اخبار مرتبط

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل گفت: ثروت و قدرت نمایندگان در دوره مسئولیت نمایندگی اگر مهار نشود فساد به بار می‌آورد.

به گزارش ایسنا، منطقه اردبیل، آیت‌الله سیدحسن عاملی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته شهر اردبیل اظهار کرد: با ارائه لایحه انتخابات به مجلس شورای اسلامی به جای بررسی موضوعات فرعی بهتر است نمایندگان مجلس مسایل حساس و دقیق را مورد بررسی قرار دهند تا راه فساد از منفذ ثروت و قدرت نمایندگی کنترل شده و مجلس به جایگاه واقعی خود که عزت و ذلت یک کشور در دست اوست برسد.

وی با بیان اینکه در سایه انتخاباتی شایسته می‌توانیم مجلسی در تراز انقلاب اسلامی تشکیل دهیم که مطالبه و نیاز مردم را به عنوان یک اصل اساسی مورد توجه قرار دهد، خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد در لایحه ارائه شده نه دولت و نه مجلس قصد اصلاح برخی از معایب و ارتقا و توانمندی قوه مقننه را ندارند و بیشتر از اینکه به فکر اصلاح ایرادات اساسی باشند مشغول برخی مسایل فرعی هستند.

نماینده مردم اردبیل در مجلس خبرگان رهبری بیان کرد: مجلس به جای اینکه جلوی ورود نمایندگان توانمند را در سه دوره متوالی به مجلس بگیرد بهتر است روی پنج موضوع اساسی متمرکز شود که اولین آن مربوط به ممنوعیت نماینده در عزل و نصب‌ها و دخالت بی‌مورد در این موضوع است چرا که این دخالت‌های بی‌مورد در عزل و نصب‌ها زمینه تضییع مدیریت منابع کشور را رقم می‌زند.
عاملی گفت: باید مجلس قانونی را تصویب کند که یک نماینده در چهار سال نمایندگی خود برای اطرافیان موقعیت ویژه و حقوق خاصی درست نکند چرا که چنین امری باورسوزی حقیقی را به همراه داشته و به نوعی فاصله طبقاتی و بی‌نظمی در عدالت اجتماعی را فراهم می‌آورد.

وی ادامه داد: از آن جهت که نمایندگی در مجلس قدرت محسوب می‌شود اگر این قدرت مهار نشود فساد به همراه خواهد داشت و یک نماینده مجلس نباید به خود اجازه دهد تا برای فرزندان و اطرافیان خود شرایط استخدام ناعادلانه‌ای را رقم بزند.
امام جمعه اردبیل تصریح کرد: نمایندگان مجلس باید قانونی را تصویب کنند تا در دوره نمایندگی هیچ کس به دنبال کسب آرا با پول نباشد و اگر نماینده‌ای نیز به چنین خطایی مرتکب شود باید همیشه از نمایندگی مردم محروم شده تا بدینوسیله نقش پول در انتخابات حذف شود.

عاملی بیان کرد: اگر این امر در مسیر انتخابات سالم رقم بخورد نخبگان جامعه جرات حضور در انتخابات و عرصه رقابت را خواهند داشت که بعید می‌دانیم مجلس به چنین پیشنهاداتی رای داده و یا آن را تصویب کند.

وی ادامه داد: بعد از پایان دوره نمایندگی ضرورت دارد ثروت و دارایی یک نماینده و فامیل درجه یک او مورد ارزیابی قرار گیرد تا مبادا به صورت دوپینگی بر مال و دارایی او افزوده نشده که این کار در تعیین سلامت یک نماینده بسیار موثر است.

امام جمعه اردبیل اظهار کرد: اگر چنین مصوبه‌ای و قانونی در مجلس به تائید برسد دیگر نماینده از برخی دلالان و واسطه‌گران انتظار حمایت و پشتیبانی نخواهد داشت و به همان درآمد نمایندگی خود قانع خواهد بود.
عاملی خاطرنشان کرد: پنجمین بحثی که انتظار می‌رود مجلس در بررسی لایحه انتخابات به آن توجه کند رسیدگی به تخلفات انتخاباتی است که نیاز است در صلاحیت افراد حتی بعد از پیروزی در انتخابات مدنظر قرار گرفته و این تخلفات مورد رسیدگی قرار گیرد.
وی گفت: اگر نمایندگان مجلس این پنج موضوع را در بررسی لایحه انتخابات ملاک قرار دهند ما به طور شایسته می‌توانیم نماینده‌ای در قد و قواره نظام اسلامی داشته باشیم ولی بعید به نظر می‌رسد نه مجلس و نه دولت در این لایحه در این لایحه درصدد طرح چنین مسایلی باشند بلکه بهتر است مردم به شکل واقع‌بینانه و منصفانه از نمایندگان خود بخواهند تا چنین مطالبه‌گری‌هایی را در بررسی لایحه مدنظر قرار دهند.
امام جمعه اردبیل با گرامیداشت 14 اسفند سالروز تاسیس کمیته امداد تصریح کرد: در آستانه عید نوروز باید شریک و غمگسار نیازمندان باشیم تا با همدلی بتوانیم نوروز ساده‌ای را در کنار فقرا و نیازمندان با وجدانی راحت تجربه کنیم.

عاملی همچنین به 15 اسفند روز درختکاری اشاره کرد و گفت: همچنان سرانه فضای سبز در استان اردبیل پائین است در حالی که ما استان کویری نیستیم بلکه باید این سرانه را افزایش دهیم.
وی با قدردانی از حضور امام جمعه اسالم به همراه 20 جوان دیگر در نماز جمعه اردبیل برای اعلام همراهی با کمپین نوروز ساده افزود: انتظار این است که این کمپین به یک حرکت و فرهنگسازی عمومی در سال‌های آینده تبدیل شود.
امام جمعه اردبیل همچنین به موضوع احتکار به عنوان یک حرکت ناپسند در جامعه و با هدف در تنگنا قرار دادن مردم اشاره و تصریح کرد: گناه محتکران در ردیف دائم‌الخمرها و دلالان زنا قید شده است.
انتهای پیام انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.