به گزارش ایرنا ، شهامت هدایت روز چهارشنبه در نشستی با فرماندار خلخال افزود: با اعمال محدودیت برای حمل چوب در استان آذربایجان شرقی به عنوان تامین کننده اصلی چوب و هیزم کارخانه های فعالی نئوپان در استان اردبیل و افزایش قیمت چوب و هیزم با اجرای طرح تنفس 10 ساله برای جنگل های شمال از سوی سازمان جنگل ها و مراتع کشور ، اجرای طرح های جایگزین پایدار برای تامین هیزم مورد نیاز 2 کارخانه فعال این استان از سوی اداره کل منابع طبیعی ضروری بنظر می رسد.
وی اظهار داشت: بیش از 100 هکتار از اراضی حاشیه رودخانه ارس در شمال و 76 هکتار از اراضی حاشیه رودخانه قزل اوزن در جنوب استان برای کاشت درختان زودبازده در مدت زمانی سه سال تخصیص یافته است.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل گفت: 64 درصد اراضی استان به عنوان عرصه ملی در قالب جنگل و مرتع مورد نگهداری و حفاظت قرار گرفته و زمینه صیانت از آنها فراهم شده است.
او همچنین افزود: شهرستان خلخال با برخورداری از بیش از 45 هزار هکتار جنگل بیش از 80 درصد جنگل های استان را به خود اختصاص داده است.
فرماندار خلخال نیز در این نشست گفت: با راه اندازی دوباره کارخانه نئوپان این شهرستان پس از 2 سال تعطیلی و توقف تامین چوب و هیزم مورد نیاز برای این واحد صنعتی در دستور کار فرمانداری قرار گرفته است.
فریدون بابایی افزود: در مدت 2 سال تعطیلی کارخانه و تا زمان واگذاری آن از سوی بنیاد مستضعفان و مالک کارخانه به سرمایه گذار بخش خصوصی هیچ گونه مواد اولیه از جمله هیزم برای آغاز مجدد فعالیت تولید ورق نئوپان در این کارخانه باقی نمانده بود.
وی گفت: با توجه به اجرای طرح توسعه این کارخانه و راه اندازی خط تولید ورق ام دی اف همراه با افزایش سطح تولید ورق نئوپان اجرای طرح های تولید چوب بصورت صنعتی پایدار در میان مدت و بلند مدت برای تامین خوراک اولیه این واحد صنعتی بزرگ و اشتغال زای منطقه با همکاری اداره کل منابع طبیعی استان اردبیل طرحی مناسب برای پشتیبانی از فعالیت این کارخانه است.
استان اردبیل یک میلیون و 80 هزار هکتار مرتع و 65 هزار هکتار عرصه جنگلی دارد و از پنج ناحیه رویشی کشور سه ناحیه جنگلی در این استان قرار دارد.
7119/6018
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.