر ، سرعین ، کوثر و خلخال و از جمله در مناطق سنی‌نشین عنبران از توابع نمین و روستاهای سنی‌نشین خلخال و کوثر نیز

آیین‌های عزاداری و نوحه‌سرایی برگزار شد و نماز ظهر عاشورا نیز اقامه شد.

امروز همچنین بسیاری از مردم اقدام به پخش نذری و احسان کرده و کسبه مختلف نیز خدمات رایگان به عزاداران ارائه کردند.

مردم اردبیل که به نوشته کتب معتبر تاریخی فرستاده مخصوص اباعبدالله الحسین (ع) به کوفه یعنی حضرت مسلم (ع) در یکی از این روزهای دهه اول ذی‌الحجه به شهادت رسیده ،  عزاداری‌های خود را آغاز می کنند.

عزاداری‌های شبانه نیز که همزمان با طشت‌گذاری و از اواخر ماه ذی‌الحجه در اردبیل آغاز می‌شود، تا تاسوعا بطور مرتب در مساجد و تکایای منطقه ادامه می‌یابد و عزاداران هر محله به عنوان میهمان برای زنجیرزنی و یا سینه‌زنی به مساجد دیگر نقاط شهر می‌روند.

بازار و کوچه و پس کوچه‌های اردبیل که عشق به سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و یاران باوفایش از گذشته‌های دور در قلوب پاک مردم آن ریشه دوانده با نمایان شدن هلال غم‌انگیز محرم در آسمان منطقه حال و هوای معنوی به خود می‌گیرد.

دسته‌های عزاداری در مقابل مسجد جامع شهر که در بازار اصلی واقع شده و نیز در مساجد و تکایای مسیر حرکتشان توقف کرده و به شیوه خاصی با نوحه‌خوانی مداحان به زنجیرزنی و سینه‌زنی می‌پردازند. اصناف و کسبه با باز گذاشتن مغازه‌های خود از سوگواران با چایی ، خرما ، حلوا ، کلوچه ، فطیر سنتی و مانند آن پذیرایی می‌کنند.

اجتماع بزرگ عاشوراییان اردبیل نیز عصر امروز در میدان عالی قاپو برگزار خواهد شد.
/۶۰۱۶/۶۰۱۸

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.