به گزارش ایرنا ، خلیل نیکشاد روز جمعه در بازدید از سدهای معیشتی نیمه کاره روستاهای بلیل و گورانسراب خلخال دلیل نیمه کاره رها شدن این طرح ها را اجرای سلیقه ای و بدون مطالعه این پروژه ها در گذشته دانست.
وی با اشاره به افزایش مشکل کم آبی در استان که ناشی از کاهش نزولات آسمانی و افت آب های سطحی و پایین رفتن سطح آب سفره های زیر زمینی است، گفت: بدلیل کمبود آب کشاورزی در استان و 35 درصد آبیاری کم محصولات زراعی راندمان برداشت محصولات کشاورزی نیز کاهش می یابد.
رییس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل همچنین بیان کرد: سازمان جهاد کشاورزی استان اقدام به اجرای طرح مطالعات سدهای شروع شده بدون مطالعه گذشته و تعیین تکلیف آنها کرده که چند سد کشاورزی شهرستان خلخال از جمله سدهای بلیل ، طولش و ورگوان نیز شامل این سدها هستند.
او افزود: با توجه به پایان کار مطالعات سد کشاورزی و معیشتی بلیل از توابع بخش مرکزی خلخال بزودی پیمانکار مجری این پروژه تعیین و عملیات تکمیل این پروژه آغاز می شود.
نیکشاد بهترین راهکار نجات کشاورزی استان از کم آبی موجود را اجرای طرح های آبیاری نوین کم فشار و پرفشار قطره ای و بارانی و همچنین ترویج فرهنگ کشت گلخانه ای محصولات کشاورزی در بین کشاورزان منطقه در ابعاد کوچک و بزرگ ذکر کرد.
وی از تامین نهال رایگان و یارانه دار باغداران جنوب استان از سوی سازمان جهاد کشاورزی در اسفند ماه امسال سال گذشته خبرداد و گفت: علاوه بر توزیع رایگان نهال صنوبر در بین باغداران استان نهال و پیوندک مورد نیاز برای جایگزینی ارقام مقاوم در مقابل سرما و سرشاخه کاری درختان بذری گردو در بین گردوکاران این شهرستان توزیع شده است.
رییس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل بیان کرد: افرادی که به کشت گیاهان دارویی اقدام کنند از 15 میلیون ریال کمک بلاعوض سازمان جهاد کشاورزی استان بهره مند می شوند.
نیکشاد افزود: عملیات اجرایی پروژه احداث سیلوی 30 هزار تنی در روستای پروچ خلخال آغاز شده و این طرح در کنار احداث مرغداری 60 هزار قطعه ای مرغ گوشتی از طرح های بزرگ اقتصادی است که با سرمایه گذاری بخش خصوصی اجرا می شود.
دکتر بشیر خالقی ، نماینده مردم شهرستان های خلخال و کوثر در مجلس شورای اسلامی نیز در این بازدید بر لزوم تعیین تکلیف سده های معیشتی نیمه کاره شروع شده از سال های گذشته از سوی سازمان جهاد کشاورزی در جنوب استان اردبیل تاکید کرد.
7119/6018
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.