رئیس دانشگاه محقق اردبیلی گفت: ملت ایران هزینه سنگین استکبارستیزی را با مقاومت سرسختانه در برابر خواسته‌های نامشروع قدرت‌های بزرگ پرداخت می‌کند.
به گزارش ایسنا، منطقه اردبیل، عزیز حبیبی در گردهمایی اساتید دانشگاه‌های استان اردبیل با حضور رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها اظهار کرد: ما به برکت خون شهدا و مجاهدت و مقاومت ملت ایران شاهد آغاز دهه پنجم انقلاب هستیم که این شرایط با وجود تهدیدها و تحریم‌های دشمنان نشان می‌دهد یاوه‌گوئی‌های آنها در اراده این ملت تاثیرگذار نبوده است.
وی خاطرنشان کرد: دانشگاه‌ها نیز در دفاع از انقلاب اسلامی و در مقابل تکانه‌های بی‌سابقه غربی‌ها مصمم و با اراده در صحنه‌ها حضور دارند و باید اذعان کرد که این ملت چهل سال است که هزینه سنگین استکبارستیزی خود را پرداخت می‌کند.
رئیس دانشگاه محقق اردبیلی ادامه داد: هیچ کشوری به اندازه جمهوری اسلامی ایران در این مسیر آرمانی هزینه پرداخت نکرده و به فرموده امام راحل دانشگاه‌ها که مبدا همه تحولات هستند امروز به نطقه تحول و تحرک جامعه تبدیل شده‌اند.
حبیبی ضرورت تقویت و اجرای برنامه‌های امیدبخش و نشاط‌ آفرین را برای جوانان یادآور شد و افزود: ملت ما این فشارهای اقتصادی و فرهنگی را نیز پشت سر خواهند گذاشت که این گذر سخت تنها با همراهی بین مسئولان و مردم اتفاق خواهد افتاد که در فضای علمی دانشگاه‌ها نیز به همین توان مضاعف نیاز دارد.
در این جلسه رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های استان اردبیل اظهار کرد: دانشگاه‌ها بزرگترین مرکز تربیت سرمایه‌های انسانی هستند که باید از این بستر بی‌نظیر در تربیت نسل انقلابی و جهادی استفاده شود.
حجت‌الاسلام حسنی گفت: اساتید ما با آگاهی به آسیب‌هایی که در جامعه وجود دارد باید دانشجویان را از سر خیرخواهی و نصیحت پدرانه به سمت دوری از پرهیز از آنها هدایت کنند تا مبادا در مسیر تربیت نسل آینده لغزش‌هایی اتفاق بیفتد.
وی بیانات مقام معظم رهبری را در بیانیه گام دوم انقلاب امیدبخش همراه با تکیه بر اخلاق، معنویت و تحصیل و تهذیب نسل آینده برشمرد و خاطرنشان کرد: اساتید ما باید کاری کنند تا دانشگاه‌ها بهترین فضا و بستر تربیت نسل جوان و نوجوان ما باشد.
حسنی ادامه داد: ما به همدلی و همکاری روسا و مسئولان دانشگاه‌ها نیاز داریم تا در مقابل هجمه‌های فرهنگی دشمنان بتوانیم به سلامت از این مقطع حساس عبور کنیم.
وی وعده قرآن را در شیطنت صهیونیسم و یهود یادآور شد و اظهار کرد: دشمنان قصد اذیت ما را دارند و به هیچ وجه در مقابل قدرت ما توان جنگ و مقابله را ندارند و امیدواریم در مسیری حرکت کنیم تا توطئه آنها را با پرچمداری مقام معظم رهبری از بین ببریم.
نریمانی از اساتید دانشگاه محقق اردبیلی نیز در این جلسه اجرایی شدن سند اسلامی کردن دانشگاه‌ها در کاهش تهدیدها و تهاجمات فرهنگی دشمنان، مظلوم شدن گروه معارف را در جمع اساتید دانشگاه‌ها، ضرورت ارائه مشاوره‌های اینترنتی برای دانشجویان خارج‌نشین، پرهیز از موازی‌کاری و استفاده از ظرفیت دانشجویان را در اجرای برنامه‌های مختلف ضروری اعلام کرد.
ابراهیمی دیگر استاد دانشگاه محقق اردبیلی نیز بی‌اهمیتی به جلسات و تصمیمات شورای عالی انقلاب فرهنگی را به عنوان نطقه ضعف مسئولان قلمداد کرد و افزود: ما به اندازه‌ای که به مسایل حاشیه‌ای اهمیت می‌دهیم ارزشی به آئین‌های فرهنگی قایل نیستیم و مدام با برگزاری جلسه چاپ بنر و پلاکارد سعی می‌کنیم در این حوزه مانور تبلیغی بدهیم.
وی فعالیت محیط آموزشی و دانشگاه‌ها را شبیه برنامه‌های جهادی و انقلابی دانست و بیان کرد: شورای عالی انقلاب فرهنگی دغدغه اسلامی شدن دانشگاه‌ها را باید جدی بگیرد.
فرهمند استاد دانشگاه فرهنگیان نیز با بیان اینکه نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها باید در برنامه‌های خود بازنگری کنند، اظهار کرد: احیای تمدن اسلامی، نقش پررنگ دانشگاه‌ها در تقویت فعالیت‌های فرهنگی، ارتباط بیشتر با بدنه جامعه، توجه به سبک زندگی اسلامی و عملیاتی شدن نقشه راه برای بیانیه گام دوم انقلاب به همت نهاد نمایندگی دانشگاه‌ها از جمله مطالبات و خواسته‌های جدی است.

بهجو استاد دانشگاه محقق اردبیلی حرکت به سمت دانشگاه فرهنگساز را مهم دانست و اضافه کرد: در دانشگاه علم‌ساز ما دچار فرصت‌سوزی می‌شویم و بهتر است با پرهیز از اطلاعات‌محوری به سمت دانشگا‌ه‌های فرهنگساز حرکت کنیم تا با گذر از برخی آسیب‌ها و دغدغه‌هایی که ناشی از تشکیل جلسات بی‌نتیجه است بتوان اهداف واقعی را محقق کرد.

وی رتبه‌بندی فرهنگی دانشگاه‌ها را بسیار ضروری خواند و خاطرنشان کرد: نباید وزارت علوم دانشگاه‌های کشور را در سه دانشگاه تهران، شریف و فردوسی خلاصه کند بلکه با راهکاری مرکزگریزی می‌توان به سایر دانشگاه‌ها نیز توجه کرد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل نیز در این جلسه در سخنانی اظهار کرد: نقش محوری نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها کمک به رشد معنوی دانشگاه‌هاست تا امر به معروف و نهی از منکر، حجاب و عفاف و سایر مسایل فرهنگی با سیاست‌گذاری درست اجرایی شود.
اخوان اکبری تصریح کرد: توسعه علمی دانشگاه‌ها و حرکت به سمت دانشگاه‌های نسل سوم و چهارم بسیار ضروری به نظر می‌رسد و ما در دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل در کنار ماموریت دانشگاهی باید وظیفه خطیر خود را در ارتقای بهداشت، درمان و سلامت مردم به خوبی انجام دهیم.
واحدی‌زاده و علایی از اساتید دانشگاه آزاد و پیام نور نیز توجه به اشتغال و کارآفرینی دانشجویان فارغ‌التحصیل، فعالیت‌های هدفمند کانون‌ها و گروه‌های غیردولتی در دانشگاه‌ها، تقویت کرسی‌های آزاداندیشی، توجه به تحول علوم انسانی، بیان مکانیزم‌های روشن در نظریه‌پردازی و توجه به مدیریت جامع و کاهش آسیب‌های اجتماعی را از ضرورت‌های توسعه فضای دانشگاهی اعلام کردند.
انتهای پیام
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.